25. martā visā Latvijā tika rīkoti Komunistiskā genocīda upuru piemiņas dienai veltīti pasākumi, tomēr – izrādās – ne visur. Tā, piemēram, Ērgļos politiski represēto piemiņas brīdis notika dienu iepriekš – 24. martā, par ko tika atspoguļota informācija laikraksta „Stars" iepriekšējā numurā.
Kāds politiski represētais ērglēnietis pagājušajā nedēļā sazvanīja laikraksta „Stars" redakciju, lai paustu savas pārdomas: – Visus iepriekšējos gadus pieturējās pie tā, ka piemiņas brīdi rīkoja 25. martā, taču šogad ir ielikts 24. datums. Manā skatījumā – tas tādēļ, ka šogad atceres datums iekritis sestdienā, tāpēc, lai domes darbiniekiem nebūtu brīvdienā jādodas uz pasākumu, viņi to pārcēluši uz piektdienu. Esmu pat divreiz represēts, gan citos datumos, bet valstī tomēr ir noteikti piemiņas datumi, kas mums visiem ir vienādi. Ja domnieki cilā atceres dienas, varat iedomāties, kāda ir mana morālā attieksme pret šiem kungiem. Protams, es to nesaskatu kā lielu problēmu, savu puķīti pie akmens nolikšu kaut vai jebkurā dienā. Tāpat arī piemiņas brīdis neatdos politiski represētajiem to, ko pārdzīvojām izsūtījumā. Tomēr man tas šķiet skumjš rādītājs par pašvaldības morāli, ka šādos jautājumos rīkojas, kā grib.
Sazinoties ar Ērgļu novada pašvaldību, domes priekšsēdētājs Guntars Velcis komentēja, ka šādus pasākumus rīko kultūras darbinieki, to neizlemj domes deputāti. Lai apmeklējums būtu plašāks, parasti atceres brīdis tiekot saskaņots ar skolu; problemātiskāk, ja atceres datums iekrīt skolēnu brīvlaikā vai brīvdienās, jo tad bērni un jaunieši mazāk gribot to apmeklēt. – Pasākumu apmeklēja arī domes pārstāvji. Tā kā politiski represēto, saprotams, ar katru gadu diemžēl paliek tikai mazāk, mēs parasti cenšamies organizēt tā, lai piemiņas brīdis būtu pēc iespējas plašāk apmeklēts, – pauda Guntars Velcis.
To akcentēja arī kultūras darba organizatore Ērgļu novadā Sandra Avotiņa: – Vecākā un vidējā paaudze šos Latvijas vēstures sāpīgos momentus zina, mūsu uzdevums tomēr ir piesaistīt arī jaunāko paaudzi. Tā kā sestdiena bērniem ir brīvdiena, nevarētu garantēt viņu apmeklējumu. Tādēļ, vienojoties ar ar Ērgļu vidusskolu, izlēmu, ka piemiņas brīdis tiek rīkots piektdien, stundu laikā, lai to apmeklētu arī skolēni. Pēc pasākuma tika rādīta filma „Melānijas hronika" – arī tieši tā iemesla dēļ, lai skolēni to redzētu un zinātu.
31.03.2017.