28. decembrī z/s "Kalnastradi" saimnieks Guntars Ločmelis aicināja uz pasākumu Lubānas vidusskolas aktu zālē. Šoreiz, lai pateiktos par sadarbību 2007. gadā, pastāstītu par z/s "Kalna-stradi" paveikto, iepazīstinātu ar produkcijas piedāvājumu un to, kā izmantot saldētas un svaigas meža un dārza veltes – upenes, jāņogas, ērkšķogas, mellenes, gailenes, kā arī dzērvenes, brūklenes un ābolus.
Kā veicies 2007. gadā?
Uz Lubānas novada z/s "Kalna-stradi", kas ir bioloģiskā lauku saimniecība, devāmies vasaras beigās, kad ritēja ogu iepirkšana un visa bagātība atrada vietu jaudīgajā saldētavā. Tagad Lubānas vidusskolas zālē izvietotajos galdos bija skatāms un baudāms, kādus gardumus var pagatavot no saldētajām ogām.
Atskatoties uz 2007. gadu, z/s "Kalnastradi" saimnieks Guntars Ločmelis minēja svarīgāko: – Šajā gadā saimniecība ir ieguvusi bioloģiskās saimniecības statusu. Z/s "Kalnastradi" ir apstiprināta arī kā prakses saimniecība, kas nozīmē, ka gan no mūsu un kaimiņu rajona skolām, gan no augstskolām var braukt un stažēties. Šogad saimniecībā ar upenēm apstādītā platība aizņem jau 11 ha, un nebija, kas ogas novāc. Uzzinot, ka z/s "Ceļmalu dīķi" ir nopirkts ogu novākšanas kombains, esam izveidojuši sadarbību. Ogas abās saimniecībās novācam ar kombainu, bet manas saimniecības saldētavās tās var saglabāt. Šis nebija sēņu un dārza ogu gads, bet brūkleņu un dzērveņu bija diezgan daudz.
Saldētavās ir sakrājušās vairākas tonnas dažādu saldētu ogu, kam ziemā ir vērtība. Atliek tikai realizācija, un jau ir ievadītas sarunas ar divām firmām, kas izšķirs saimniecības tālāko perspektīvu. Diemžēl viss ir vairāk saistīts ar meža ogām, un to daudzums vienmēr ir par mazu. Lielajos veikalu tīklos ieiet ir ļoti grūti. Parasti tur pārdod poļu, lietuviešu un igauņu ogas. Kad vietējais zemnieks aiziet piedāvāt savu preci, viņš netiek iekšā, jo produkcijas apjoms ir par mazu. Tāpēc jāmēģina atrast citas iespējas, kā ogas realizēt.
Vairāk lasiet laikrakstā STARS. 29.12.2007.
Autore: IVETA ŠMUGĀ
OĻĢERTA SKUJAS foto