Aizvadītajā nedēļā laikrakstu „Stars" sazvanīja Madonas iedzīvotājs Ārijs Sekste, lai paustu savu ierosinājumu: – Avīzē izlasīju, ka Madonā izveidota valsts simtgades darba grupa, tajā ievēlētas desmit personas – komisija, kas darbosies sava darba līnijā. Saistībā ar šo notikumu man prātā ienāca doma – tā kā šāds notikums ir vienreiz dzīvē, vai nevajadzētu tam par godu izveidot ko paliekošu?
– Varbūt notikumiem jau aizsteidzos pa priekšu, bet man šķiet, ka uz Latvijas simtgadi Madonā vajadzētu radīt objektu, ko vēlāk varam rādīt saviem bērniem, mazbērniem. Manā skatījumā, tā varētu būt ozolu vai bērzu birzs vai parks. Tajā simboliski kā Latvijas „spēkavīrus" sakraut lielākus akmeņus. Šāda aleja uz ilgiem laikiem gan mums, gan nākamajām paaudzēm atgādinātu, kam par godu tā tapusi. Estrāde un kultūras pasākumi ir viens – tie nāk un aiziet. Bet šāds objekts būtu vēsturisks. Paralēli lasu, ka deju lieluzvedumam tautastērpus plānots radīt Ķīnā. Vai tad tiešām Latvijā nav neviena, kas to izdarītu, vai tiešām mēs esam tik bēdīgi? Domāju, tāpēc jo svarīgāk Madonai ir parādīt savu patriotismu un skaistā vietā izveidot Latvijas simtgadei veltītu paliekošu vērtību, – ieceri izskaidroja Ārijs Sekste.
Madonas novada pašvaldības ainavu arhitekte Agnese Silupa komentēja: – Šobrīd pašvaldība nav plānojusi alejas vai parka izveidi par godu Latvijas simtgadei, tomēr katrā ziņā notiks vairāki pasākumi, projekti, tiks realizētas ļoti dažādas idejas par godu šim notikumam. Jau šajā gadā pašvaldība īstenos dažādus pasākumus, arī labiekārtošanas darbus, jau domājot par valsts nozīmīgās jubilejas tuvošanos, kas arī noteikti radīs paliekošu vērtību. Nevaru gan pateikt, ka tie būs konkrēti stādījumi vai akmeņu krāvumi. Tāpat nākamā gada dažādas aktivitātes tiks sasaistītas ar Latvijas simtgadi. Attiecībā uz dižkoku stādījumiem, manuprāt, būtu lieliski iesaistīties akcijā, kuras laikā dižkoki tiek atbrīvoti no apauguma. Ir tik daudz dižkoku, ko mēs zinām, zinām, kur tie atrodas, taču skatam tie varbūt ir aizsegti ar citām sugām – citiem kokiem vai krūmiem. Akcijas ietvaros dižkoki tiek atēnoti, tos atklājot iedzīvotāju skatam. Mēs jau katrs varam realizēt savu domu un izdarīt labos darbiņus šīs ieceres kontekstā par godu valsts simtgadei.
Madonas novada pašvaldības domes deputāte un Latvijas valsts simtgades svinību koordinatore Madonas novadā Valda Kļaviņa uzsvēra, ka iedzīvotāju ierosmes Latvijas simtgades sagaidīšanai iespēju robežās noteikti tiks ņemtas vērā: – Nedēļas sākumā bija plānota pirmā darba grupas sanākšana, diemžēl esmu nopietni apslimusi. Taču martā noteikti tiksimies, un pirmais jautājums, par ko vēlamies izlemt, ir tieši iedzīvotāju iesaistīšana aktivitāšu un projektu plānošanā Latvijas simtgadei. Citos novados ir tiksi rīkota šāda ideju apmaiņa ar iedzīvotājiem, piemēram, Alūksnē tam ir ļoti laba pieredze. Saprotams, ka mēs kā darba grupa nevaram visu zināt un vienpersoniski izlemt labākās ieceres. Viennozīmīgi, lēmumi par šīm lietām netiks pieņemti tikai „no augšas". Darba grupai vienīgi ir jāizlemj, kādā veidā šīs ieceres uzklausīsim – rīkojot iedzīvotāju forumu vai aicinot ieceres iesūtīt, piemēram, elektroniski. Kolīdz mūsu tikšanās būs notikusi un to izlemsim, informēsim iedzīvotājus, lai viņi var iesaistīties.
01.03.2017.