Baltie loki Madonas parkā
Cesvaines pils
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaine ziemā
Meža taka Madonas apkārtnē
Reklāma — × 150 px

EKO skolu pasākums Vestienas pamatskolā

Redakcija

Autors • 31.01.2017.

EKO skolu pasākums Vestienas pamatskolā
Burtu lielums

12. janvārī Vestienā projekta „Ēdam atbildīgi" ietvaros notika Vestienas pamatskolas un Mārcienas sākumskolas EKO padomes dalībnieku sadraudzības pasākums.

Sākumā ciemiņi izveidoja vārdu kartītes no otrreizējās pārstrādes materiāliem, tad pagatavoja šokolādes kūkas mīklu no augu valsts produktiem. Kamēr kūka cepās, skolēni varēja klausīties lekciju „Ilgtspējīga pārtikas sistēma", ko lasīja Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra projektu vadītāja Lāsma Ozola.
Lektore mūs aicināja lietot pasaulē pieejamos resursus ilgtspējīgi – tā, lai arī nākamajām paaudzēm būtu iespējams baudīt tādu pašu labklājību, kāda ir mums. Šobrīd gan vēl pārāk maz ir to cilvēku, kas domātu par to, ka daba tiek nežēlīgi piesārņota, augsne noplicināta un saindēta. Tāpat vajadzētu ar saviem pirkumiem atbalstīt tos ražotājus, kas ir samaksājuši atbilstošu cenu audzētājiem, lai arī šie cilvēki varētu uzturēt savu ģimeni un izdzīvot. Tāpēc jāizvēlas preces ar kādu no Godīgās tirdzniecības marķējumiem (Fair trade). Veikalos pieejamie pārtikas produkti bieži vien ir iesaiņoti pat vairākās iepakojuma kārtās, tā rodas ļoti daudz atkritumu, ko noteikti vajag šķirot un nodot pārstrādei.
Uzzinājām, ka, lietojot uzturā pārāk daudz cukura, palielinās iespēja saslimt ar dažādām slimībām, kā diabēts, sirds asinsvadu slimības u. c. Bet šobrīd gandrīz visu pārtikas produktu sastāvā ir cukurs, jo tas ir pietiekami lēts.
Vislabāk būtu ēst tādus ēdienus, ko būtu pazinušas arī mūsu vecmāmiņas. Nevajadzētu izvēlēties produktus, kuru sastāvā ir vairāk nekā piecas sastāvdaļas. Cepumus cepiet mājās paši, lai būtu pārliecināti, ka tajos nav palmu eļļas. Būtu vēlams pirkt dārzeņus un augļus no vietējiem ražotājiem un tos, kam šobrīd ir sezona, bet vēl labāk – audzēt pašiem un ēdienu gatavot pašiem.
8. klases skolniecei Gintai lekcija šķita diezgan gara, bet interesanta un lika aizdomāties, ka tas, ko ēdam ikdienā, iespaido visu pasauli.
Pēc lekcijas Laine Zembaha viesiem izrādīja skolu, Anete Strauta novadīja jautrības spēli, tad abu skolu EKO padomes baudīja zāļu tēju un pašu cepto šokolādes kūku, pārrunāja lekcijā dzirdēto un dalījās pieredzē par projektā paveikto.
Aicinām pievienoties mums un ēst atbildīgi!

Autores: LĪVA DĀVE, DAGMĀRA LEITĀNE, GINTA PIĻKA,
Vestienas pamatskolas EKO padomes pārstāves

Šokolādes kūka no augu valsts produktiem
Sastāvdaļas:
1 ¼ glāzes miltu, 1 glāze cukura, 1/3 glāzes kakao, 1 tējk. cepamā pulvera, ½ tējk. sāls, 1 glāze silta ūdens, 1 tējk. vanilīna, 1/3 glāzes olīveļļas, 1 tējk. ābolu etiķa.
No šīm sastāvdaļām sajauc mīklu, var pievienot jebkuras ogas, tikai ne pārāk daudz. Cep 180°C temperatūrā 40 minūtes.

Glazūra: vienādās daļās kakao un cukuru uz mazas uguns karsē un lēni pielej klāt siltu ūdeni, kamēr iegūta vēlamā konsistence.


01.02.2017.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px