Meža taka Madonas apkārtnē
Baltie loki Madonas parkā
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaine ziemā
Cesvaines pils
Reklāma — × 150 px

Karjera ezerā ielūzis auto

LAURA KOVTUNA

Autors • 16.01.2017.

Karjera ezerā ielūzis auto
Burtu lielums

Jau tradicionāli bēdīgās statistikas dēļ ugunsdzēsēji glābēji, iestājoties aukstam laikam, aicina iedzīvotājus būt uzmanīgiem un nekāpt uz ledus. Tikmēr Madonā uz ledus ne vien kāpj, bet arī brauc ar automašīnām. Nupat gan kādam autovadītājam šī ziemas izprieca beigusies bēdīgi, un spēkrats ielūzis karjera ezerā.

Informāciju, ka ūdenstilpē ielūzusi automašīna, saņēmām aizvadītajā ceturtdienā, 12. janvārī. Devāmies apsekot aprakstīto vietu, un, patiesi, automašīna Volkswagen Sharan atrodas pilnībā zem ūdens; par laimi, cilvēki laikus paguvuši izkāpt no mašīnas. Šajā vietā, prātojot, kā automašīnu labāk izdabūt no ūdens, sastapām automašīnas vadītāju, viņa draugu un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Madonas daļas komandieri Māri Bulderu.
Jautāts, kādēļ braucis uz ledus, vadītājs paraustīja plecus: – Braucu no peldētavas puses (kur atrodas bērnu rotaļu laukums. – Aut.), redzēju, ka uz ledus ir iebraukātas sliedes, daudzi jau te bija braukājuši. Iepriekš uz ledus nebiju braucis, nu, lūk, izdomāju pirmo reizi pabraukāties…
Draugs piebilda: – Nu tak sagribēja pakaifot.
Vietā, kur spēkrats nogrimis, aptuvenais ūdens dziļums ir četri metri. Autovadītājs atklāja, ka mašīna grimusi lēnām, tādēļ ar pasažieri un suni, kas arī atradies mašīnā, paguvuši mierīgi izkāpt. Pašiem viss labi, ir arī cits transportlīdzeklis, ar ko pārvietoties ikdienas gaitās, tomēr tagad lielākais kreņķis – kā izdabūt automašīnu no ūdens? Laime nelaimē, ka auto ielūzis salīdzinoši netālu no krasta. Vīrieši mēģinājuši sarunāt tehniku, kas šarānu izvilktu, jo paši pie auto, izmantojot garus dēļus, jau piestiprinājuši troses. Māris Bulders uzsvēra, ka ugunsdzēsības auto nav domāts šādiem darbiem, turklāt notikušajā nav cietušo vai citu apstākļu, lai iesaistītos VUGD. – Principā tas noticis pašu neapdomības dēļ, tādēļ pašiem arī jāmeklē tehnika, kas automašīnu izvilks. Ja trūks troses, varam vienīgi piesaistīt ūdenslīdēju, lai piekabina troses automašīnai, – pauda Māris Bulders. Iespējams, jāmeklē serviss vai privāts smagās tehnikas īpašnieks, kas šādu pakalpojumu (protams, par attiecīgu samaksu) pārdrošajam autovadītājam sniegs, jo tāda konkrēta dienesta, kam būtu jārisina šādas situācijas, nav. Šobrīd izskanējusi informācija, ka auto no ezera izvilkts. Māris Bulders piebilda, ka nesen arī Cēsīs ledū ielūzusi automašīna. Šai gadījumā Valsts policijas pārstāve Zane Vaskāne tika komentējusi: „Ar automašīnu pa ledu nedrīkst braukt, jo tādējādi tiek nodarīts kaitējums dabas videi. Ir daļa pašvaldību, kuru saistošajos noteikumos ir skaidri noteikts, ka pa aizsalušu ūdenstilpi braukt nedrīkst, taču tas nav noteikts visur. Lai izvairītos no šādiem gadījumiem un novērstu apdraudējumu ne tikai dabai, bet arī cilvēkiem, tuvākajā nākotnē plānots ieviest likuma normu, kas nepārprotami aizliegs atrasties ar transportlīdzekli uz aizsalušas ūdenstilpes."
Pērnā gada 13. janvārī Madonas novada pašvaldības mājas lapas sadaļā „Jautā pašvaldībai" Edijs Āboliņš jautājumā aktualizējis tieši šo problēmu: „Jautājums šāds: vai ar automobili varu pārvietoties pa Madonas karjeru vai citām aizsalušām ūdenstilpēm? Vai ir likums, kas to var aizliegt? Un, ja var aizliegt, cik liels ir sods?" Uz ko sabiedrisko attiecību speciāliste Edīte Miķelsone atbildēja: „Sveiks, Edij! Pārvietošanās ar motorizētiem līdzekļiem pa ūdenstilpēm nav atļauta." Tomēr šādu punktu Madonas novada pašvaldības saistošajos noteikumos laikraksts „Stars" neatrada. Madonas novada domes priekšsēdētājs Andrejs Ceļapīters skaidroja: – Pagaidām šāds aizliegums braukt ar jebkāda veida mehanizēto transportlīdzekli attiecas uz Lubāna ezeru, izņemot specializētos transportlīdzekļus. Par pārējām ūdenstilpēm šāds aizliegums pašvaldības saistošajos noteikumos nav noteikts un tas arī nav dienas kārtībā. Tas tomēr ir izņēmuma gadījums, nevis prakse, ka ar automašīnām braukā pa ledu. Zinu, ka iepriekšējos gados daudz braukājās arī pa karjera ezeru, bet, cik zināms, bez tik bēdīga iznākuma. Katrā ziņā šobrīd ir procesā karjera ezera un tā apkārtējās teritorijas pārņemšana no „Latvijas valsts mežiem" Madonas novada pašvaldības apsaimniekošanā. Iespējams, kad šī teritorijā pilntiesīgi būs mūsu pārziņā kā atpūtas zona, varēsim arī lemt par šāda aizlieguma noteikšanu. Madonas novada pašvaldības kārtībnieks Gatis Kušķis apstiprināja, ka pagaidām pašvaldības saistošajos noteikumos šāds aizliegums nav paredzēts. Līdz ar to vienīgais sods šādiem neapdomīgiem autovadītājiem – domāt, kā auto izvilkt un kurā šrotā to pēc tam nodot.
Pagaidām var apelēt vienīgi pie pašu iedzīvotāju veselā saprāta, uz ko aicina arī VUGD un Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests, – lieki neriskēt un uz ledus nekāpt, nebraukt tur ar transportlīdzekļiem!

17.01.2017.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px