„Mēness aptiekā" Madonā, Skolas ielā 29, jau kopš pagājušā gada praksi iziet un darba prasmes iegūst Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Farmācijas fakultātes 5. kursa studente, topošā farmaceite Elīna Vēkšēja.
Šai aptiekā viņa nonāca uzņēmuma AS „Sentor Farm aptiekas" („Mēness aptiekas" zīmola īpašniece), RSU un RSU Absolventu asociācijas īstenotās prakses stipendijas programmas ietvaros. Pateicoties prakses stipendijai, jaunie farmaceiti var iziet valsts obligāto sešu mēnešu praksi, vienlaikus saņemot ikmēneša finansiālo atbalstu, kas, atkarībā no noslodzes, ir līdz pat 570 eiro mēnesī.
„RSU Farmācijas fakultātes absolventu aptaujas liecina, ka darbu aptiekās izvēlas 70-80% jauno farmaceitu. Tomēr darba devēji norāda, ka nepieciešama paaudžu maiņa, un jaunus darbiniekus, īpaši reģionos, ir grūti atrast. Šī stipendija tuvina studentus darba tirgum un kalpo kā tilts starp augstskolu un darba devēju," norādīja RSU Farmācijas fakultātes dekāne Baiba Mauriņa.
„Piedāvājot stipendijas topošajiem farmaceitiem, mēs vēlamies iedrošināt jaunus cilvēkus izvēlēties darbu aptiekā, jo tas ir ārkārtīgi svarīgi mūsu sabiedrības veselības nodrošināšanai," par prakses stipendiju programmas izveidi teica AS „Sentor Farm aptiekas" valdes priekšsēdētājs Dmitrijs Juskovecs.
Uzsākot praksi, Elīna Vēkšēja pauda: „Esmu priecīga par iespēju iziet praksi aptiekā tuvāk mājām un gūt praktisko pieredzi zāļu izgatavošanā un klientu apkalpošanā. Turklāt prakses laikā man maksās stipendiju, kas ir liels stimuls jaunajam speciālistam."
Apmaksātais prakses stipendijas laiks „Mēness aptiekā" Madonā ir iziets, šobrīd, kamēr vēl ilgst praksei atvēlētais laiks augstskolā, viņa šeit ir pieņemta oficiālā darbā par farmaceita palīgu.
– Esmu no Lubānas, un, tā kā man ir jāiziet četras dažāda veida prakses, visas gribēju iziet maksimāli tuvāk dzīvesvietai, savukārt vienu – „Mēness aptiekā". Tieši šajā aptiekā pieteikties pamudināja tas, ka šī ir vienīgā aptieka šai pusē, kur zāles arī izgatavo, tādēļ pieteicos. Iespēja saņemt stipendiju prakses laikā bija kā patīkams papildinājums, bet kopumā ideja šeit pastrādāt, iegūt praksi man bija jau iepriekš. Piesakoties prakses stipendijas vietai, varēja izvēlēties jebkuru no „Mēness aptiekām". Biju norādījusi Madonu, jo zināju, ka nekas cits mani neinteresēs. Vadība bija pārsteigta, ka izvēlējos Madonu, nevis Rīgu, jo tā reti notiek, ka praksei izvēlas lauku reģionu. Es pati gan neesmu strādājusi Rīgas aptiekās, bet man šeit noteikti patīk labāk. Tiem kursabiedriem, kas strādā Rīgā, pēc prakses pabeigšanas savs darbs jau vairs nepatīk – acīmredzot, viņi izdeg, – savu izvēli par labu prakses iziešanai tieši lauku reģionā pamatoja Elīna Vēkšēja. Viņa turpināja: – Lielajās aptiekās, manuprāt, nav īsti iespējams būt farmaceitam, bet gan tikai pārdevējam. Pārdevējs tu vari būt pārtikas veikalā, tomēr farmaceits ir veselības aprūpes speciālists, kurš daudz ko ietekmē. Tā ir problēma, ka lielākā daļa farmaceitu un asistentu to neparāda. Mēs kā jaunie speciālisti varbūt vairāk esam virzīti uz to, ka jāpielieto savas zināšanas un jāpalīdz cilvēkiem, – bet tam vajag laiku.
Lai gan par darba apjomu arī šeit nevaru sūdzēties, darbs ar klientiem aizrit krietni mierīgāk. Tādēļ te ir arī vieglāk mācīties, jo, protams, atsevišķas lietas man iet ilgāk, šur tur ir gadījies arī kļūdīties, bet tas viss ir labojams.
Iepriekš Elīna prakses laikā strādājusi arī „Lubānas aptiekā", salīdzinot ar Madonu, tur apmeklētāji šķituši draudzīgāki – varbūt daļēji tādēļ, ka vairums bijuši pazīstami.
– Tas viss pieder pie lietas, jo tas ir darbs ar cilvēkiem, protams, lielākā daļa cilvēku arī Madonā ir ļoti jauki. Patīkami redzēt jaunas sejas, dzirdēt no viņiem pozitīvas atsauksmes par savu darbu. Ja arī kaut kas sanācis ne tā, visu esmu varējusi atrisināt. Šeit man ļoti patīk tas, ka varu izgatavot arī zāles, nav visu dienu tikai darbs ar cilvēkiem vai papīriem. Šajā profesijā patīk viss, to sapratu jau studiju laikā. Savulaik tā bija nosacīti apzināta izvēle. 11. klasē aizgāju uz ēnu dienām aptiekā, sapratu, ka šis darbs varētu būt manējais. Protams, farmaceitam darba izvēles iespējas ir krietni plašākas, ne tikai aptiekā – tā, starp citu, ir mazāk populārā farmaceitu izvēle, – atzina Elīna Vēkšēja.
Jautāta, kādi varētu būt viņas tālākie plāni, topošā farmaceite atbildēja: – Mācos 5. kursā, līdz ar to šogad augstskolu pabeigšu. Ja varēšu, turpināšu darbu „Lubānas aptiekā". Tālāk jau dzīve rādīs. „Mēness aptiekas" vadība Madonā aicina arī pie sevis, domāju, nepārspīlēšu, ja teikšu, ka visās aptiekās trūkst darbinieku. Mana izvēle prioritāri tomēr būs tuvāk dzīvesvietai. Mani neaizrauj stereotipiskā studentu dzīve, Rīgā arī man nepatīk tā, lai dzīvotu un strādātu tur ikdienā. Tāpēc ir šī netipiskā izvēle nākt strādāt uz laukiem.
AGRA VECKALNIŅA foto
11.01.2017.