2. decembrī Saeimas nama Sarkanajā zālē notika diskusija „Saeima cilvēkiem ar invaliditāti", šogad īpašu vērību pievēršot nodarbinātībai un uzņēmējdarbības attīstībai.
Diskusiju atklāja Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece, Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētāja Aija Barča, labklājības ministrs Jānis Reirs un Latvijas Cilvēku ar īpašām vajadzībām sadarbības organizācijas SUSTENTO valdes priekšsēdētāja Gunta Anča.
Pasākuma dalībnieki diskutēja par cilvēku ar invaliditāti nodrošināšanu ar darbavietām un pašnodarbinātības veicināšanu, kā arī par īpašām jauniešu motivācijas programmām. Tāpat tika spriests par uzņēmējdarbības veicināšanas pasākumiem cilvēkiem ar invaliditāti.
Pirms diskusijas Saeimas Sarkanajā zālē notika paralimpiešiem veltītās fotogrāfa Jura Bērziņa-Soma fotoizstādes „Tu esi. Tu vari. Rio" atklāšana. Pasākumā piedalīties bija aicināti arī paralimpisko spēļu Riodežaneiro medaļnieki – vieglatlēti Diāna Dadzīte, Aigars Apinis un Edgars Bergs.
Ikgadējā diskusija iedibināta, 3. decembrī atzīmējot Starptautisko dienu cilvēkiem ar invaliditāti. Šīs dienas mērķis ir palielināt informētību un izpratni par invaliditātes jautājumiem.
Latvijas parlamentā diskusija „Saeima cilvēkiem ar invaliditāti" tiek rīkota kopš 2010. gada. Pagājušajā gadā tā bija veltīta izglītības tematikai.
Diskusiju rīko Saeimas Sociālo un darba lietu komisija un Latvijas Cilvēku ar īpašām vajadzībām sadarbības organizācija SUSTENTO.
Valsts ir izveidojusi atbalsta programmu invalīdiem, kuri vēlas uzsākt uzņēmējdarbību. Lai uzsāktu sociālo uzņēmējdarbību: jāreģistrējas Labklājības ministrijas „sociālo uzņēmumu reģistrā"; jāiesniedz biznesa plāns „ALTUM"; jāuzrāda sociālā ietekme. Granti: no 5 līdz 200 tūkstošiem eiro uz 2 gadiem; dotācijas, tai skaitā mērķa grupas algām. Mērķa grupas darba integrācijas sociālajiem uzņēmumiem: nelabvēlīgākā situācijā esošie bezdarbnieki; ilgstošie bezdarbnieki; gados vecāki bezdarbnieki (54+); bezdarbnieki, kuriem ir apgādājamie; bezdarbnieki ar invaliditāti; personas ar invaliditāti un personas ar garīga rakstura traucējumiem.
Jāatceras, ka katram invalīdam ir tiesības uz nepilnu darba dienu, ko diemžēl darba devēji bieži vien aizmirst. Dzīves pieredze rāda, ka invalīdu tiesības tiek rupji pārkāptas un invalīdam liek strādāt virsstundas un brīvdienās, ignorējot veselības problēmas, tā rupji pārkāpjot likumu.
21.12.2016.