Šā gada 1. septembrī Madonas Valsts ģimnāzija ir uzsākusi dalību Eiropas Savienības līdzfinansētajā Erasmus+ projektā „For the Better Future for the Students of the Next Generation" („Nākamās paaudzes skolēnu labākai nākotnei"), kas ilgs līdz 2018. gada 30. septembrim.
Projekta koordinatore – Zviedrija, projekta partneri: Nīderlande, Latvija, Itālija, Spānija, Polija. Projekta izstrādes gaitā skolēni pievērsīsies ekonomikas un uzņēmējdarbības mācību priekšmetu apgūšanai, pētīs, kas notiek atkritumu apsaimniekošanas un izejvielu otrreizējās pārstrādes jomā katrā no projekta dalībvalstīm, kā arī dibinās savus mācību uzņēmumus, apgūs partnervalstu pieredzi uzņēmējdarbības jomā. Skolotāji mācīsies, kā ekonomikas un uzņēmējdarbības pamatos iegūtās zināšanas izmantot mācību stundās dažādos mācību priekšmetos. Jāpiebilst, ka projekta dalībnieki no Latvijas jau ir diezgan pieredzējuši biznesa jomā, apmeklējuši ekonomikas pulciņu, dibinājuši savus mācību uzņēmumus, piedalījušies SMU tirdziņos.
No 7. līdz 13. novembrim Madonas Valsts ģimnāzijas pieci projekta dalībnieki: trīs skolēni – Juta Lapsiņa, Haralds Iesalnieks un Krišjānis Kucins, divas skolotājas – Aija Šmeisa un Ārija Fārte, devās Erasmus+ projekta 1. mobilitātē uz Nīderlandes pilsētu Zoetermeer.
Projekts sākās ar iepazīšanās aktivitāti ar partnervalstu skolēniem un skolu prezentācijām, Oranje Nassau College apskati un tikšanos pilsētas domē ar izglītības darba vadītāju.
Mūsu uzdevums bija izveidot logo projektam. Pirmajās dienās mēs veidojām grupās logo skices un apspriedām idejas par to, kā to varētu prezentēt pārējiem. Bija lieliska iespēja strādāt grafiti studijā, kur varējām no visdažādākajiem materiāliem veidot mūsu skici uz lielāka formāta. Izmantojot gan grafiti pūšamos, gan dažādas mākslas tehnikas, nonācām pie gatavās kompozīcijas. Roterdamā darbojāmies arī pie instalāciju veidošanas no dažādiem materiālu pārpalikumiem. Tās atvedām un izvietojām skolā apskatei.
Notika arī citas nodarbības. Amsterdamā izpētījām ūdens kanālus, braucot ar kuģīti tūrē pa tiem, kā arī apmeklējām van Goga mākslas un ūdens kanālu muzejus. Bija iespēja iepazīt arī Roterdamu, kur apmeklējām milzīgu atkritumu pārstrādāšanas rūpnīcu, kur atkritumus dedzina un pārvērš enerģijā, ko izmanto, lai piegādātu pilsētai elektrību un siltumu. Bija interesanti redzēt to, cik daudziem procesiem ir jāiziet cauri, lai sadedzinātu atkritumus, līdz nekas nepaliek pāri no tiem. Visinteresantākā lieta, kas daudzus piesaistīja, bija lieli katli, kuros augstā temperatūrā dedzina šos atkritumus, kā arī tas, ka atkritumus importē no Lielbritānijas un Ziemeļīrijas, gūstot peļņu.
Nīderlandē bijām pirmo reizi, tā bija lieliska iespēja pabūt zemē, par kuru mēs maz zinājām. Radās lielāka vēlme izzināt vairāk Nīderlandes vēsturi.
Vienā no projekta dienām tika organizēta publiskā viktorīna, t. i., intelektuālā viktorīna, tās esot populāras Nīderlandē. Starptautiskajās komandās, apspriežoties dažu sekunžu laikā, bija nepieciešams atbildēt uz visdažādākajiem jautājumiem par ļoti atšķirīgām jomām.
Mums visiem uz skolu un atpakaļ bija jābrauc ar velosipēdiem. Un katram bija interesantas un unikālas ģimenes, katrai ģimenei savas tradīcijas, savi paradumi. Nostiprinājām arī angļu valodas zināšanas. Ar ģimenēm devāmies svinēt Nīderlandes svētkus. Tie ir Salatēva un Melnā Pētera ierašanās svētki, kurus parasti svin ar jaunākiem bērniem. Salatēvs ierodas pa upi un dāvina bērniem saldumus. Varēja vērot Melno Pēteru gājienus, pilsētu laukumos notika koncerti.
Man visvairāk patika gan tautu, gan valodu dažādība, jo Nīderlande ir globāla valsts. Ļoti labi pavadīts laiks interesantu cilvēku sabiedrībā. Sociālajos tīklos aizvien sazināmies ar projektā iepazītajiem skolēniem un ceram nākotnē satikties.
02.12.2016.