Vairs tikai mēnesis palicis līdz preses izdevumu abonēšanas kampaņas beigām nākamajam – 2017. – gadam.
Kā katru gadu abonēšana nākamajam gadam sākās 1. oktobrī, un, kā informē „Latvijas Pasts", preses izdevumu abonēšanas kampaņas pirmajā mēnesī noformēti 109 392 abonementi, saglabājot stabilu abonēšanas līmeni, kas salīdzinājumā ar 2015. gada oktobri pat nedaudz pieaudzis. Lielākā daļa klientu abonēšanai izmantojuši kādu no „Latvijas Pasta" nodaļām vai interneta vietni www.abone.pasts.lv. „Latvijas Pasta" abonēšanas kampaņa šogad noslēgsies 28. decembrī.
Abonēšanas kampaņas pirmajā mēnesī, salīdzinot ar analogu periodu 2015. gadā, arī pieaudzis to abonementu skaits, kas noformēti 10 līdz 12 mēnešu periodam: no kopējā abonementu skaita šim laikposmam noformēti 87% abonementu, un tas ir par 9% vairāk nekā 2015. gadā. Periodam no pusgada līdz deviņiem mēnešiem noformēti 8% abonementu, vienam līdz trim mēnešiem – 4%, bet vismazāk – 1% – abonementu ir laikposmam no četriem līdz pieciem mēnešiem. Jāteic, ka abonēt preses izdevumu ilgākam laika periodam ir lētāk, jo, katru reizi atjaunojot abonementu, ir jāmaksā arī par pakalpojumiem abonementa noformēšanai – pastā vai pie pastnieka tas ir 71 cents, abonējot pa informatīvo tālruni – 85 centi, savukārt abonējot „Staru" pie mums redakcijā – 20 centu. Vairākiem preses izdevumiem, abonējot tos visam gadam, ir atlaide. Arī abonējot „Staru" visam nākamajam gadam, abonēšanas maksa ir par 1 eiro mazāka, un, ja attiecīgi vēl pieskaita maksu par abonementa noformēšanu, ietaupījums iznāk diezgan ievērojams. Taču ne visi, protams, var atļauties šādu summu uzreiz ieguldīt, un arī mēs redakcijā esam novērojuši, ka liela daļa abonentu laikrakstu pasūta kārtējam mēnesim. Jāteic gan, ka „Staram" joprojām ir viena no zemākajām abonēšanas maksām fiziskajām personām – 4,60 eiro mēnesī.
Kopumā „Latvijas Pastā" 2017. gadam iespējams abonēt 722 preses izdevumus – 52 Latvijā izdotus laikrakstus, 191 žurnālu un 57 novadu preses izdevumus, kā arī 422 ārvalstu drukātos medijus.
Arī nākamgad – trīs reizes nedēļā
Nav noslēpums, ka drukātajai presei kopš interneta ienākšanas patēriņa tirgū klājas arvien grūtāk, jo daudzi uzskata, ka informāciju (te gan jāpiebilst, ka bieži vien – vispārēju un diemžēl arī virspusēju) var iegūt ātri un bez maksas, pārlapojot pieejamās interneta vietnes un komunicējot sociālajos tīklos. Savukārt, lai iegūtu vietējo informāciju, daudzi aprobežojas ar savas pašvaldības informatīvo izdevumu, kur tā bieži vien ir vienpusēja un neiesaistās problēmsituāciju risināšanā, kas brīvajai presei ir viens no uzdevumiem, kā arī daudzos gadījumos degradē reklāmas tirgu, publicējot savos izdevumos reklāmu par dempinga cenām vai pat bez maksas uz nodokļu maksātāju rēķina.
Bez tam abonentu skaits sarūk arī objektīvu iemeslu dēļ – daļa izbrauc uz ārzemēm, daļa (ņemot vērā, ka pie drukātās preses tradīcijām turas galvenokārt vecākā paaudze) diemžēl aiziet no šīs pasaules. Sarūk arī drukātās reklāmas apjoms, kas ir reģionālās preses izdzīvošanas jautājums, jo abonentmaksa ne tuvu nesedz visus izdošanas izdevumus. Līdz ar to vairāki reģionālie izdevumi, jau sākot ar šā gada otro pusgadu, ir samazinājuši iznākšanas regularitāti, pārejot no tradicionāli trim reizēm nedēļā uz divām. Tā, piemēram, nākamgad divas reizes nedēļā iznāks „Bauskas Dzīve", „Dzirkstele" Gulbenē, „Latgales Laiks" Daugavpilī, arī tepat kaimiņos – Aizkraukles reģionālais laikraksts „Staburags", kas divas reizes nedēļā iznāks jau ar 1. decembri, u. c. Izdevēji gan sola, samazinot iznākšanas reižu skaitu, īpaši nesamazināt izdevumu apjomu. Tāpat 2017. gadā vairs nevarēs pasūtīt tradicionālo komplektu „Stars" + žurnāls „Māja", ko beidzamajā laikā bija iecienījuši ap 100 mūsu abonentu. Tas sakarā ar to, ka nākamgad šis žurnāls vairs neiznāks līdzšinējā formātā. Līdz ar to tā izdevējs vairs neturpina sadarbību ar „Staru".
Taču „Stars" nākamgad joprojām iznāks trīs reizes nedēļā. Un man prātā šovasar sen neredzētas kādreizējās kaimiņienes, tagad jau pensionāres, teiktais, kad viņu kādā rītā satiku netālu no mūsu redakcijas. Uz jautājumu, ko viņa tik neierasti dara mūspusē (zinot, ka viņa dzīvo Madonas otrā pusē), skanēja atbilde: „Atnācu pasūtīt „Stariņu"! Pie jums redakcijā sanāk lētāk! Pie avīzītes esmu tā pieradusi, ka savu dzīvi nevaru bez tās iedomāties. Es jau zinu, cikos „Stara" iznākšanas dienās nāk pastniecīte, un tad tūlīt steidzos uz pastkastīti pēc jaunākā numura. „Staru" gaidu kā labu draugu ar jaunām ziņām. Tā man bieži vien ir kā neklātienes tikšanās ar zināmiem cilvēkiem un viņu šābrīža darbiem un domām. Tāpat noder praktiskie padomi un citas tīri sadzīviskas ziņas, ko citur neatrast."
Tradicionāli – galvenajā balvā 100 eiro
Tāpat, turpinot tradīciju, „Stars" saviem abonentiem janvārī rīko tradicionālo loteriju, kurā galvenā balva joprojām ir 100 eiro. Loterijā tiks izlozētas arī 10 noderīgas elektropreces un 10 dāvanu kartes 15 eiro vērtībā. Mūsu abonenti par šādām aktivitātēm ir ļoti iepriecināti – vēl pagājušajā mēnesī kopā ar siltiem pateicības vārdiem tika izņemtas beidzamās saldās medus balvas, ko varēja laimēt septembrī organizētajā Medus loterijā, kuru „Stars" rīkoja sadarbībā ar mūsu reģiona biškopjiem.
Jau tuvākajā laikā, līdzko saņemsim atļauju loterijas organizēšanai no Izložu un azartspēļu inspekcijas, sāksim publicēt loterijas dalībnieka kartīti, kas, lai piedalītos izlozē, līdz janvāra vidum būs jāiesūta redakcijai. Loterijas noteikumi tie paši, kas citugad: proti, lai piedalītos tajā, laikraksts jāabonē vismaz trim mēnešiem. Tāpat ar pirmo 2017. gada „Stara" numuru, kas iznāks 3. janvārī, pie abonentiem ceļos tradicionālais sienas kalendārs ar kādu skaistu mūspuses ainavu. Uz tikšanos nākamajos „Stara" numuros, un paldies par uzticību!