Madonas novada ezeri un lauki
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaines pils
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaine ziemā
Reklāma — × 150 px

Lielo maisu sezona beigusies, sākusies ielu tīrīšana un kaisīšana

ŽEŅA KOZLOVA

Autors • 27.10.2016.

Lielo maisu sezona beigusies, sākusies ielu tīrīšana un kaisīšana
Burtu lielums

Uzsniegot pirmajam sniegam, beigusies arī lielo maisu sezona. To „Staram" apstiprināja Madonas novada pašvaldības īpašumu uzturēšanas nodaļas labiekārtošanas darbu speciāliste lietvede Gita Lutce.

Šīs nedēļas sākumā vēl tika aizvesti pēdējie lielie maisi ar šajā rudenī savāktajām lapām un citiem dārza atkritumiem, bet iedzīvotājiem, kaut arī lapas vēl nav nobirušas no gluži visām liepām, bērziem un citiem kokiem, tie vairāk pievesti netiks. Diezgan daudz madoniešu uz Madonas novada pašvaldības īpašumu uzturēšanas nodaļu zvanīja gan pirmdien, gan otrdien, informējot, ka lielie maisi ir piepildīti ar lapām un novietoti ielu malās, lai tos bez problēmām varētu aizvest prom.
– Ir jāņem vērā laikapstākļi. Pirmais sniegs ir jau uzsnidzis, un si­noptiķi sniegu un nelielu salu sola arī nākamajā nedēļā, līdz ar to šonedēļ Madonas pilsētā sākās ielu tīrīšana un kaisīšana. Pirmais ģenerālmēģinājums ir noticis, pārliecinājāmies, ka sniega tīrāmā tehnika ir kārtībā. Arī kaisāmais materiāls ir iegādāts. Bet attiecībā uz lielajiem maisiem – tagad ir jāgaida līdz pavasarim, kad tos atkal piedāvāsim un bez maksas izvedīsim, – uzsvēra Gita Lutce.
Viņa atzina, ka šoruden iedzīvotāju aktivitāte bijusi ļoti liela. Aktīvi savu māju pagalmu sakopšanā iesaistījušies ne tikai privātmāju īpašnieki, bet arī daudzdzīvokļu namu iedzīvotāji. Intensīvi lapas vēl tika vāktas arī pagājušajā sestdienā, kad dažviet (piemēram, Mazajā ielā) tika sarīkotas arī nelielas talkas.
– Šī pirms vairākiem gadiem iedibinātā tradīcija ir iepatikusies daudziem madoniešiem. Pieprasījums pēc lielajiem maisiem šoruden bija tik liels, ka, lai iedzīvotājiem nebūtu jāgaida, papildus iegādājāmies jaunus. Tas ir ļoti apsveicami, ka teritoriju sakopšanā iesaistās arvien vairāk cilvēku. Pateicoties iedzīvotāju un pašvaldības sadarbībai, Madona tiek sakopta un arī vide uzlabojas, jo pērnās lapas vairs nav jādedzina, – uzskata Gita Lutce.
Lielos maisus lapu intensīvās vākšanas periodā var saņemt divējādi – piesakot pa telefonu vai pēc tiem uz Madonas novada pašvaldības īpašumu uzturēšanas nodaļu aizbraucot pašiem. Arvien vairāk iedzīvotāju izvēlas pirmo variantu, un tā esot pat labāk, jo tas šo procesu ļauj padarīt organizētāku. Tiek saplānoti maršruti, un maisi tiek aizvesti uz iedzīvotāju norādītajām adresēm, bet pēc tam atkal visi ielu malās novietotie maisi tiek aizvesti.
Protams, arī iedzīvotāju uzklausīšana un pieteikumu fiksēšana prasa diezgan daudz laika, bet, kā piebilda Gita Lutce, tas būtu vēl sarežģītāk un laikietilpīgāk, ja pēc tiem uz īpašumu uzturēšanas nodaļu katrs dotos pats. Katrā ziņā iedzīvotāji, spriežot pēc atsauksmēm redakcijai, ar šādu sadarbības veidu ir apmierināti. Turklāt ar pašvaldības labiekārtošanas darbu speciālisti Gitu Lutci jau vairāku gadu garumā esot izveidojies labs kontakts, un arī maisi apsolītajā dienā tiekot vienmēr atvesti.
– Pats galvenais jau ir tas, ka iedzīvotājiem no pašvaldības puses tiek nodrošināta ļoti laba iespēja rudeņos un pavasaros savākt nobirušās koku lapas un par to izvešanu nav jāmaksā. Priecē, ka to ar katru gadu izmanto arvien vairāk iedzīvotāju un šī ideja ir aizgājusi tautā. Šoruden diezgan daudz bija arī tādu, kas lielos maisus pieteica pirmoreiz un bija ļoti apmierināti. Priecē, ka cilvēki ir kļuvuši apzinīgāki un ir izpratuši, ka lielajos maisos drīkst ievietot tikai dārza atkritumus un tie nav domāti sadzīves atkritumiem. Jo vairāk par to stāstām, jo iedzīvotāji ir informētāki. Nepieciešamības gadījumā lūdzam arī pašvaldības kārtībnieku palīdzību, – atzīmēja Gita Lutce.
Kā novēroja „Stars", dažviet (piemēram, pie Madonas estrādes) tika izmantots arī lapu pūtējs.
– Tas ir iespējams tikai lielās platībās, parkos, kur ir ļoti daudz lapu. Jaunā tehnika lapu savākšanu šādās vietās padara daudz raitāku, kad lapas tiek sapūstas lielā kaudzē un tās atliek vien sapildīt lielajos maisos, – informēja pašvaldības labiekārtošanas darbu speciāliste.
Jāpiebilst, ka lielie maisi ar lapām un dārza atkritumiem tiek aizvesti uz kompostēšanas laukumu Lindēs.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px