Aizvadītās nedēļas nogalē, piektdien un sestdien, visā Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamajā teritorijā Satiksmes uzraudzības rota (SUR) īstenoja reidus, lai kontrolētu mazāk aizsargātos ceļu satiksmes dalībniekus par atstarojošo vestu lietošanu un citu ceļu satiksmes noteikumu ievērošanu.
Valsts policijas (VP) Vidzemes reģiona pārvaldes (VRP) Madonas iecirkņa ekipāžai līdzi reidā piektdien devās arī laikraksta „Stars" žurnālisti. Kā novērojām, joprojām atstarojošās vestes tiek lietotas ļoti reti. Pārvietojoties pa neapgaismotiem ceļu posmiem diennakts tumšajā laikā, labi, ja gājēji pie apģērba vai somas bija pielikuši nelielu atstarotāju, dažiem atstarotāji bija iestrādāti apģērbā. Tomēr proporcionāli tikpat lielai daļai gājēju atstarotāju nebija vispār, nemaz nerunājot par atstarojošo vesti, kas pēc likuma prasības būtu jālieto.
Nevarētu arī teikt, ka prasība nēsāt atstarojošās vestes ir jaunums – tā ir spēkā jau divus gadus, kopš 2014. gada. Ceļu satiksmes noteikumi paredz: „Diennakts tumšajā laikā, ja ceļš nav pietiekami un vienmērīgi apgaismots, gājējiem, kas pārvietojas pa brauktuvi vai nomali, jābūt tērptiem atstarojošā vestē vai apģērbā ar labi redzamiem gaismu atstarojoša materiāla elementiem." Šī pati prasība attiecas arī uz velobraucējiem, ja velosipēds nav aprīkots ar gaismas lukturiem un atstarotājiem (velosipēdam abos tā sānos, riteņu abās pusēs, jābūt aprīkotam ar gaismas atstarotājiem, priekšpusē jābūt aprīkotam ar baltu atstarotāju, bet aizmugurē – ar sarkanu atstarotāju, kā arī priekšpusē jādeg baltas gaismas lukturim, bet aizmugurē – sarkanas gaismas lukturim).
– Cilvēki diemžēl neaizdomājas par to, ka, pārkāpjot šo likuma prasību, apdraudējumu viņi rada, pirmkārt jau, paši sev. Šoruden reģionā jau ir divi cietušie, līdz ar to tā ir sāpīga problēma, kas aktualizējas tieši tumšajos gadalaikos – rudenī un ziemā. Arī šī reida mērķis nebija gājējus un velobraucējus uzreiz sodīt, bet gan uzrunāt un likt turpmāk aizdomāties par savu veselību un dzīvību, – uzsvēra VP VRP Kārtības policijas biroja patruļpolicijas nodaļas patruļdienesta rotas inspektors Jānis Kalniņš.
Visbiežāk mazāk aizsargātie ceļu satiksmes dalībnieki, kuri apturēti, jo bijuši bez atstarojošiem elementiem, mēdz atrunāties, ka atstarotājs palicis mājās, pie citas somas vai ka jāiet tikai neliels ceļa gabals.
Tā arī Cesvaines novadā, piķa melnā tumsā uz grants ceļa, tika apturēta jauna sieviete bez jebkādiem gaismu atstarojošiem elementiem. Kā noskaidroja policijas darbinieki, „tumšā gājēja" vakarā devās pakaļ savam bērnam. – Atstarotājs palika mājās, steidzos pēc bērna, – sieviete attaisnojās. Uz darbinieku vaicājumu, vai pa šo pašu ceļu plānots arī doties atpakaļ, tādējādi apdraudot gan savu, gan bērna dzīvību, viņa atbildēja, ka bērna ratos ir iestrādāti atstarotāji. Sievietei tika izteikts brīdinājums, iedots atstarotājs, lai vismaz atpakaļceļā viņa būtu pamanāmāka autovadītājiem, un stingri noteikts turpmāk nēsāt atstarojošo vesti.
Vēl kāds interesants novērojums – ejot pa tumsu, ja vienam ceļabiedram apģērbā bija iestrādāti atstarojošie elementi vai tika lietota atstarojošā veste, blakus gājējs nez kāpēc bija pilnīgi bez jebkā. Vai tādējādi gājēji paļaujas uz biedra plecu, sak, pamanīs viņu, pamanīs arī mani, un noteikumi nav jāievēro? – Katram gājējam ir jānēsā atstarojošā veste, pārvietojoties pa neapgaismotiem ceļiem. Nereti novērojam, ka iedzīvotāji joprojām izlīdzas vien ar nelieliem gaismas atstarotājiem (jāpiebilst, ka reizēm šie atstarotāji ir uzlikti uz somas rokturīša vai karājas pie apģērba tā, ka nemaz nav pamanāmi) vai rokā tur ieslēgtu lukturīti vai apgaismotu mobilo tālruni. No vienas puses – vismaz kaut kas. Tomēr statistika rāda, ka ar tik nelielu apgaismojumu tumsā var būt par maz un autovadītājs gājēju var nepamanīt. Līdz ar to likuma prasība ir nepielūdzama – katram gājējam un velosipēdistam ir jānēsā atstarojošā veste, – komentēja VP VRP Kārtības policijas biroja patruļpolicijas nodaļas patruļdienesta rotas jaunākais inspektors Rolands Broks.
Protams, reida laikā tika pievērsta uzmanība arī citiem ceļu satiksmes un sabiedriskās kārtības noteikumu pārkāpumiem. Tā kopumā Valsts policijas Madonas iecirkņa apkalpojamajā teritorijā reida norises laikā tika sastādīti astoņi protokoli, no tiem divi – par automašīnas vadīšanu alkohola reibumā, kā arī trīs – par atrašanos alkohola reibumā un alkohola lietošanu sabiedriskās vietās. Iespējams, savu lomu nospēlēja nemīlīgais laiks, jo, kā novēroja policijas darbinieki, gājēju un velobraucēju pa tumšajiem ceļiem pārvietojās salīdzinoši nedaudz. Apturētajiem sākotnēji arī tika izteikts brīdinājums, ja iepriekš nebija bijis līdzīgu pārkāpumu par atstarojošo vestu nelietošanu.
Tomēr jāatceras, ka policijas darbinieki kontroli par noteikumu ievērošanu veic arī ikdienas darbā, ne tikai reidu laikā. Tādēļ policijas darbinieki aicināja ikvienu iedzīvotāju rūpēties par savu veselību un dzīvību, nodrošinot savu pamanāmību diennakts tumšajā periodā neapgaismotās vietās, lietojot gaismu atstarojošas vestes. Vestēm obligāti jābūt uzvilktām, kolīdz sāk iestāties krēsla.