Cesvaines pils
Baltie loki Madonas parkā
Madonas novada ezeri un lauki
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaine ziemā
Reklāma — × 150 px

Atceras skolēni, atceras pedagogi

EDĪTE ZAUBE

Autors • 06.10.2016.

Atceras skolēni, atceras pedagogi
Burtu lielums

Degumniekos, netālu no Lubāna ezera un ļoti tuvu pirmā Latvijas armijas pulkveža Oskara Kalpaka dzimtas mājām "Liepsalas", savu skatu slej Degumnieku pamatskola, kas atrodas Ošupes pagasta centrā.

Pagasta centrā kā sirma māmuļa, ieskauta kļavu ielokā, ir arī Gotlība skola, ko vietējie mēdz saukt par Veco skolu, jo tā celta 1883. gadā un darbojās līdz pat 1986. gada vasarai. Tātad, izglītība Degumniekos ir kopš 1883. gada. Skola sākumā nosaukta Meirānu barona dēla vārdā par Gotlība skolu. 1884./1885. mācību gadā skolā mācās 43 zēni un 27 meitenes, skolas pārzinis O. Plačs. 1906.-1913. m. g. skolas pārzinis ir J. Cīrulis. Daudzkārt mainījušies skolas nosaukumi: 1944. gadā – Leona Paegles pamatskola, 1945. gadā – Meirānu četrklasīgā pamatskola, 1950./1951. m. g. – Meirānu septiņgadīgā skola (esam Varakļānu rajona teritorijā). 1956./1957. m. g. – Degumnieku septiņgadīgā skola, 1962./1963. m. g. – Degumnieku astoņgadīgā skola, skolas direktors Pēteris Sperga, 1989./1990. m. g. – Degumnieku deviņgadīgā skola. 1973. gadā par Degumnieku astoņgadīgās skolas direktori sāk strādāt Ināra Logina. Pateicoties Ināras Loginas vitalitātei, entuziasmam un uzņēmībai, Degumniekos tiek uzcelta jaunā skolas ēka, kam pamatakmens ielikts 1985. gada novembrī. 1986./1987. m. g. mācības tiek uzsāktas jaunajā skolas ēkā. No 1993. mācību gada te darbojas Degumnieku pamatskola.
Šodien jaunās skolas ēkā darbojas arī divas pirmsskolas izglītības grupas, ko apmeklē vairāk kā trīsdesmit bērnu, skolas direktore ir Daiga Rubene.
Esam bezgala pateicīgi bijušajai skolas direktorei, pieredzes bagātajai Inārai Loginai par izloloto Degumnieku pamatskolu. Viņas 40 darba gadi Degumnieku pamatskolā kā skolas direktorei un kā latviešu valodas skolotājai nevar un nedrīkst palikt nepieminēti, jo citādi mēs būsim zaudējuši pamatvērtības. Skolēni atceras, kā viņa pa dienu vada skolas darbus, māca latviešu valodu, bet vakaros ar zēniem spēlē volejbolu. Skolas darbā prasīga, neatlaidīga un vienmēr rūpējusies, lai skolas vārds nestu pagasta atpazīstamību, aktīvi vadot skolu un iesaistoties pagasta kultūras dzīves veidošanā. Vēlākajos gados savus jaunos kolēģus mudinot dzīvot tā, lai skolai būtu sava atšķirības zīme.
Skolā ir bagātas patriotiskās audzināšanas pasākumu tradīcijas, iedibināts Pateicības pasākums baltajā Ziemassvētku rītā, darbojas skolas teātris, izlolota, izdota atkārtoti skolēnu dienasgrāmata, norit skolēnu pašvērtējuma stunda. Turpinās pedagoģiskais darbs, lai skolā ikviens skolēns mācītos dzīvei noderīgo. Daudz un interesantu darba dienu, nakts stundu pavadīts kopā ar direktori Ināru Loginu, lai šodienas skolai būtu vieglāk.
Gatavojoties skolas salidojumam, kas notiks jau rīt, 8. oktobrī, skolas rūķi un skolas gariņš ir īpaši modrs un dara žiperīgu ikvienu, aktīvi liek atcerēties, iesaistīties un strādāt skolas salidojuma veiksmīgai norisei. Degumnieku jaunajai skolas ēkai šogad aprit 30 gadu. 1986. gada 1. septembrī svinīgi atklāja Degumnieku skolas jauno ēku. Skolas direktore Ināra Logina tur skolas atslēgu, ko tālāk pārņēmusi direktore Daiga Rubene, kas pirms tam bija matemātikas un tautisko deju skolotāja.
Skolas klades, albumi un vēstures mapes ir stāstu, notikumu atvērtas, tās ir to gadu un to notikumu apmirdzētas, tā gaišuma apvītas, kas Degumnieku pamatskolā dzīvoja, strādāja reiz… rudens kartupeļu talkās, ierindas skatēs, dažādos, neskaitāmos konkursos, dziedot ansamblī "Taurenīts", dziesmu un deju svētkos Rīgā, balles jeb sporta deju konkursos un vasaras deju nometnēs, vizuālās un lietišķās mākslas pulciņā, mazpulcēnu labajos darbos, projektos, skolas avīzītē "Kabata", ekskursijās un pārgājienos, vasaras "Lotosa" vienībās – ikdienā, svētkos, tradīcijās.
Skolotāji vienmēr saviem skolēniem māca pateikties, tāpēc "paldies" nekad nevar būt par daudz. Skolotāju, skolēnu vārdā gribam pateikties skolas direktorei Inārai Loginai par jauno Degumnieku skolu, par atstāto mantojumu. Gan jau vēl kāds labs aizķēries vārds apciemos, tas kā mazs, nobijies pirmklasnieks ir paslēpies zem skolas sola. Kad izaugs, varbūt sapratīs, ka tieši Tu, skolotāja Ināra, biji tas cilvēks, kas darīja dienu gaišāku, devi iespēju sevi pierādīt, sasildīji sirdi, kad noraizējies prāts, saujā iebēri konfektes kādam, kurš tās kāroja visvairāk, darbā pārņemtajiem pagatavoji vakariņas, bet varbūt vienkārši iedevi mutautiņu, lai noslauka pāridarījuma asariņu. Paldies! Gaidām salidojumā!

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px