Cesvaines pils
Baltie loki Madonas parkā
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaine ziemā
Meža taka Madonas apkārtnē
Reklāma — × 150 px

Kartupeļu svētki – saulaini un bagātīgi

IVETA ŠMUGĀ

Autors • 03.10.2016.

Kartupeļu svētki – saulaini un bagātīgi
Burtu lielums

1. oktobrī sakrita visi nepieciešamie faktori, lai iecienītais zemnieku, mājražotāju un amatnieku tirgus "Kartupeļu svētki" izdotos. Bija gan bagātīgs produkcijas piedāvājums, gan apmeklētāju interese un, protams, labs laiks, kas šajā dienā mūs visus lutināja.

Kartupeļu svētki, kas norisinājās jau 18. reizi, ir viena no mūsu novada tradīcijām un lielākajiem rudens gadatirgiem Madonā, kur sarodas interesenti no Latvijas malu malām. Pasākumu organizēja Madonas novada pašvaldības uzņēmējdarbības un tūrisma attīstības nodaļa, svētku norisi vadīja Guntis Jansons, bet izklaidēja grupa "Sniegavīri". Kā pastāstīja nodaļas vadītājs Romāns Hačatrjans, Kartupeļu svētku gadatirgū piedalījās 226 tirgotāji – 90 amatnieku, 74 pārtikas ražotāji un 62 dažādu stādu un puķu audzētāji.
Goda vietā tika celta rudens raža un, protams, – kartupeļi, kā šoreiz netrūka. Audzētāju bija sabraucis daudz, un varēja izvēlēties gan kartupeļu šķirnes, gan arī cenu, jo tās diapazons bija no 15 līdz 50 centu par kilogramu. Rudens stādīšanai bija ļoti plašs augļkoku, ogulāju stādu, košumaugu un sīpolpuķu piedāvājums. Izvēlei – iecienītā mājražotāju produkcija: siers, pašcepta maize, kūpināta gaļa un zivis, garšaugu maisījumi un garšvielas, mājas vīni, dārzeņu konservi, saldumi un konditorejas izstrādājumi. Kur nu vēl keramika, pinumi, metālkalumi, adījumi un citi roku darinājumi. Kā ierasts, uzmanību saistīja apvienības "Ražots Madonas novadā" telts, kur varēja iegādāties SIA "Madonas karameles" saldumus, ZS "Kalna-Maruškas" medu, SIA "Madonas patērētāju biedrība" ražotnes "Madonas maiznieks" produkciju, Egila Ezerkalna kūpinājumus, ZS "Aiz-upes" skābētos kāpostus un maizi, kā arī rotaļlietas no "Poga un Oga", Judītes Ezerkalnes austos lakatus un Vivitas Vecozolas IK "Pūralāde" roku darinājumus.
Kartupeļu svētkiem par godu tika noskaidroti arī dārzeņu rekordisti. Iepriekšējā gada lielākā kartupeļa rekords (1,080 kg) netika pārspēts, jo smagākais šā gada tupenis svēra 0,720 kg.
Ja Latvijā līdz šim par oficiāli reģistrēto rekordlielo kartupeli atzīts 0,980 kg smags tupenis, tad madonieši ar savu pērngada 1,080 kg smago īpatni šo rekordu ir pārsnieguši, tikai nav oficiāli reģistrējuši. Šogad izstādē bija atnests ievērības cienīgs gurķis, kas svēra 1,2 kg, bet garākais burkāns bija 28 cm garš.
Pirmie, ko tirgū ļaudis meklēja un arī izpirka, bija ziemas ķiploki, par tiem bija gatavi maksāt pat 6-10 eiro/kg, jo šogad daudziem ķiploku raža nav bijusi tā labākā. Stādīšanai nestandarta ķiplokus varēja atrast par 3,50 eiro/kg. Šis nav arī dzērveņu gads, un šīs ogas varēja nopirkt par 3-4 eiro/kg, bet nedaudz lētākās – par 2,80 eiro/kg – izpirka jau rīta pusē. Toties šis ir ābolu gads, ko varēja redzēt arī tirgū. Te princips "Ja ir raža, nav cenas" nedarbojās, jo ābolu cena tika uzturēta ļoti augsta – 0,50-0,70 eiro/kg. Ābolus gan pirka salīdzinoši maz. Kā atzina kāds vietējais audzētājs, par vietējiem āboliem ļaudis sāk vairāk interesēties pēc jaunā gada. Taču uz jautājumu "Kur liekat ābolus?" uzrunātais saimnieks atbildēja: – Pagrabus šogad nevar atdzesēt, jo visas naktis ir siltas. Pagrabus normālā temperatūrā var uzturēt tikai lielaudzētāji.
Aptaujājām arī kartupeļu audzētājus. Par Murmastienes pagasta ZS "Zīles" saimniecībā audzētajiem kartupeļiem ‘Marabella', ‘Vineta' Gruduļu ģimenes pārstāvji sacīja: – Necerēti laba raža, jo iestādījām jaunā zemē.
Sarkaņu pagasta ZS "Raibenes" arī tirgū pārdeva skaistus, lielus kartupeļus, ko izaudzēt šogad nemaz nebija tik viegli, jo ietekmēja maija sausums un augusta lietavas. Kilograms vidēji maksāja 25 centus.
Taču bija arī par 15 centiem/kg. Uzrunātais Smiltenes novada audzētājs Valdis stāstīja: – Daba vienmēr izdara savu un parādā nepaliek, raža ir laba. Kartupeļus audzēju 40 ha platībā, un pavasarī 100 tonnas bija jāizmet, jo nevienam nevajadzēja. Saimniecībai tie bija zaudējumi. Tāpēc – labāk lai tiek cilvēkiem. Latvijā ieved kartupeļus no Polijas, ko poļi pārdod vairumā pat par 3 centiem/kg, un poļiem valsts maksā eksporta subsīdijas. Vai mēs varam konkurēt? Madonā kartupeļu svētkos piedalos ar prieku, jo te ir riktīgi cilvēki, pērk ziemai kartupeļus, andele notiek.
Sastaptā kartupeļu sēklaudzēšanas saimniecības "Piekalnes" īpašniece Ināra Pakalna no Valkas atzina, ka Kartupeļu svētkos Madonā piedalās pirmo gadu, iejūtas atmosfērā, kad daudzi ne tikai pērk, bet vēlas arī parunāt par to, kāda šogad raža izaugusi. Saimniece atbildēja: – Laba raža. Kartupeļus audzējam 37 ha platībā, esam firmas "Norika" oficiālie pārstāvji, dažas šķirnes audzējam pārstrādei čipsos.
Arī Enkmaņu ģimenes piemājas saimniecībā Smiltenes novadā izaugusi laba raža, par ko saimnieks Pēteris Enkmanis stāstīja: – Kartupeļi auga 3 hektāros. Mums ir smilšaina zeme, kas tupeņiem patīk, raža ir laba. Audzējam jaunu labu šķirni ‘Birgita', kā arī aizmirstu šķirni ‘Siņeglazka' u. c. Par Madonas cilvēkiem saku – cepuri nost – zinātkāri, zinoši un labā garastāvoklī. Šīs īpašības vēlu saglabāt.
Šogad tika gādāts par īpašu kartupeļus un citus dārzeņus slavinošu izklaides programmu. Apmeklētāji, kas apmeklēja radošo kartupeļu darbnīcu, iedvesmojās dažādu dabas velšu izmantošanā.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px