Madonas novada pašvaldības mājas lapā iedzīvotāji aktīvi izmanto iespēju uzdot interesējošus jautājumus vai izteikt ierosmes, tādējādi ātri un ērti iegūstot atbildes no pašvaldības pārstāvjiem. Arī laikraksta „Stars" lasītāju uzmanību varētu saistīt tur izteiktā informācija, ka nākamgad plānots labiekārtot bērnu rotaļu laukumus, kā arī jau šobrīd tiek strādāts pie, iespējams, sākotnēji domātās strūklakas (pie Madonas novada bibliotēkas) pārveidošanas par saules pulksteni.
Nākamgad ierīkos rotaļu laukumus
Tuvojoties nākamā gada budžeta apspriešanai, kāda māmiņa izlēmusi laicīgi aktualizēt Madonas rotaļu laukumu jautājumu: „Šķiet, ka tas vienīgais rotaļu laukums pilsētā, Upes ielā, kurā vairāk nekā īsti nav kā tikai četri slidkalniņi, pārāk interesants mūsdienu bērniem nešķiet. Rādās, ka jebkurā citā mazākā vai lielākā pilsētā par šo jautājumu ir krietni vairāk padomāts, piemēram, Siguldā – ej, uz kuru pusi gribi, bērniem visu laiku ir, ko darīt. Kad kaut kas varētu mainīties arī Madonā? Lūdzu, tikai nesakiet, ka pie bērnudārziem ir laukumiņi, ko var izmantot. Runa ir par jauniem rotaļlaukumiem gan pilsētas bērniem, gan ciemiņiem."
Līdzīgās domās ir arī kāda Ļaudonas ģimene: „Kad Madonas novada pašvaldība sāks domāt par mazākajiem novada iedzīvotājiem? Šobrīd, lai pirmsskolas bērnam piedāvātu elementāras izklaides, piemēram, āra rotaļu laukumu, ir jādodas citā virzienā, ne uz Madonu. Jēkabpils, Cēsis, vēl citas pilsētas ir ierīkojušas pat vairākus plašus rotaļlaukumus bērniem, kuros pastāvīgi uzturas ģimenes ar bērniem. Madonas bēdīgais rotaļu laukumiņš pie mūzikas skolas parasti ir tukšs, jo ir nabadzīgs, lietus laikā dubļains un netīrs, parasti daļa slidkalniņu arī salauzti. Pagājušajā mācību gadā BJC „Kubs" bija iespēja mazajiem bērniem apmeklēt mūzikas nodarbības (līdz 5 gadu vecumam – Aut.). Šogad nav arī tā. Bērns jāved uz Jēkabpili. Attiecīgi – Madona NAV pilsēta, kur jūtamies gaidīti, tādēļ dodamies Jēkabpils virzienā. Tāpat ceļš uz Madonu joprojām nav arī asfaltēts, un amortizācijas remonts un logu stiklu regulārās maiņas izmaksā dārgi. „Paldies" par padomju laika bērnu rotaļlaukumu bērnudārzā, ko solīja ar šo gadu sākt nomainīt uz mūsdienīgu, bērniem drošu un patīkamu, bet – nekā. Jautājums patiesībā ir – kāpēc Madonas novada pašvaldība neizmanto iespēju rakstīt projektu pieteikumus Eiropas līdzfinansējuma iegūšanai? Konkrētajā gadījumā – bija/ir iespēja pieteikt projekta ideju LEADER programmai un labiekārtot visus novada bērnudārzus un pagastu centrus ar mūsdienīgiem rotaļlaukumiem. Šāda ideja tika izteikta jau pagājušajā gadā, taču dzirdīgas ausis nav atrastas un bērnudārzu laukumi ar katru gadu paliek arvien nožēlojamāki un bīstamāki bērniem."
Atbildi sniedz Madonas pilsētas pārvaldnieks Guntis Ķeveris: „Atzīstam, ka kvalitatīvu bērnu rotaļu laukumiņu problēma tiešām pastāv, tāpēc, plānojot nākamā gada budžetu, tiks izvērtēti līdzekļi gan esošo pilnveidošanai, gan jaunu laukumu izbūvei. Jau šobrīd zināms, ka nākamgad tiks izbūvēti divi jauni rotaļu laukumi, kā arī četri – daudzdzīvokļu māju kvartālos, izvērtējot arī iespēju par āra trenažieriem pieaugušajiem. Prieks, ka arī paši iedzīvotāji izrāda reālu iniciatīvu, kur, ja veiksmīgi tiks rasts risinājums par zemes izmantošanu ar privātīpašniekiem, rotaļu laukumi būs vēl pie pāris daudzdzīvokļu mājām. Pašvaldība šādas iniciatīvas, protams, atbalstīs. Tomēr ir jāvērš uzmanība arī uz to, kāda ir pašu iedzīvotāju attieksme pret esošajām konstrukcijām, kas nereti tiek tīšām bojātas. Iedzīvotāju viedoklī ir norādīts par LEADER projektiem, kam, diemžēl, Madonas pilsēta nekvalificējas – tie domāti mazākām lauku teritorijām."
Laikrakstam „Stars" pilsētas pārvaldnieks piebilst, ka no Madonas pilsētas puses ir mēģināts piesaistīt dažādu Eiropas Savienības projektu naudu: – Vienmēr saņemam atteikumu, jo pilsētu pašvaldības nekvalificējas Eiropas projektu prasībām. Tas tiesa, ka pagasti var piesaistīt projektu naudu, bet ne pilsēta. Mums ir jāmeklē cits finansējums, kas attiecīgi ir tikai pašvaldības budžets. Un tas mums ir tik liels, cik nu ir. Par esošajiem līdzekļiem varam sakārtot un uzturēt pilsētu tādā kārtībā, kādā tā ir šobrīd. Protams, ieceres un idejas par attīstību nenoliekam malā, par to arī tiek domāts. Tādēļ nākamajam gadam kā divus prioritāros un līdzekļu ziņā ietilpīgākos darbus saredzu – kapu paplašināšanas jautājuma sakārtošanu līdz galam, jo tur ir jābūvē norobežojošā siena, kā arī jaunu, labiekārtotu rotaļu laukumu izbūvi.
Saules pulkstenis pie bibliotēkas
Iespējams, šie divi nozīmīgākie darbi prasīs lielas finanses, tādēļ nevar paredzēt, vai nākamgad izdosies īstenot arī saules pulksteņa izbūvi pie Madonas novada bibliotēkas. Par to Madonas iedzīvotājs mājas lapā jautā: „Sakiet, lūdzu, vai ir domāts par, iespējams, sākotnēji domāto strūklaku (lai gan tāda nekad tur nav bijusi) pie Madonas novada bibliotēkas galvenās ieejas? Jau kuro gadu tur ir ļoti nepievilcīgs skats, pagājušajā gadā bija ielikts vismaz puķu grozs, šogad – nekā… Ja jau nav risinājuma, var taču piepildīt šo vietu ar zemi un uztaisīt skaistu puķu dobi. Vai ir domāts šo vietu sakārtot?"
Kā atbild Madonas novada pašvaldībā, šajā vietā ir iecere uzstādīt saules pulksteni, kas kalpotu gan dekoratīvi, gan arī praktiski. Guntis Ķeveris komentē: – Tāda ideja ir, bet pagaidām nav skaidrības par finansējumu. Ainavu arhitektei Agnesei Silupai ir uzdots tikties ar mākslinieku, lai vienotos, kādam šim saules pulkstenim jābūt, ņemot vērā arī apkārt esošos kokus, lai tie neaizsegtu sauli un pulkstenis veiktu savu funkciju, ne tikai būtu kā skaistuma elements. Vai šī ideja tiks atbalstīta no nākamā gada budžeta, par to spriedīs Madonas novada domes deputāti. Bet es arī piekrītu, ka šajā vietā vajadzīgs kāds risinājums.