Pirms gada Madonas novada pašvaldības dome pēc AS „Madonas ūdens" iniciatīvas noteica kārtību jaunu ūdensvada un kanalizācijas tīklu pieslēgumu izbūves finansēšanai, kuras mērķis bija sniegt atbalstu novada iedzīvotājiem, kuri vēlas pieslēgties centralizētajiem ūdensapgādes un kanalizācijas tīkliem, taču līdzekļu trūkuma dēļ to nevar izdarīt.
Nav noslēpums, ka kopš novada izveides Madonas novadā ir realizēti daudzi ES fondu līdzfinansēti ūdensapgādes un kanalizācijas sistēmas rekonstrukcijas un paplašināšanas projekti ar mērķi uzlabot patērētājiem piegādājamā dzeramā ūdens kvalitāti, paaugstināt centralizētajiem kanalizācijas tīkliem pieslēgto patērētāju radīto notekūdeņu attīrīšanas pakāpi un radīt iespēju jauniem klientiem pieslēgties centralizētajiem ūdensapgādes un kanalizācijas tīkliem, izbūvējot šos tīklus vietās, kur līdz šim to nebija.
Atbalstīt var arī pašvaldība
Kaut arī jaunu klientu iegūšana ir sevišķi svarīga no projektā ieguldīto līdzekļu atmaksāšanās viedokļa, jo dod iespēju nodrošināt projekta ilgtspēju, iespējami mazāk paaugstinot ūdensapgādes un kanalizācijas pakalpojumu tarifus, diemžēl ūdensapgādes un kanalizācijas sistēmas rekonstrukcijas un paplašināšanas projektu finansēšanas noteikumi neparedz iespēju par projekta līdzekļiem izbūvēt pievadus no maģistrālajiem tīkliem līdz jauno klientu ēkām. Šie darbi veicami par pašu klientu līdzekļiem. Reālā ekonomiskā situācija ir tāda, ka potenciālajiem jaunajiem klientiem nav līdzekļu šo pievadu izbūvēšanai.
Pirms gada pašvaldības izpilddirektors Āris Vilšķērsts informēja, ka situāciju uzlabot varētu jaunais ūdenssaimniecības pakalpojumu likums, kurš stājās spēkā ar šo gadu. Tas paredz, ka vietējās pašvaldības dome var izdot saistošos noteikumus par līdzfinansējumu nekustamā īpašuma pieslēgšanai centralizētajai ūdensapgādes sistēmai vai centralizētajai kanalizācijas sistēmai, nosakot līdzfinansējuma apmēru un tā saņemšanas nosacījumus.
Līdz ar to pašvaldība ir tiesīga tiešā veidā finansēt (vai līdzfinansēt daļēji) ūdensvada un kanalizācijas pievadu izbūvi.
Viens no variantiem, kā problēmu risināt, ir jauno pieslēgumu izbūves kreditēšana no pakalpojuma sniedzēja līdzekļiem, kā to jau līdz šim ir praktizējusi AS „Madonas ūdens", noslēdzot ar jaunajiem klientiem atbilstošus līgumus par tīklu pievadu izbūvi un aizdevuma atmaksāšanu trīs gadu periodā. Izmaksu apjoms tiek noteikts, veicot cenu aptauju, un tiek saskaņots ar klientu. Šāda pieeja gan prasa iesaldēt uz noteiktu laiku daļu uzņēmuma apgrozāmo līdzekļu, kas var radīt problēmas pašam uzņēmumam, tādēļ tika izteikts priekšlikums atbalstīt pašvaldības uzņēmumus, ieguldot pašvaldības budžeta līdzekļus šo uzņēmumu pamatkapitālā tādā apjomā, kāds nepieciešams konkrētu jauno ūdensvada un kanalizācijas pieslēgumu izbūves kreditēšanai.
Uzņēmumam līdzekļu trūkst
Pagājušajā nedēļā Madonas novada domes ārkārtas sēdē tika lemts par līdzekļu, kas izmantojami jaunu ūdensapgādes un kanalizācijas pieslēgumu izbūves finansēšanai, piešķiršanu AS „Madonas ūdens".
Kopējās nepieciešamās investīcijas pievadu izbūvei ir 12 480 eiro (ar PVN).
– Izmantojot iespēju, ko sniedz jaunā kārtība, vasarā ir pieteikušies septiņi klienti, kas vēlējās izveidot pieslēgumu, 3-5 gadu laikā atmaksājot tā izveidē ieguldītos līdzekļus. Daļa pieslēgumu jau ir izveidoti, bet daļa – vēl izveides procesā. Kopumā pēdējā gada laikā, minētos septiņus ieskaitot, ir izveidoti 23 jauni pieslēgumi, – informēja Guntars Dambenieks.
Dažus deputātus, kā, piemēram, Andri Sakni un Jeuženiju Adamoviču, interesēja, kādēļ uzņēmums pats nespēj pieslēgumu izveidi finansēt no saviem apgrozāmajiem līdzekļiem, vienojoties ar jaunajiem klientiem par bezprocentu aizdevumu, kas dažu gadu laikā tiek segts. Šajā gadījumā pašvaldība finansē jaunu pieslēgumu izveidi, savukārt uzņēmums vēl tikpat lielu summu tuvākajos gados atgūst no klientiem.
Guntars Dambenieks atgādināja, ka jau pirms gada tika apstiprināta jauna ūdensapgādes un kanalizācijas pievadu izbūves finansēšanas kārtība, kas paredzēja pašvaldības ieguldījumu tās pašvaldības kapitālsabiedrības pamatkapitālā, kura kreditē pievadu izbūvi jaunam klientam. Uzņēmuma valdes priekšsēdētājs arī norādīja, ka AS „Madonas ūdens" nav tik daudz apgrozāmo līdzekļu, lai finansētu jaunu pieslēgumu izveidi.
Klientu loks jāpaplašina
Madonas novada pašvaldības domes priekšsēdētāja vietnieks Agris Lungevičs aicināja deputātus atbalstīt finansējuma piešķiršanu.
– Ja iedzīvotājiem ir vēlme pieslēgties centralizētajai ūdensapgādes un kanalizācijas sistēmai, tā ir jāatbalsta, raugoties gan no uzņēmuma tālākās attīstības, gan no pakalpojuma sniegšanas pārklājuma viedokļa. Jautājums ir vienīgi par naudas plūsmu. Šobrīd mēs uzņēmumam iedodam starta kapitālu. Klients dažu gadu laikā naudu atmaksā, un tas, ko pēc šī perioda tālāk ar šo finansējumu darīt, jau ir domes jautājums. Viens gan ir skaidrs – mums nav jāierobežo iedzīvotāju vēlme pēc šī pakalpojuma, drīzāk tā jāveicina, – sacīja Agris Lungevičs.
Domes priekšsēdētāja vietnieka viedoklim piekrita arī Andris Dombrovskis, uzsverot, ka vismaz pirmos pāris gadus pašvaldībai šis pakalpojums ir jāfinansē.
– Ja būs 5-10 cilvēki gadā, kuri vēlēsies izveidot pieslēgumu, no dažos gados iekrātajiem atmaksātajiem līdzekļiem jau būs iespējams finansēt nākamo pieslēgumu izveidi. Pēc 5 gadiem atveram bilanci un paraugāmies, cik daudz līdzekļu ir atgriezies, un vai nu paņemam tos no uzņēmuma, vai arī atstājam kā apgrozāmos līdzekļus. Vienlaikus gan nedrīkst pieļaut situāciju, ka šie klienti sāk uzkrāt parādus, – savu viedokli pauda Andris Dombrovskis.
Guntars Dambenieks atzina, ka ar privātmāju iedzīvotājiem, kuri paliek parādā, ir visai viegli cīnīties, jo ūdens atslēgšana atsevišķām mājām daudz pūļu nesagādā.
Deputāti vienojoties atbalstīja 10 314 eiro no Madonas novada nesadalītajiem budžeta līdzekļiem piešķiršanu AS „Madonas ūdens" (palielinot uzņēmuma pamatkapitālu), tos izmantojot jaunu ūdensapgādes un kanalizācijas pieslēgumu izbūves finansēšanai.
Ar lēmumu tika arī noteikts, ka piešķirtie līdzekļi pēc to atgūšanas izlietojami AS „Madonas ūdens" attīstībai, un pēc pašvaldības izpilddirektora Āra Vilšķērsta ieteikuma lēmumā tika iekļauts punkts, ka AS „Madonas ūdens" katru gadu janvārī jāsniedz pārskats par līdzekļu apriti par iepriekšējo gadu.