Tradicionālajā ikmēneša tirgū pagājušajā sestdienā Saieta laukums Madonā bija tirgotāju un pircēju piepildīts.
„Ģenerālmēģinājums" pirms Kartupeļu svētkiem 1. oktobrī patiešām bija izdevies. Daudz tirgotāju, daudz pircēju, plaša preču un stādu izvēle – tas viss 10. septembrī, kā „Staram" atzina gan tirgus apmeklētāji, gan tirgotāji, Madonas pilsētas centrālajā laukumā bija. Apmeklēt tirgu rosināja arī brīnišķīgais, septembrim pat neierasti karstais un saulainais laiks, kas ļāva to nesteidzīgi izstaigāt, visu labi apskatīt, salīdzināt cenas un tikai pēc tam pirkt.
Lielu pircēju interesi saistīja plašais zemeņu stādu, augļu koku, ogulāju piedāvājums. Arī medu varēja iegādāties pie vairākiem biteniekiem, tāpat pašcepto maizi, gaļas kūpinājumus, zivju izstrādājumus un daudzus citus gardumus – pie vairākiem tirgotājiem. Lielā izvēlē bija arī rūpniecības preces, adījumi, amatnieku darinājumi. Pieprasīti bija arī zemnieku saimniecībā „Aiva G"
audzētie vairāku šķirņu tomāti. Gurķi uz Madonu šoreiz gan netika atvesti, jo to, kā pastāstīja Silvija Grudule, tagad ir maz, bet uz vietas Barkavā tie vēl ir nopērkami.
Savukārt iegādāties kartupeļus varēja tikai pie trim tirgotājiem. Uzrunājām vienu no viņiem – Pēteri Reinholdu no Jēkabpils puses, kas tirgoja pašu zemnieku saimniecībā „Pēteris" audzētos kartupeļus.
– Par kartupeļu ražu, neraugoties uz lietaino augustu, sūdzēties nevaru. Kartupeļi šogad ir auguši labi. Tas vairāk atkarīgs ne tik daudz no šķirnēm, cik no zemes, kādā tie pavasarī tiek iestādīti. Mēs tos audzējam vieglākā zemē, bet, ja iestāda smagā zemē, tādā lietainā laikā, kāds šogad bija augusts, tie pūst. Protams, sava nozīme ir arī šķirnēm, bet ne tik ļoti kā augsnei. Savā zemnieku saimniecībā mēs pārsvarā audzējam ‘Vinetu', ‘Bellarosu', ‘Braslu' un vēl dažas citas, bet madonieši pārsvarā pērk ‘Vinetu', savukārt tie, kam garšo miltaini kartupeļi, arī ‘Braslu', – vaicāts par šāgada ražu, atzīmēja Pēteris Reinholds.
Pēteris Reinholds pastāstīja, ka kartupeļi tiek audzēti 7 ha lielā platībā. Visi vēl nav novākti, norakta ir apmēram puse platības, galvenokārt agrās šķirnes. Liela daļa ir arī sašķirota.
– Madonā ierodos regulāri, te esmu sastopams gandrīz katru mēnesi. Dzīvoju taču netālu, no Madonas Jēkabpili jau, kā saka, tikpat kā ar roku var sasniegt. Esmu iecerējis piedalīties arī Kartupeļu svētkos, kad līdzīgi kā šodien pie manis varēs iegādāties gan kartupeļus, gan citus pašu audzētos dārzeņus, arī sīpolus, galda bietes un burkānus, kas šogad ir labi padevušies, tāpat skābētos kāpostus. Tirgojam arī zemeņu stādus par 20 centiem gabalā. Savukārt kartupeļu maisa cena ir no 4 līdz 6 eiro: tā atkarīga no kartupeļu lieluma, – uzsvēra Pēteris Reinholds.
Zemnieku saimniecība „Pēteris" tika izveidota pirms gadiem divdesmit, kad īpašumā tika atgūta vectēva zeme.
– Pirmie saimniekot sāka vecāki, bet tagad tas viss ir manā ziņā. Diemžēl vectēvs nepiedzīvoja to dienu, kad viņa zemi saņēmām mantojumā, taču viņam par godu nosaucām zemnieku saimniecību. Vectēvs bija Pēteris, es esmu Pēteris, un šajā vārdā ir arī mūsu zemnieku saimniecība, – piebilda Pēteris Reinholds.
Labi zemeņu stādi
Plašā izvēlē tirgū tika piedāvāti arī zemeņu stādi. Kā sarunā atzina pazīstamā zemeņu stādu audzētāja Ilze Barūkle no Ļaudonas, kas ar zemeņu audzēšanu nodarbojas jau gadus desmit, šogad zemeņu stādi ir ļoti labi.
– Pateicoties lietainam laikam, tiem ir izveidojusies ļoti laba sakņu sistēma, stīgas un stādi ir ļoti veselīgi, un to ir daudz. Stādus pie manis var nopirkt gan Ļaudonā, gan arī Madonā, kur regulāri apmeklēju tirgu. Tie, kas grib zemenes audzēt lielākās platībās, uzreiz pērk simtu un vairāk; tie, kas grib kādu grēdiņu piestādīt, iegādājas no 20 līdz 30, bet tie, kas grib izmēģināt jaunu šķirni un pārliecināties, kā tā ražo un cik garšīgas ir ogas, pērk tikai desmit stādu. Tagad jau šķirņu ir ļoti daudz, bet es pieturos pie pārbaudītām vērtībām. Interesentiem piedāvāju iegādāties dažādas šķirnes, no agrākajām – ‘Zenītu', ‘Ventu', no vidējām – ‘Kimberliju', ‘Polku', ‘Festivaļnaju', ‘Induku', ‘Elkat'. Man ir arī jauni stādījumi, kā, piemēram, ‘Sonāte', ‘Rumba', bet no tām cerēto ražu šovasar neieguvu, – uzsvēra Ilze Barūkle.
Viņa iesaka stādīt dažādas šķirnes, tad ogas būšot vienmēr, jo vienā gadā padodas vienas, savukārt nākamajā gadā – citas šķirnes.
– Šogad pavasarī, it sevišķi maijā, bija rekordsauss laiks, bet tas, piemēram, nepatīk ‘Polkai', līdz ar to šīs šķirnes ogām bija mazāka raža. Savukārt mitrajā laikā labāk padodas ‘Induka', tāpat ‘Zenīts', kas labi ražo katru gadu, arī ‘Venta', kuru salduma ziņā ir iecienījuši daudzi. Šogad, neraugoties uz sausumu, ar laistīšanu tomēr panācām pietiekami lielu zemeņu ražu, – akcentēja Ilze Barūkle.
Zemenes stādīt, pēc Ilzes domām, vislabāk ir augustā, bet arī tagad viss vēl neesot nokavēts.
– To, protams, vēl var darīt, jo zemenēm ilgstošs laiks apsakņošanai nav nepieciešams. Kamēr ir silts, var stādīt pat visu oktobri. Ja neuznāk kailsals, tās visas labi pārziemo. Protams, raža nebūs tik liela, kā tad, ja tās būtu iestādītas augustā, taču pašu vajadzībām gardo ogu pietiks. Arī pavasarī stādītām zemenēm jau ir mazāka raža. Stādi būs nopērkami arī Kartupeļu svētkos, – sola zemeņu audzētāja.
Viņa audzē arī ķiplokus. Tie šogad ir padevušies vidēji, jo jūlijā pietrūcis mitruma. Atkarībā no lieluma tos pārdod par 30-40 centiem gabalā. Pēc pasūtījuma tiek piegādātas arī rudens avenes par 2 eiro litrā.
Interesē arī ogulāji
Interesi tirgus apmeklētājos raisīja arī augļkociņu un ogulāju piedāvājums. Rinda veidojās arī pie zemnieku saimniecības „Ziediņi" no Daugavpils novada Višķu pagasta stādu izvietojuma.
– To visu es izaudzēju pati. Kartupeļu svētkos Madonā būs iespēja iegādāties vismaz 30 šķirņu plūmju, 30 šķirņu ābeļu, tāpat saldos un skābos ķiršus un, protams, ogulājus. Tirgos Madonā esmu sastopama regulāri. Visvairāk stādu pērk pavasarī un rudenī, kad tiek rīkoti Kartupeļu svētki. Piedāvāju arī cidonijas (2 eiro kilogramā) un, redzat, cik lielus ābolus. Tā ir šķirne ‘Pervinka', tik lieli augļi ir šīs šķirnes īpatnība, – pastāstīja Janīna Kursīte.
Ļoti pieprasīti – ķiploki
Ļoti pieprasīti bija arī ziemas ķiploki. Īpaši ātri tika izpirkti ķiploki, kurus varēja iegādāties par 3,50 un 4 eiro kilogramā, bet līdz pusdienlaikam tika izpirkti arī tie, kurus piedāvāja par 5 un pat 7 eiro kilogramā.
– Uz Madonu braucu regulāri, tā jau ir pavisam tuvu. Arī par pircēju interesi nevaru sūdzēties, vienmēr izdodas pārdot to, ko esmu izaudzējis piemājas saimniecībā un uz šejieni atvedis. Audzējam puķes, čili piparus un visādus citus sīkumus izdzīvošanai. Šodien ļoti labi pirka ziemas ķiplokus, – pastāstīja Arnis Runcis no Jēkabpils. – Neraugoties uz to, ka tie maksāja 7 eiro kilogramā, pirms divpadsmitiem tie visi bija pārdoti. Ķiploki šogad mums izauguši lieli un skaisti. Tos varēs nopirkt Madonā arī Kartupeļu svētkos. Audzēju arī vasaras ķiplokus, bet tos no lauka ņemšu tikai pēc 15. datuma, kad bērni aizlidos uz Angliju un būs vairāk laika. Vasaras ķiplokus, iespējams, netirgošu, jo tos pats gribu pavairot un iestādīt lielākās platībās. Tas atkarīgs no tā, kā būs auguši. Pērn tepat Madonā un vēl Kārsavā sēklai iegādājos ļoti labus vasaras ķiplokus.
Vaicāts, kad vislabāk ziemas ķiplokus stādīt, Arnis Runcis iesaka nesteigties. Ātrāk par oktobri to nevajagot darīt. Atkarībā no laikapstākļiem, ķiplokus var stādīt pat oktobra beigās. Vienīgi jāseko līdzi sinoptiķu prognozēm.
AGRA VECKALNIŅA foto