Lubānas kultūras nama jauniešu deju kolektīva „Žuburi" dejotājiem šīs vasaras augusts paliks atmiņā ar dalību starptautiskajā tautastērpu un folkloras festivālā Vācijas pilsētā Švālenbergā.
Atbalstu gūst, uzrakstot projektu
Vispirms jau jāteic, ka daļa no svētkiem ir gatavošanās tiem. Arī šoreiz deju kolektīva vadītāja Laila Ozoliņa, saņemot uzaicinājumu uz šo festivālu, uzreiz sāka meklēt finansējumu, tādēļ tika uzrakstīts projekts „JDK „Žuburi" dalība starptautiskajā tautastērpu un folkloras festivālā Švālenbergā" un saņemts finansējums no Valsts Kultūrkapitāla fonda. Lubānas novada pašvaldība jau otro gadu atbalsta novada amatierteātru dalību ārzemju festivālos, un arī šogad pašvaldība piešķīra finansējumu gan JDK „Žuburi" dalībai šajā festivālā, gan TDA „Lubāna" dalībai starptautiskajā folkloras festivālā Kunardo (Cunardo) Itālijā.
Tad sekoja mēģinājumi, lai iestudētu mākslinieciski kvalitatīvu 40 minūšu garu deju programmu, kurā iekļautu dažādas dejas – latviešu tautas rotaļdejas, tautas deju klasiku un mūsdienu horeogrāfu dejas. Deju kolektīvam muzikālo pavadījumu spēlēja kapela – Silvija Bērziņa, Agate Anusāne, Astra Šķēle un Juris Moris. Ieguldītais darbs mēģinājumos vainagojās ar panākumiem, jo vienīgi pie latviešu delegācijas uzstāšanās publika cēlās kājās, un es ticu, ka katra dejotāja un mūziķa sirdī tajā brīdī bija vārdos neizsakāms lepnums par Latviju, mūsu tautas tradīcijām, deju, tautastērpu skaistumu un gandarījums par paveikto. Šādi brīži ir vislielākā motivācija ikdienā iet uz mēģinājumiem, apgūt jaunas dejas, savu reizi atteikties no personiskajiem plāniem, tos pakārtojot kolektīva interesēm. Dalība starptautiskā folkloras festivālā ir viens no latviskās identitātes stiprināšanas līdzekļiem. Tautas deja ir lielisks veids, kā prezentēt Latviju Eiropā un citviet pasaulē. JDK „Žuburi" dejotāji ir piedalījušies starptautiskos tautas deju festivālos Beļģijā 2011. gadā, Francijā 2012. gadā un Čehijā 2014. gadā. Savukārt 2016. gada 1. un 2. jūlijā „Žuburu" jaunākā grupa piedalījās starptautiskajā tautas deju festivālā „Eima, eima" Rugājos un Balvos.
Festivāls Švālenbergā iedvesmo
Laila Ozoliņa, kas kolektīvu „Žuburi" vada kopš tā dibināšanas, ir izskolojusi šos jauniešus no bērnudārza vecākajām grupām līdz šim brīdim. Pateicoties viņas ieguldītajam darbam, Lubāna lepojas ar šo kolektīvu, kurš ir izaudzis mūsu acu priekšā, patlaban saņem augstu novērtējumu skatēs, kas liecina par māksliniecisko kvalitāti. Skatoties uz viņiem priekšnesuma laikā, nevar nepamanīt viņu sirdsdegsmi, acu mirdzumu, emocijas, aktierspēli, kas plūst aumaļām un saviļņo skatītājus.
Brauciens ilga desmit dienas. Tā laikā varēja pārliecināties, cik kolektīvs ir saliedēts un cik savstarpēji draudzīgi izturas, vienmēr gatavi cits citam palīdzēt, atbalstīt, un viņiem piemīt neizsmeļama humora dzirksts.
Festivāls notika mazpilsētā Švālenbergā, kuras nosaukums veidojies no vārdiem Švalbe un bergs – te uzreiz mēs saprotam, ka runa ir par kalnu, bet vārda Schvalbe nozīme ir ‘bezdelīga'. Mūsu delegācijas pavadones izskaidroja, ka šīs mazpilsētas mājas ir kā bezdelīgas veidotas ligzdas kalna pakājē. Un tiešām – mazpilsēta kalna pakājē apbūra ar senatnīgajām celtnēm un skaistajiem dabasskatiem, kas pavērās no kalna virsotnēm.
Festivāls ilga četras dienas un pulcēja dejotājus no Mongolijas, Austrijas, Īrijas, Skotijas, Horvātijas, Peru, Latvijas un Vācijas. Kolektīvi ieradās ceturtdienas vakarā. Piektdienā mēs devāmies uz Padebornu, kur nodejojām trīs 15 minūšu garus ielu koncertus, kas kalpoja kā reklāma šim festivālam, un mēs varējām izbaudīt skatītāju pozitīvās emocijas. Pēc vakariņām devāmies uz festivāla halli, kur notika draudzības vakars. Sestdien pusdienas laikā kolektīva vadītāji, pašvaldību pārstāvji un viens dejotāju pāris no katra kolektīva tika aicināti uz Rātsnamu, kur uzrunas teica gan festivāla organizatori, gan pašvaldību vadītāji, gan citas augsti stāvošas reģiona amatpersonas. Kolektīvi saņēma dāvanas no organizatoriem un savstarpēji apmainījās ar piemiņas suvenīriem. Vakarā sekoja gājiens no vecpilsētas pa stāvu kalnu augšā uz festivāla estrādi. Koncertā varēja izbaudīt katras tautas atšķirīgo dejas soli, tautas mūziku un ar interesi uzklausīt stāstu par katras tautas tērpiem, to nēsāšanas tradīcijām. Svētdienas rītā notika koncerti Siedera ezera krastā un pēcpusdienā – koncerts estrādē, kas bija visplašāk apmeklēts.
Pirmdien dienas pirmajā pusē mēs izbaudījām organizatoru piedāvāto ekskursiju, apskatot Hermaņa statuju un lielos akmeņus Detmoldas tuvumā. Savukārt vakarā norisinājās festivāla noslēguma koncerts.
Skatoties uz šī festivāla norisēm, es novērtēju, cik ļoti saliedēti festivāla organizatori – Švālenbergas Tērpu Ģilde, sadarbojoties ar mazpilsētas pašvaldību, draudzi, sabiedriskā kārtā spēj profesionāli noorganizēt starptautisku festivālu. Mēs redzējām, cik čakli ir iesaistījušās ģimenes, strādā gan bērni, gan vecāki, gan vecvecāki – visas paaudzes kopā.
Brauciena laikā mēs apmeklējām arī Lubānas novada pašvaldības sadraudzības pilsētu Vaiji, kur izbaudījām vāciešu viesmīlību. Iepazinām pilsētu, klausoties gidu interesanto stāstījumu, apmeklējām Dzelzceļa muzeju un brīvā gaisotnē diskutējām pie vakariņu galda.
Dalība šādos festivālos nostiprina jauniešos lepnumu par Latvijas valsti, mūsu tautas tradīcijām, liek apzināties to vērtību, ļauj jauniešiem iepazīt klātienē citu tautu kultūru, likt lietā savas svešvalodu zināšanas. Tā ir lieliska pieredze, ko jaunieši novērtēja. Liels paldies kolektīva vadītājai Lailai Ozoliņai par uzņēmību noorganizēt braucienu, jo tas nebūt nav viegli. Par finansiālo atbalstu liels paldies Lubānas novada pašvaldībai un jauniešu ģimenēm.