Madonas novada ezeri un lauki
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaine ziemā
Cesvaines pils
Meža taka Madonas apkārtnē
Reklāma — × 150 px

Stirnienes dievnama ērģelēm 145!

IEVA ZEPA

Autors • 12.07.2016.

Burtu lielums

Instrumentu izgatavojis ērģeļbūvētājs Frošs 1871. gadā Gottinges sv. Mihaela baznīcai.

Ērģeles tur skanēja 119 gadus, tad, sākoties baznīcas renovācijai, tika nojauktas, un to vietā uzbūvēja lielāku elektronisko instrumentu. 10 gadus ērģeles glabājās Frengera un Ēdera ērģeļbūves darbnīcā netālu no Minhenes. Pēc 17 gadu intensīviem meklējumiem un lūgšanām (jo Dievam nekas nav neiespējams) 2006. gada rudenī ar Zalcburgas Jēzus Sirds misionāru klostera tēva Jakoba Fjorga (Austrija) un komponista Riharda Dubras gādību sākās šo ērģeļu ceļojums uz Latviju un otrā dzīve – ar Gottinges un Stirnienes draudzes ziedotāju, labdarības koncertu, Madonas rajona padomes un Varakļānu pagasta padomes atbalstu decembrī instrumentu atveda uz Stirnienes baznīcu. 2007. gada vasarā Alvja Melbārža ērģeļdarbnīcas meistari ērģeles apstrādāja pret ķirmjiem, renovēja, izgatavoja jaunas salūzušās detaļas un izdarīja visu, lai tās atkal skanētu. Pirmo reizi pēc 65 gadu pārtraukuma – jo kara laikā, 1944. gada vasarā, dievnama instrumentu sabombardēja – Stirnienes baznīcā atkal skanēja īstas ērģeles. 2007. gada sv. Laurencija svētkos augusta pirmajā svētdienā skanēja pirmie četri uzstādītie reģistri, ērģeles iespēlēja Jānis un Iveta Pelšes. Meistari ērģeles pilnībā uzstādīja rudenī, un prāvests Genādijs Alferovs iesvētīja 14. septembrī, koncertēja Ilona Birģele.
Šīs ērģeles ir vērtīgs, skanīgs un saglabāšanas vērts 19. gadsimta instruments. No jauna uzstādot un izmantojot gan dievkalpojumos, gan koncertos, ērģeles atkal dzīvo un pilda tām paredzēto – godina Dievu un priecē ļaudis, pār pasaulīgo telpu tās dveš dievišķo elpu.
Stirnienes baznīcā regulāri notiek dažādi koncerti, dievnams pēc renovācijas labprāt uzņem ekskursantus, kā arī ir ļoti skaists un skanīgs laulību un kristību ceremonijām.
Aicinām visus uz VII Latgales Ērģeļu dienu Stirnienes ērģeļnakts koncertu piektdien, 15. jūlijā, pulksten 20. Pie ērģelēm – Ilona Birģele un Amanda Vingre, solisti – Evita Zālīte, Ieva Akuratere, Gunta Greisle, Jānis Zeps, Ilze Grudule (baroka čells), Zane Kurme (vijole), Ilze Grunte (ģitāra). Dievnamā būs aplūkojama liliju un seno sakrālo tērpu izstāde, pasākums vērojams uz lielā ekrāna videoprojekcijā. Koncerta ziedojumus veltīsim Stirnienes dievnama jumta remontam. Būsim priecīgi un pateicīgi par ikkatru atbalstu.
Iespējams atbalstīt arī ziedojumu kontā:
Stirnienes sv. Laura Romas katoļu draudze
ar norādi „Baznīcas jumta remontam";
reģ. nr. 99500002201,
konts LV19HABA0551007280398,
AS „Swedbank".

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px