Aizvadītajā ceturtdienā gan lielāki bērniņi, kuri drīz uzsāks bērnudārza gaitas, gan pavisam vēl mazulīši un viņu mammas tikās bēbīšu skoliņas „Asniņš" salidojumā. Bēbīšu skoliņa „Asniņš" PII „Kastanītis" paspārnē darbojas jau trešo sezonu. Tā ir vieta, kur pulcēties topošajām un esošajām mammām, uzzināt noderīgu informāciju bērniņa audzināšanā un kopā radoši darboties.
Ideja par bēbīšu skoliņas izveidi PII „Kastanītis" vadītājai Dacei Raubiškai radās 2013. gadā. – Pirms trim gadiem izlēmu, ka gribu vēl vienu bērniņu. Līdz ar to raisījās dažādas izjūtas. Pirmkārt, protams, domas – cik tas ir forši, ka mājās ir mazs bēbītis. No otras puses, iepriekš visu laiku esmu strādājusi ar bērniem, apkārt ir cilvēki, bet dzīvoju laukos – kā tas tagad būs pusotru gadu sēdēt vienai pašai mājās tikai ar bērniņu? Iedomājos, cik tas būtu jauki, ja mammām Madonā būtu vieta, kur aiziet, apspriesties. Sapratu, ka jāraksta projekts. Tas tika uzrakstīts, bet nerealizēts vēl palika atvilktnē. Kad aizgāju dekrētā, piezvanīja audzinātāja Maruta un izstāstīja par iespēju pieteikties Madonas novada pašvaldības rīkotajā projektu konkursā, – idejas aizsākumus atminas Dace Raubiška. Tādējādi tikusi dibināta biedrība „Kastanītis bērniem", iesniegts projekts par bēbīšu skoliņas „Asniņš" izveidi, kas laimīgā kārtā arī guvis pašvaldības atbalstu un finansējumu.
Pirmo bēbīšu skoliņas sezonu vadīja audzinātāja Maruta Pozdņaka. Tagad atskatoties var teikt, ka viņai ticis grūtākais darbiņš skoliņu iekustināt, uzrunāt speciālistus, lai „Asniņā" tiktu novadītas arī interesantas lekcijas. Tas arī izdevies, jo bēbīšu skoliņu pirmajā gadā izgājušas 46 dalībnieces ar saviem mazuļiem. Tā kā „Asniņa" vadīšana, tikšanos un lekciju organizēšana ir brīvprātīgais darbs, ko audzinātājas veic brīvajā laikā ārpus saviem tiešajiem darba pienākumiem, PII „Kastanītis" darbinieces ir vienojušās šo pienākumu uzņemties uz maiņām. Bēbīšu skoliņas „Asniņš" otro sezonu vadīt piekrita Dace Caune. – Pirmajā sezonā pati skoliņā piedalījos kā mamma, tas mani ļoti aizrāva, – stāsta Dace.
– Piedzimstot meitiņai, man visas čakras atvērās uz bērniem. Tādēļ piekritu uzņemties vadību šeit, bēbīšu skoliņas otrajā sezonā. No mammām ir dzirdēts, ka dekrēta laikā ir tikai mājas, draugi, vīrs, ģimene, bet ir svarīgi iziet citā sabiedrībā, iepazīt jaunus cilvēkus. Tāpēc prieks, ka ir šī vieta, kur pulcēties. Otrajā sezonā skoliņu izgāja 67 mammas ar saviem mazulīšiem. Paralēli tam, ka māmiņas un bērniņi savā starpā sadraudzējas, dalībnieces uzzina arī jaunāko informāciju, kā bērniņiem attīstīties, visus mazos ikdienas knifiņus, kas palīdz. Tāpat, ja vēlas tikties individuāli, var konsultēties ar speciālistiem. Pie mums ir braukuši dažādi lektori, speciālisti – fizioterapeiti, audiologopēdi, psihologi u. c. gan tepat no Madonas, gan no Rīgas, – atklāj Dace Caune. Lai palūkotos, kā tad katrai „Asniņa" dalībniecei klājas, un tiktos patīkamā gaisotnē, šīs vasaras sākumā sarīkots salidojums. Dace teic:
– Esmu priecīga, ka atsaucās mammas no visām sezonām – kam jau ir krietni lielāki bērniņi un arī nesenākās jaunpienācējas. Bija, protams, mammas, kuras, visticamāk, darba dēļ netika. Bet arī ar viņām kontakti vēl tiek uzturēti, tiek pārrunāts, kā katrai iet. Mums svarīgākais – lai bēbīšu skoliņā „Asniņš" viss noritētu sirsnīgā gaisotnē, lai mammām būtu prieks šurp nākt, lai viņas justos gaidītas. Protams, kā jau ikkatrā lietā, ir sava garoziņa – mums vienmēr gribas, lai arvien vairāk dalībnieču atnāk, lai pēc iespējas vairāk mammu uzzina vērtīgo informāciju, ko speciālisti stāsta lekcijās. Pagājušajā vasarā saskāros ar to, ka it kā šķiet – visur par bēbīšu skoliņu ir izreklamēts, bet mammas nenāk. Iespējams, mammām ir tā barjera iznākt ārā no mājas. Palēnām tas rats iegriezās. Bet ik pa laikam ir tāds brīdis, kad atsaucība ir mazāka. Mēs gribam šo iespēju sniegt pēc iespējas vairāk mammām, ja atbrauc lektors, lai pēc iespējas vairāk to dzird. Tas ir tas, pie kā arī turpmāk būs jāstrādā. Iespējams, problēma ir arī bērniņa dienas ritms, bet, kā liecina pieredze, to var mazliet pagrozīt – ātrāk piecelt, vēlāk nolikt gulēt, – tā, lai varētu šurp atnākt.
Bēbīšu skoliņa „Asniņš" nodarbības organizē vidēji trīs reizes mēnesī, parasti – trešdienās pulksten 11. Aktuālāko informāciju par gaidāmajām lekcijām, radošajām darbnīcām var uzzināt internetā: www.madona.lv/kastanītis, www.emadona.lv vai www.draugiem.lv Madonas domubiedru grupā.
Nupat jau arī sāksies bēbīšu skoliņas „Asniņš" trešā sezona, kurā pulcēties topošajām un jaunajām māmiņām; tā ilgs līdz nākamā gada janvārim. Skoliņu vadīs PII „Kastanītis" audzinātājas Nadežda Ņekrasova un Laima Ruble. Nadežda Ņekrasova ar prieku raugās uz tālāko sadarbību:
– Jau ilgus gadus strādājam ar maziem bērniņiem, kontakts ir izveidojies. Prieks, ka salidojumā bija tik kupls dalībnieku pulciņš, lai tā tikai arī turpinās! Atsaucība ir lieliska gan no lektoriem, gan vecākiem. Pamazām sākam plānot jaunās nodarbības. Labākais ir tas, ka lektori ir ieinteresēti savu lekciju nemitīgi mainīt, pilnveidot, papildināt ar jaunāko informāciju, paskatīties uz to pašu jautājumu caur citu šķautni. Tā ka tie, kas jau ir nākuši un kādu lekciju dzirdējuši, tāpat vienmēr uzzinās kaut ko jaunu.
Astoņus mēnešus vecās Laimas mamma Gunita atklāj, ka par bēbīšu skoliņu no draudzenes uzzinājusi salīdzinoši nesen, un salidojums bija viņu otrā „Asniņa" apmeklējuma reize. – Iepriekšējā nedēļā iepazināmies, notika sporta svētki, līdz ar to darbošanās aizritēja aktīvā gaisotnē. Šodien jau tikāmies salidojumā, kā senas draudzenes. Te ir ļoti forši, mājās ejam pilnas pozitīvām emocijām, –
vērtē Gunita.
Dārtas mamma Ieva novēl, lai arvien vairāk mammu uzzinātu par iespēju apmeklēt skoliņu: – Vajadzētu vēl vairāk to izreklamēt, jo daudzas mammas nemaz nezina, ka kaut kas tāds notiek. Mammu jau Madonā ir daudz, bet parasti valda uzskats, ka nav ar mazuļiem, kur aiziet. Bet, redz, ka ir!
Sešus mēnešus vecā Renāra mamma Inga pastāsta: – Sākām nākt uz bēbīšu skoliņu, kad vēl biju stāvoklī. Ir forši ar mammām tikties, visu ko pārrunāt. Ļoti noderīga bija zīdīšanas nodarbība, interesants jauninājums bija jogas nodarbība. Tas ir noderīgi, kaut vai lai izietu ārā no mājas. Šeit ir ļoti laba aura, tepat – PII „Kastanītis" – mēs septembrī sāksim iet bērnudārzā.
Sofijas mamma Ingūna secina, ka bēbīšu skoliņā „Asniņš" izdevies konsultēties pie speciālistiem, pie kuriem citādi būtu jāgaida garā rindā: – Man ļoti noderīga šķita neirologa viesošanās, tā kā Sofija piedzima ar nedaudz šķību iegurni; arī citām mammām tas bija aktuāli. Tad nu speciālists vismaz vizuāli bērniņus apskatīja, konsultēja, sniedza padomus, parādīja vingrinājumus. Ikdienā pie šāda speciālista būtu jāgaida garā rindā. Tāpat priecē, ka savā starpā mammas var pulcēties, arī bērns iziet sabiedrībā un sāk iepazīt citus bērnus.
Paulas mamma Signe un Matīsa mamma Iveta šurp sākušas nākt jau tad, kad bijušas vēl bērniņu gaidībās. Šobrīd mazie ir pusotra gada vecumā. Nu jau ir tas brīdis klāt, kad jāsaka „atā" bēbīšu skoliņai un „čau" bērnudārzam. Signe atminas, kā uzzinājusi par bēbīšu skoliņu: – Bērnudārzā „Kastanītis" iet mans krustdēls. Pamanīju paziņojumu par šādu bēbīšu skoliņu, ievācu informāciju, un tā arī sākām nākt. Gribējās kaut ko citādāku savā ikdienā, uzzināt kaut ko jaunu, ļaut bērniem komunicēt. Tā arī šķiet, ka meitiņai kļuvis vieglāk iekļauties sabiedrībā. Aiz auss liku padomus, ko izstāstīja lekcijā par zīdīšanu, ikkatrā nodarbībā bija kaut kas vērtīgs, ko uzzinājām. Vasarā šurp nācām pastaigā ar ratiem no Lazdonas. No rīta izgājām, tad bēbīšu skola, tepat paēdām līdzpaņemtās pusdienas, pēc tam uz mājām. Tas mums bija tāds rituāls un ļoti interesanti pavadīta diena.
Arī Iveta pozitīvi novērtē bēbīšu skoliņas darbošanos: – Šeit ir riktīgi forši! Jo sevišķi jaunajai māmiņai, kas vēl īsti nezina – kas, ko un kā? Šī bija tā vieta, kurp izrauties un uzzināt kaut ko jaunu. Hendlings, fizioterapeits u. c. interesantas nodarbības – mums tas ļoti palīdzēja. Gan mums, gan dēliņam radās jauna draudzība. Tagad jau sākām iet dārziņā; protams, tāpat bija raudāšana un slimošana. Es nezinu, vai bez bēbīšu skoliņas mums būtu gājis vieglāk vai grūtāk, bērnudārza gaitas uzsākot. Katrā ziņā tas palīdz mammai sagatavoties, arī bērnam saprast, ka apkārt ir citi bērni, ka viņš nav vienīgais.