Baltie loki Madonas parkā
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaines pils
Cesvaine ziemā
Meža taka Madonas apkārtnē
Reklāma — × 150 px

ZM pēdējā brīdī cer atlikt suņu obligāto čipēšanu

LAURA KOVTUNA

Autors • 23.05.2016.

Burtu lielums

jau mūsu valstī tas mēdz notikt, kārtējo reizi nav nekādas skaidrības ar likumiem, ko valdība plāno ieviest, – runa ir par jau vairākkārt atlikto un dažādās variācijās iztirzāto suņu obligāto čipēšanu un reģistrēšanu vienotajā datubāzē. Aprīļa beigās Zemkopības ministrijā (ZM) notikušajā Dzīvnieku aizsardzības un labturības konsultatīvās padomes sēdē tās dalībnieki tika informēti par ZM lēmumu pārcelt obligātās suņu apzīmēšanas ar mikroshēmu termiņu no šā gada 1. jūlija līdz 2017. gada 1. janvārim.

Galvenais ZM arguments – lai atvieglotu finansiālo slogu suņu īpašniekiem, kuru finansiālās iespējas ir ierobežotas. Tas nekas, ka MK noteikumi, kas nosaka čipēšanas normu, tika pieņemti jau 2011. gada vidū un suņu saimniekiem bija pieci gadi laika tam sagatavoties. Arguments par finansiālo slogu aktualizējās šā gada martā, kad ZM „pēkšņi" konstatēja – daudziem suņu īpašniekiem laukos nav iespējams izpildīt noteikumu prasības, jo finanšu līdzekļu trūkuma dēļ viņi nevar samaksāt par mikroshēmas ievadīšanu un segt reģistrācijas maksu, kas galvaspilsētas klīnikās var sasniegt pat līdz 70 eiro (Madonas reģionā šīs kopējās izmaksas gan ir līdz 27 eiro). Līdz ar to tika nolemts atļaut nečipēt lauku viensētās dzīvojošo saimnieku (fizisku personu) suņus, bet pret to asi iebilda dzīvnieku patversmes, Latvijas Kinoloģiskā federācija, Latvijas Mednieku asociācija, uzsverot, ka tieši viensētu suņi ļoti bieži mēdz klaiņot un saplēst meža dzīvniekus vai pat kaimiņu mājlopus, bet īpašnieku nevar sodīt, jo suņa piederība nav noskaidrojama.
Ņemot vērā dažādos viedokļus, tagad Zemkopības ministrija ir rosinājusi noteikto termiņu pārcelt par pusgadu – uz nākamā gada 1. janvāri. Tomēr ideja, ka suņi būs jāčipē visiem, arī lauku viensētās dzīvojošajiem, paliks spēkā.
Liene Ansone, ZM pārstāve, komentēja: „Tas pamatojums – dārgais pakalpojums par reģistrāciju datu bāzē. Pie privāti praktizējoša veterinārārsta šis pakalpojums maksā, kā esam dzirdējuši, līdz pat 70 eiro. Tāpēc tagad ministrija rosina pārcelt noteikumu spēkā stāšanās termiņu un vienlaikus gatavo grozījumus, lai suņus čipēt un reģistrēt drīkstētu Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) inspektori un speciāli apmācīti cilvēki. Cena varētu būt fiksēta 15 eiro par katra suņa čipēšanu un reģistrēšanu."
Kā informēja ZM pārstāvji, lai to izdarītu, plānots veikt grozījumus noteikumos „Mājas dzīvnieku reģistrācijas kārtība". Nolemts arī veikt grozījumus Veterinārmedicīnas likumā, lai PVD inspektori, kā arī apmācītas personas, kurām ir līgums ar patversmi, varētu veikt suņu apzīmēšanu un reģistrāciju datubāzē.
Diemžēl sajukums ar to nebeidzas, jo galīgo lēmumu par šiem rosinātajiem grozījumiem pieņems Ministru kabinets. Sākotnēji tika solīts, ka tas varētu būt kaut kad maijā, taču mēnesis jau tuvojas izskaņai. Ja grozījumi tomēr tiks pieņemti, acīmredzot, tas notiks tikai pašā pēdējā brīdī – ir atlicis vien mazliet vairāk nekā mēnesis līdz 1. jūlijam. Tādēļ pagaidām spēkā ir noteikumi, kas paredz – no šā gada 1. jūlija suņiem jābūt čipētiem un reģistrētiem vienotajā Lauksaimniecības datu centra datubāzē.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px