Meža taka Madonas apkārtnē
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaine ziemā
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaines pils
Reklāma — × 150 px

Madonā turpinās sakopšanas darbi

ŽEŅA KOZLOVA

Autors • 28.04.2016.

Madonā turpinās sakopšanas darbi
Burtu lielums

Madonā, gatavojoties pilsētas 90. jubilejai, turpinās pavasara sakopšanas darbi. Madonas pilsētas pārvaldnieks Guntis Ķeveris sarunā „Staram" atklāja, ka šopavasar, gatavojoties Madonas 90. gadadienai, Mīlestības graviņā top dāvana iedzīvotājiem svētkos. Tā būs jauna strūklaka.

Bet uz labiem darbiem cīņā ar atkritumiem un vides piesārņotājiem, nemēslot mežā un citās vietās madoniešus Lielās talkas dienā šogad aicināja pats Cūkmens, kas 23. aprīlī Madonā ieradās no Balviem.
Cūkmens Madonu bija apmeklējis arī pirms vairākiem gadiem. Sarunā ar „Staru" viņš uzteica Madonas sakoptību un atzina, ka ne tikai Madonas pusē, bet visā Latvijā beidzamajos gados ir daudz darīts vides sakopšanā.
– Tur, kur šodien esmu iebraucis, viss ir normāli, taču no tā, ka vieni mēslo, bet citi vāc, pilnībā vēl nav izdevies atbrīvoties. Priecē, ka vairāk ir to, kuri sakopj, jo pretējā gadījumā atkritumos mēs visi jau sen būtu noslīkuši. Diemžēl mēs cīnāmies ar sekām, bet būtu jācīnās ar cēloņiem, tāpēc jau es apbraukāju arī tik daudz skolu un bērniem stāstu par to, cik svarīgi atkritumus izmest tiem paredzētajās vietās un tos šķirot, – uzsvēra Cūkmens.
Savukārt Madonas pilsētas pārvaldnieks Guntis Ķeveris viesim pastāstīja, kā Madonas pilsētā tiek organizēti sakopšanas darbi.
– Divas reizes gadā – pavasarī un rudenī – iedzīvotājiem piedāvājam lielos maisus, kur savākt pērnās lapas un citus zaļos atkritumus. To izvešanu apmaksā pašvaldība, līdz ar to šī akcija iedzīvotāju vidū ar katru gadu kļūst populārāka un Madonas pilsēta – sakoptāka. Tiek sakopta ne tikai daudzdzīvokļu māju, bet arī privātmāju apkārtne,- uzsvēra Guntis Ķeveris.

Lielākā sāpe – garāžu teritorijas
Madonas pilsētas pārvaldnieks atzina, ka palielinājusies arī cilvēku izpratne par zaļajiem atkritumiem.
– Atšķirībā no pirmajiem gadiem, kad pašvaldības piedāvātajos lielajos maisos daļa ievietoja arī sadzīves atkritumus, tagad tā vairs nav. Bet mūsu lielākā sāpe ir garāžu kooperatīvu teritorijas, kur joprojām veidojas atkritumu kaudzes, tāpēc arī šodien, Lielajā talkā, esam šeit, lai vidi padarītu skaistāku, – akcentēja Guntis Ķeveris.
Pārrunājot atkritumu apsaimniekošanas politiku Latvijā ar dabas draugu Cūkmenu, abi bija vienisprātis, ka tā būtu jāsakārto un ministrijām jāvienojas par nodevas ieviešanu, lai par atkritumiem maksātu visi iedzīvotāji, tāpat būtu lietderīgi ieviest dzērienu iepakojuma depozīta sistēmu. Tad „cūkmenu" mežos, ezeru un upju krastos, citās atpūtas un izklaides vietās būtu ievērojami mazāk.
– Lielajā talkā sakopšanas darbi norisinājās vairākās vietās – Mīlestības un Laulības graviņā, vairāku garāžu teritorijā un citviet. Tika izzāģēts pamežs un vecie koki, lai pievilcīga pilsētvide pavērtos, jau iebraucot Madonā. Bet ziemā tas, kā droši vien daudzi pamanīja, tika izdarīts gan Madonas estrādē, gan Madonas kapu teritorijā. Gribētos, lai šādās talkās iedzīvotāju atsaucība būtu lielāka, turklāt, kā to esam pārrunājuši arī ar ainavu arhitekti Agnesi Silupu, nav jau jāgaida tradicionālā pavasara talka. Katrā ziņā gribētu aicināt iedzīvotājus izrādīt iniciatīvu un aktīvāk iesaistīties konkrētu vietu sakopšanā, pilnveidošanā un sakārtošanā. Kā to savulaik darīja Hipotēku bankas darbinieki Rūtas Prostakovas vadībā, piemēram, Saieta laukumā, tāpat stādot kokus un sakopjot citas vietas pilsētā un tās apkaimē. Tas ir labs piemērs, kuram varētu sekot arī citi. Madonas novada pašvaldības īpašumu uzturēšanas nodaļā nav tik daudz darbinieku, lai vieni paši visu varētu izdarīt, pat piesaistot sabiedriskā darba veicējus, un sakopt visas koplietošanas teritorijas. Šur tur tomēr darbaroku pietrūkst, – atzīmēja Guntis Ķeveris.

Jaunā strūklaka – dāvana svētkos
Viņš atklāja, ka šopavasar, gatavojoties Madonas 90. gadadienai, īpašā redzeslokā ir Mīlestības graviņa, kur top dāvana iedzīvotājiem svētkos.
– Tā būs jaunā strūklaka, tāpēc šodien – Lielās talkas noslēgumā – atšķirībā no iepriekšējiem gadiem nenotiks tradicionālā strūklakas sezonas atklāšana. Tas tiek plānots Muzeju naktī. Jaunā strūklaka top Alūksnē un, kā atzinis meistars, tā ir vērienīgākā strūklaka, ko viņš līdz šim taisījis. Mīlestības graviņā gribam pilnveidot arī pastaigu taciņas, soliņus, to izgaismot. Lai to visu paveiktu, palīgā aicināsim arī iedzīvotājus, lai madoniešu iecienīto atpūtas vietu padarītu vēl skaistāku un sakoptāku. Gaidām arī iedzīvotāju priekšlikumus, varbūt kādam ir laba ideja, ko vajadzētu īstenot. Dariet to tikai zināmu, labprāt uzklausīsim un iespēju robežās, ja vien ļaus finansējums, tās īstenosim, –
aicina Guntis Ķeveris.

DĀVJA VECKALNIŅA foto

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px