Cesvaines pils
Madonas novada ezeri un lauki
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaine ziemā
Meža taka Madonas apkārtnē
Reklāma — × 150 px

Lielā talka Varakļānos gūst atsaucību

ŽEŅA KOZLOVA

Autors • 25.04.2016.

Lielā talka Varakļānos gūst atsaucību
Burtu lielums

Pagājušajā sestdienā visā Latvijā notika Lielā talka, kuras vadmotīvs šogad bija „Latvijai BŪT zaļai!".


Tajā iesaistījās desmitiem tūkstošu iedzīvotāju, kuri bija vienojušies kopīgās vides sakopšanas un labiekārtošanas aktivitātēs gan 1750 oficiāli apstiprinātajās talkas vietās, gan arī citviet, sakopjot gan savus īpašumus, gan tiem piegulošās publiskās teritorijas, it īpaši ceļmalas. Salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu par 130 ir palielinājies oficiāli pieteikto talkas vietu skaits un arī talkas dalībnieku, kā lēš tās organizatori, ir kļuvis vairāk.
Viens no aktīvākajiem novadiem, kur ar katru gadu vides sakopšanā un labiekārtošanā piedalās arvien vairāk cilvēku, ir Varakļānu novads. To „Staram" jau pirms talkas atzina Varakļānu novada talkas koordinators Vilnis Dzērvītis, un par to pagājušajā sestdienā pārliecinājāmies arī mēs paši, kad talciniekus čakli strādājam sastapām vairākās vietās, tai skaitā arī Varakļānu novada domes priekšsēdētāju Māri Justu un domes izpilddirektoru Ivaru Ikaunieku. Turklāt, kā jau daudzviet citur, daudzas teritorijas tika sakoptas, negaidot talku, vai dažas dienas pirms tās, kā, piemēram, Martas Bārbales birzs Murmastienē un Stirnienes kapu teritorija Varakļānu pagastā.
Savukārt Varakļānu pilsētā talkas dienā darbs galvenokārt norisinājās pie Varakļānu estrādes, pils parka teritorijā, pie muzeja un Sv. Viktora kapelas Varakļānos, kā arī citviet.
Līdzīgi kā pagājušajā gadā, apkārtējo māju zemnieki un iedzīvotāji satīrīja ceļmalas visa ceļa garumā no Varakļāniem caur Mežastrodiem līdz Tiltagalam, kur talku jau vairākus gadus organizē Ilze Biksāne. Talkoja arī veselības aprūpes centra darbinieki, kas bija sarīkojuši tādu kā Spodrības dienu.
Pirmie, ko, ierodoties Varakļānos, sastapām, bija domes darbinieki.
– Rosība Varakļānos ir daudzviet, bet mēs patlaban savācam izlūzušu koku zarus, tāpat pērnās lapas, lai iedzīvotājiem būtu patīkami uzturēties parkā un būtu, kur atpūsties, un ir izveidota arī vingrotāju taka un pastaigu taciņas, – uzsvēra Varakļānu novada pašvaldības izpilddirektors Ivars Ikaunieks.
– Mēs talkojam vairākās vietās, un mūsu mērķis ir padarīt vidi sakoptāku. Tāda reize, kad sakopjam arī publiskās vietas, ir vajadzīga. Ir jau labi, ja katrs sakopj savu māju un tās apkārtni, bet pašvaldības teritorijā ir arī vietas, kuras jāsakopj kopīgi. Pašvaldība ir izsludinājusi Tīrības mēnesi. Tagad, pavasarī, jau daudz kur atklājas, kas pa ziemu ir piemētāts, un tas viss ir jāsavāc, – atzīmēja Varakļānu novada domes priekšsēdētājs Māris Justs.
Arī Lielās talkas koordinators Varakļānu novadā Vilnis Dzērvītis uzteica talcinieku atsaucību: – Pērn talkā piedalījās ap 70 cilvēku, un šogad talcinieku ir apmēram tikpat. Prieks, ka cilvēki ir atsaucīgi un labprāt piedalās teritoriju sakopšanā, turklāt kopā ar bērniem. Piespiedu kārtā jau nevienu nevar piespiest piedalīties talkā, – uzskata Vilnis Dzērvītis.
– Strādāsim, kamēr Sv. Viktora kapelas teritorija būs sakopta. Pēc idejas visi šie lielie koki būtu jānozāģē, jo tie aizsedz mūsu dižāko arhitektūras pieminekli, bet tas nav šīsdienas uzdevums. Taču sarunas par to ir ievadītas, pirmoreiz tas, ka šos kokus vajag nozāģēt, tika aktualizēts jau pirms 12 gadiem. Skats uz šo skaistumu – Sv. Viktora kapelu, republikas nozīmes arhitektūras pieminekli, – noteikti ir jāatsedz, – akcentēja neatkarīga laikraksta „Varakļōnīts" galvenā redaktore Aina Jaunzeme. – Bet šodien mums ir jāsavāc pērnās lapas, jānogriež un jāsavāc sīkākie zari. Lapu te ir vesels klājums, jo starp kokiem ir ļoti daudz kļavu. Es priecājos, ka mūsu ir krietns pulciņš un talcinieku vidū ir gan pārstāvji no baznīcas valdes, gan pensionāru biedrības, gan domes. Mēs visi gribam, lai mūsu pilsētiņa būtu skaista. Strādājam labā garastāvoklī. Priecājamies, ka spīd saulīte un vismaz mūspusē nav piepildījušās sinoptiķu prognozes par lietainajiem laikapstākļiem. Teritoriju sakopšana pie mums gan notiek visu pavasari. Visu šo nedēļu čakli strādāja arī skolēni gan parkā, gan citviet. Šopavasar esam arī mežu stādījuši. Rosme valda visu šo nedēļu, ne tikai šodien, kad notiek Lielā talka.
Talku rīkošanu viņa vērtē ļoti atzinīgi, kā tās atslēgas vārdus minot kopābūšanu un kopāstrādāšanu.
– Pēc talkas taču uzreiz redzams pozitīvais rezultāts, kaut vai paskatoties uz savāktajām lielajām pērno lapu kaudzēm un sakopto teritoriju. Pavisam cita lieta, un paveras pavisam cits skats. Talkas dalībnieku vidū ir pat astoņdesmitgadīgie, kuriem tas arī ir ļoti svarīgi, lai mūsu pilsētiņa būtu skaista, tāpēc viņi arī piedalās sakopšanas darbos, bet vienai no čaklākajām talkas dalībniecēm – Leonorai Stabulniecei – septembrī apritēs 90 gadu, – piebilda Aina Jaunzeme.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px