Madonas novada pagastos, kopš 3. marta, turpinās Madonas novada pašvaldības domes vadības, deputātu un nozaru speciālistu tikšanās ar iedzīvotājiem. Šādas sanāksmes, 14. aprīli ieskaitot, notikušas jau vienpadsmit pagastos, bet vēl ir paredzētas četras tikšanās.
Piedalījies visās sapulcēs
– Pagaidām esmu piedalījies visās sapulcēs, – pēc tikšanās Mētrienas pagastā „Staram" atzina Madonas novada domes priekšsēdētājs Andrejs Ceļapīters. – Iespaids ir ļoti labs, iedzīvotāji ir pragmatiski, konstruktīvi, gan saka labus vārdus, gan vērš uzmanību uz dažām lietām, kas nav izdarītas, un uzdod arī dažādus jautājumus. Man pat šķiet, ka situācija salīdzinājumā ar to, kā bija pirms diviem gadiem, kad arī notika šādas tikšanās, ir uzlabojusies un problemātika samazinājusies. Katrā ziņā informācijas bāze attiecībā uz novada kopējo stratēģiju, rīcības plānu, kopējo dzīvi un procesiem ir lielāka. Es domāju, ka tas ir ļoti labi, ka mēs braucam uz pagastiem un ar cilvēkiem runājam. Visvairāk priecē, ka šīs tikšanās raisa interesi un, neraugoties uz pavasara darbiem, saulaino laiku, kāds tas bija līdz šim, visur bija sanākuši cilvēki. Īpaši labi apmeklēta bija tikšanās Ļaudonā, pat neraugoties uz to, ka tā notika Zaļajā ceturtdienā. Tāpat arī Aronas pagastā, Barkavā, Bērzaunē un citviet. Mētrienas pagastā gan bija atnākuši mazāk cilvēku, bet jāņem vērā, ka arī pagasts nav liels.
Uz jautājumu, kā vērtē to, ka iedzīvotāji vairāk jautājumu uzdod tieši pagastu pārvalžu vadītājiem, nevis klātesošajiem deputātiem, Madonas novada domes priekšsēdētājs uzsvēra, kā tā ir ne visur.
– Izteikti tas izpaudās Mētrienas un Liezēres pagastā, taču kopumā var piekrist tam, ka cilvēkus vairāk satrauc lokālas lietas un tiek aktualizēti saimnieciskie jautājumi pagastā, kuriem jārod risinājums. Vairāk tiek pārrunāti lokālas dabas jautājumi; par projektiem, veicamajiem darbiem, divos pagastos – arī par autobusu satiksmi. Piemēram, liezērieši grib atjaunot vienu autobusa reisu, lai tas uz Liezēri kursētu arī pēcpusdienās, –
tikšanās reizēs skarto tematiku ieskicēja Andrejs Ceļapīters.
Vairāk jātiekas ar iedzīvotājiem
Uz jautājumu, kā vērtē Mētrienas pagasta pārvaldes vadītāja Andra Dzenovska darbu, kas šos pienākumus pilda kopš 2009. gada, domes priekšsēdētājs uzsvēra: – Tas, kas paveikts, ir darīts ar azartu un enerģiju. Daudz kas ir izdarīts, bet droši vien ir jāpiestrādā pie iekšējās komunikācijas, vairāk jātiekas ar cilvēkiem, lai arī bez deputātu klātbūtnes izrunātu vietēja mēroga problēmiņas, kā, piemēram, koku ciršana. Izskanēja arī iebildes par štatiem un dažas citas. Šie ir jautājumi, kurus var izrunāt bez deputātu iesaistīšanas.
Vaicāts, vai Madonas novada domei varbūt būtu jāizvirza uzdevums pagastu pārvalžu vadītājiem ar iedzīvotājiem tikties vismaz reizi gadā, domes priekšsēdētājs atzina, ka tas ir jau noteikts.
– Pie šāda secinājuma mēs, tiekoties ar iedzīvotājiem, nonācām pirms diviem gadiem, ka ir daudz lokālu problēmu, ko cilvēki grib risināt, iesaistot deputātus, bet bieži vien deputātu līdzdalība un novada kopējais maciņš to atrisināšanai nemaz nav vajadzīgs. Bieži vien tas neprasa finanšu līdzekļus, vienkārši ir nepieciešams organizatoriski vairāk piestrādāt. Tad arī mēs noteicām, ka pagastu pārvalžu vadītājiem vismaz reizi gadā ir jāsapulcina ļaudis uz sanāksmi. Vienīgi, kā, tiekoties ar iedzīvotājiem, tagad esam pārliecinājušies, neesam kontrolējuši, vai pagastu pārvalžu vadītāji to vispār pilda, – atzīmēja Andrejs Ceļapīters.
Tiekoties ar Madonas novada domes vadību un deputātiem, mētrēnieši izteica neapmierinātību ar atļauju izsniegšanu vietējiem iedzīvotājiem dzērveņu un citu ogu lasīšanai aizsargājamās dabas teritorijās un noteikto kārtību. Cerības uz to, ka noteikumus šai ziņā varētu mīkstināt, mētrēnieši tagad liek uz Madonas novada domes vadību.
– To, ka man tas izdosies, es gan nevaru apsolīt, bet katrā ziņā par šiem priekšlikumiem mēs rakstiski informēsim Latgales reģionālās Dabas aizsardzības pārvaldes vadītāju Rēzeknē, tāpat sazināšos arī telefoniski. Par to nav šaubu, ka ogu resursus vajadzētu sargāt pirms ogošanas sezonas, lai netiktu izgrābtas zaļas ogas, bet tas netiek nodrošināts. Tāpat būtu jāpalielina izsniegto atļauju skaits vietējiem iedzīvotājiem. Vienam cilvēkam viena diena sezonā, kad ir tik liela ogu bagātība, ir par maz. Tie ir gan vitamīni, gan daudziem nodrošina ienākumus. Kāpēc to neatļaut darīt legāli? Ir jāatļauj, lai cilvēkiem, lasot ogas, nevajadzētu justies „kā zagļiem", viņiem nebūtu jābaidās un ogas sezonas laikā varētu lasīt droši. Tā tas ir bijis gadsimtiem ilgi, un daba no tā jau nav cietusi, – uzskata Andrejs Ceļapīters.
Jārunā par būtiskām lietām
Savukārt Mētrienas pagasta pārvaldes vadītājs Andris Dzenovskis atzina, ka iedzīvotāju apmeklētība varējusi būt lielāka. Paziņojums par to, ka Mētrienas pamatskolā notiks šāda tikšanās, bija publicēts gan pagasta informatīvajā izdevumā „Mētrienas Dzīve", gan Madonas novada pašvaldības mājas lapā, gan par to tika rakstīts „Starā".
– Arī es atbildēju uz uzdotajiem jautājumiem. Iedzīvotāji tos gan varēja uzdot un atbildes uz tiem saņemt arī pa telefonu vai atnākot uz pagasta pārvaldi, nevis gaidīt tikšanos ar domes vadību. Man patiktu, ja iedzīvotāji šādās tikšanās reizēs, klātesot novada domes vadībai un deputātiem, izteiktu savu vīziju par Mētrienas attīstību, viedokli par būtiskiem jautājumiem, ko pagasts viens pats nav spējīgs atrisināt, kā, piemēram, 1990. gadā celtās „Dimantu" daudzdzīvokļu mājas likteni, kur nav centrālās apkures un ir sabūvēti skursteņi. Otrs jautājums, ko vajadzētu aktualizēt, ir 1967. gadā uzceltās katlumājas skolas apsildei modernizēšana. Tāpat izteikt savu redzējumu par privātīpašuma ar aizsistiem logiem pagasta centrā izmantošanas iespējām (bijusī kolhoza kafejnīca) – varbūt pašvaldībai tas būtu jāatpērk? Lai nebūtu tā, ka viens pats Dzenovskis to gribētu, bet gan atrisināt šos un vēl citus jautājumus būtu svarīgi arī pagasta iedzīvotājiem, – akcentēja Mētrienas pagasta pārvaldes vadītājs.
Vaicāts, vai tiks ņemts vērā iedzīvotāju priekšlikums par šķiroto atkritumu konteineru pārvietošanu tuvāk daudzdzīvokļu mājām, viņš uzsvēra, ka tie ir izvietoti apmēram ciematiņa vidū tā, lai būtu pieejami visiem iedzīvotājiem.
– Pie katras mājas mēs tādus nevaram pielikt. Dalīto atkritumu konteineri maksā dārgi un jāraugās, lai pie tiem bez problēmām varētu piebraukt arī atkritumu savācējmašīna. Tad jau drīzāk, ja šķiroto atkritumu ir tik daudz, būtu jāinformē pagasta pārvalde, komunālie aizbrauks un tos aizvedīs uz šķiroto atkritumu konteineru laukumu. Tiem gan ir jābūt tīriem, – uzsvēra Andris Dzenovskis.
Savukārt pozitīvi viņš novērtēja to, ka iedzīvotāji šajā tikšanās reizē aktualizēja nepieciešamību palielināt ogu lasīšanas iespējas Teiču rezervātā, jo tas daudziem patiešām ir izdzīvošanas jautājums.
– Būtu jāskatās, lai nogatavojušās ogas tiktu purvā izlasītas, nevis jāaizliedz tās lasīt. Cerams, ka domes priekšsēdētājam Andrejam Ceļapīteram izdosies kaut ko lietas labā izdarīt. Mētrēnieši par to būtu ļoti pateicīgi, – piebilda Andris Dzenovskis.