Baltie loki Madonas parkā
Cesvaine ziemā
Madonas novada ezeri un lauki
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaines pils
Reklāma — × 150 px

Madonas slimnīcai piesaistīs jaunos ārstus

EGILS KAZAKEVIČS

Autors • 11.04.2016.

Madonas slimnīcai piesaistīs jaunos ārstus
Burtu lielums

Lai veicinātu medicīnas popularitāti un attīstību Latvijā, Madonas slimnīcā pērn notika seminārs, kurā Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) pārstāvji informēja par studiju iespējām RSU, kā arī atbalstu medicīnas studentiem. Seminārā SIA „Madonas slimnīca" un RSU noslēdza arī līgumu par ciešāku sadarbību.

Pērn vēl bija tikai iestrādnes par to, kā, sadarbojoties slimnīcai, Madonas novada pašvaldībai, Pētera Avena labdarības fondam „Paaudze" un RSU, varētu slimnīcai vairāk piesaistīt jaunos medicīnas speciālistus, tādējādi nodrošinot slimnīcas attīstību un saglabājot medicīnisko pakalpojumu kvalitāti, bet šogad šī iecere ir ieguvusi konkrētas aprises un izpausmes.

Problēma jārisina vairākiem partneriem kopā
Pagājušajā ceturtdienā, 7. aprīlī, RSU rektorāta zālē ikvienam interesentam bija iespēja uzzināt par Pētera Avena labdarības fonda „Paaudze" stipendiju piešķiršanu medicīnas studentiem. Stipendijas tiks piešķirtas jauno ārstu speciālistu sagatavošanas programmas ietvaros.
Jauno ārstu speciālistu sagatavošanas programma izveidota ar mērķi risināt speciālistu trūkumu Madonas slimnīcā. Izstrādātais projekts paredz sadarbību starp pašvaldību, slimnīcu, augstskolām, kā arī atbalsta fondu, lai tādējādi, savstarpēji vienojoties, rastu risinājumu un slimnīcai piesaistītu jaunos ārstus.
– Jauno speciālistu trūkums reģionos ir ļoti aktuāla problēma mūsu valsts veselības aprūpes sistēmā, un mēs esam gandarīti, ka kopā ar partneriem varam veiksmīgi risināt šo jautājumu. Ar Pētera Avena fondu sadarbojamies jau kopš 2013. gada, kad pediatrijas studentiem tika piešķirtas stipendijas, tāpat arī ar Madonas novada pašvaldību 2015. gadā noslēdzām sadarbības līgumu. Esam ieinteresēti, lai mūsu medicīnas studenti atrod darbu un veido veiksmīgu karjeru Latvijā, tāpēc veidojam sadarbību arī ar citām pašvaldībām un ceram, ka šāda sistemātiska pieeja palīdzēs risināt jauno ārstu trūkumu reģionos, – par centieniem risināt pēdējo gadu laikā tik aktuālo jauno mediķu ieplūšanu valsts veselības aprūpes sistēmā runāja RSU rektors profesors Jānis Gardovskis.
Programmas mērķis ir radīt ilgtspējīgu topošo ārstu – medicīnas studentu un rezidentu – motivēšanas sistēmu, kas ļautu Madonas slimnīcu plānveidīgi nodrošināt ar trūkstošajiem ārstiem.
Pētera Avena labdarības fonda „Paaudze" izpilddirektors Igors Bass savukārt norādīja, ka ir gandarīts, ka ar fonda atbalstu var palīdzēt risināt valstij tik nozīmīgu problēmu.
– Daudz ir runāts par dažādu specialitāšu ārstu trūkumu reģionu slimnīcās, un viens no tā iemesliem ir nepietiekams finansējums. Jaunais projekts ir ļoti labs sadarbības piemērs, kur jautājums tiek risināts, apvienojoties vairākiem partneriem. Uzskatu, ka tas ir labs paraugs, kurā reģionālā slimnīca, izvērtējot, kuri speciālisti ir nepieciešami, strādā pie topošo ārstu piesaistīšanas, pašvaldība nodrošina nepieciešamos sadzīves apstākļus, savukārt fonds sniedz atbalstu, piešķirot stipendijas, – uzsvēra Igors Bass.
Programmas īstenotāji uzsvēra, ka jaunā projekta turpmākais un lielākais mērķis ir rādīt piemēru šāda veida sadarbībai starp pašvaldībām, slimnīcām, biznesa un labdarības pārstāvjiem arī citiem Latvijas reģioniem, kur ir līdzīga problēma – jauno ārstu speciālistu trūkums.

Iespēja iegūt tik nepieciešamos speciālistus
Pasākumā RSU pagājušajā ceturtdienā piedalījās arī SIA „Madonas slimnīca" valdes priekšsēdētājs Artis Stuburs, kas atzinīgi novērtēja noslēgto sadarbības līgumu, kura mērķis ir izveidot programmu jauno speciālistu sagatavošanai slimnīcai tik nepieciešamajās specialitātēs.
– Uz noslēgtās vienošanās pamata tiks izstrādāts nolikums par stipendiju piešķiršanu tiem studentiem, kuri pēc specialitātes iegūšanas savu karjeru un nākotni vēlas saistīt ar Madonas slimnīcu, – sacīja Artis Stuburs.
Jāpiebilst, ka slimnīca jau šobrīd diviem rezidentiem maksā stipendijas, un tiek izskatīti vēl atsevišķi pretendenti, kam varētu piešķirt stipendijas. Slimnīcas valdes priekšsēdētājs atzina, ka, lai gan studenti izrāda interesi par darbu reģionālajās slimnīcās, viņu izvēlē liela nozīme ir skaidrai valsts politikai attiecībā uz medicīnas pakalpojumu sniegšanu reģionos.
– Madonas slimnīcā visvairāk nepieciešami anesteziologi, neirologi, ginekologi un dažu citu medicīnas nozaru speciālisti, savukārt pašvaldība ir ieinteresēta ģimenes ārstu piesaistē, taču mums ir jāraugās arī uz plānošanas procesu. Gan mums, gan studentiem jābūt skaidrībai par to, kāda būs situācija pēc aptuveni pieciem gadiem, kad daudzi no tagadējiem studentiem vai rezidentiem būs beiguši mācības. Un te ir būtiski vairāki aspekti – kāda ilgtermiņā būs reģionālo slimnīcu vieta valsts plānošanas sistēmā jeb tā dēvētajā māsterplānā? Kāds būs valsts pasūtījums, un kādi pakalpojumi tiks finansēti? Tā notikumu attīstība, kas vērojama šobrīd, neveicina studentu interesi par iespējām meklēt darbu reģionos, drīzāk otrādi – atbaida, jo valda nenoteiktība. Kopumā jāatzīst, ka studentu interese par darbu Madonas slimnīcā aktivizējas periodiski. Paaugstināta tā bija pērn pēc pašvaldības un RSU noslēgtās vienošanās. Arī Ministru kabineta noteikumu grozījumi, kuri paredzēja priekšrocības iestājai valsts apmaksātajās rezidentūras vietās tiem studentiem, kuri noslēguši vienošanos par darbu reģionos, taču gan šābrīža situācija ar finansējuma samazināšanu reģionālajām slimnīcām, gan pieņemto MK noteikumu redakcija līdzšinējā situācijā neko būtiski nemaina, jo līgums ar reģionālajām slimnīcām tiek ņemts vērā tikai tad, ja studentiem, kuri pretendē uz valsts apmaksātu rezidentūru, vērtējumā ir vienāds punktu skaits, interese atkal ir noplakusi, – skaidroja slimnīcas valdes priekšsēdētājs.
Vaicāts, kad ar studentiem tiks noslēgti pirmie līgumi par stipendiju saņemšanu, Artis Stuburs atzina, ka tas varētu notikt jau visai drīz, vien jāpilnveido nolikums.
– Nolikumā vēl jāprecizē stipendijas apjoms. Mūsu ierosinājums bija studentiem maksāt tikpat, cik šobrīd jau saņem slimnīcas atbalstītie studenti – 100 eiro mēnesī „uz rokas". Taču fondam „Paaudze" nebūtu iebildumu maksāt arī lielākas stipendijas. Pagaidām plānots, ka līgumus varētu slēgt ar aptuveni pieciem studentiem, – pastāstīja Artis Stuburs.
Viņš norādīja, ka par rezidentūru Madonas slimnīcā interesi izrāda gan jaunieši no Madonas, gan arī citiem novadiem un pilsētām, Artis Stuburs piebilda, ka ar vienu no 1. kursa studentēm, kas studē otolaringoloģiju, līgums par rezidentūru slimnīcā noteikti tiks slēgts, taču, kā jau tika minēts, vēl jāpieslīpē nolikums.

Foto no Pētera Avena labdarības fonda „Paaudze"

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px