Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaine ziemā
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaines pils
Baltie loki Madonas parkā
Reklāma — × 150 px

Grozījumi likumos par Saeimas un EP vēlēšanām

ŽEŅA KOZLOVA

Autors • 03.03.2016.

Burtu lielums

Vakar Saeima pieņēma grozījumus vairākos likumos, kas paredz, ka piedalīties Saeimas un EP vēlēšanās turpmāk varēs partijas vai partiju apvienības ar vismaz 500 biedriem līdzšinējo 200 vietā, kā arī tikai ne vēlāk kā vienu gadu pirms vēlēšanām dibinātās partijas. Viedokli par pieņemtajām izmaiņām lūdzu izteikt Vestienas pagasta pārvaldes vadītāju Artūru Vīli-Bērziņu un Ērgļu novada domes priekšsēdētāju Guntaru Velci.

Lai atvieglotu izvēli
– Man vispār pret salīdzinoši lielo partiju skaitu Latvijā ir negatīvs noskaņojums, kuras vairāk „jauc gaisu", nekā grib nopietni strādāt. Taču to, vai minimālā biedru skaita palielināšana partijās mainīs šo situāciju, grūti pateikt, – uzsver Artūrs Vīle-Bērziņš. – Bet labi jau būtu, ja mums Latvijā būtu tikai kādas divas partijas, kas piedalītos Saeimas vēlēšanās, lai pēc vēlēšanām parlamentā izveidotos tikai pozīcija un opozīcija. Pagaidām labējās partijas gan ir tik saskaldītas, ka tām grūti ir stāvēt pretī nesadrumstalotajai „Saskaņai", par kuru beidzamajos gados nobalso visvairāk vēlētāju. Katrā ziņā „Saskaņas" potenciālajiem vēlētājiem nav galva jālauza, par ko balsot. Es esmu par to, lai Latvijā būtu mazāk partiju, taču ar lielāku biedru skaitu. Tas atvieglotu vēlētājiem izvēli, bet tā daudziem ir grūti izšķirties, par ko balsot – zemniekiem, nacionāļiem vai „Vienotību".

Noteikti vajadzēja palielināt
– Biedru skaitu partijās noteikti vajadzēja palielināt. Latviešu ir tik maz, bet partiju – tik daudz. Tad jau beigās var sanākt, ka katrs būs savā partijā. Latvijā tā gan nekad nebūs, ka paliks tikai kādas divas, trīs vai četras partijas, vismaz tuvākajā laikā tas nav paredzams, bet to skaitu gan vajadzētu samazināt. Kāda jēga no tāda lēruma kā pašreiz, kad katrs, kam neiepatīkas kāds ģīmis, uzreiz dibina savu partiju. Tas taču nav normāli, – atzīst Guntars Velcis. – Arī pieņemtie grozījumi par to, ka vēlēšanās varēs piedalīties tikai ne vēlāk kā vienu gadu pirms vēlēšanām dibinātās partijas, bija jau sen nobrieduši. Tas ir tas pats stāsts par Pēterīti vai Jānīti, kuri pie pirmā iegansta dibina jaunas partijas, uztaisa revolūciju, bet jau pēc īsa laika partija pārstāj eksistēt, un tās biedri pārskrien uz citām. Tam taču nav nekādas jēgas. Kas tā par partiju, kas izveidota „5 minūtes" pirms vēlēšanām? Es domāju, ka ik pēc kāda laika vienmēr vajag kaut ko pamainīt; cerams, ka Saeimas veiktie grozījumi ar vēlēšanām saistītajos likumos nesīs pozitīvu rezultātu.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px