Cesvaine ziemā
Cesvaines pils
Meža taka Madonas apkārtnē
Madonas novada ezeri un lauki
Baltie loki Madonas parkā
Reklāma — × 150 px

Kubikmetrā vēlas vairāk kilogramu

EGILS KAZAKEVIČS

Autors • 29.02.2016.

Kubikmetrā vēlas vairāk kilogramu
Burtu lielums

24. februārī notikušajā Madonas novada pašvaldības domes sēdē deputāti atgriezās pie jautājuma, kas skar kārtības maiņu, aprēķinot maksu par sadzīves atkritumu apsaimniekošanu.

Domes sēdē pašvaldības izpilddirektors Āris Vilšķērsts norādīja, ka šo jautājumu ir rosinājis „Madonas namsaimnieks" (uzņēmums), jo pēc tā apkopotajiem datiem ir pieaudzis viena kubikmetra sadzīves atkritumu svars.

Tarifu aicina necelt
Izpilddirektors minēja, ka 2016. gada 12. februārī SIA „Madonas namsaimnieks" ir iesniegusi domē iesniegumu ar lūgumu izskatīt jautājumu par izmaiņām atkritumu apsaimniekošanas tarifā un paaugstināt atkritumu noglabāšanas izmaksu daļu no 4,22 eiro/m3 uz 5,00 eiro/m3. Lūgums ir pamatots ar to, ka pēdējā laikā saskaņā ar SIA „Madonas namsaimnieks" iesniegtajiem uzskaites datiem jau kopš 2015. gada maija faktiskais savākto sadzīves atkritumu kubikmetra svars pastāvīgi pārsniedz atkritumu apsaimniekošanas tarifa aprēķinā paredzēto (plānoti 96 kg/m3, faktiski no 99 kg/m3 2015. gada maijā līdz 116 kg/m3 2015. gada decembrī). 2016. gada janvārī savākto sadzīves atkritumu kubikmetra svars ir 113 kg/m3 . Savākto atkritumu kubikmetra svara izmaiņas ietekmē atkritumu apsaimniekotāja maksājumus par atkritumu noglabāšanu.
– Izskatot datus par atkritumu faktisko svaru, man ir priekšlikums nevis nostiprināt kaut kādu fiksētu tarifa daļu par noglabāšanu poligonā, bet, tā kā mēs jau šobrīd katru mēnesi maksājam par iepriekšējā mēneša savāktajiem atkritumiem, nav nekādu problēmu arī par noglabāšanu samaksāt tikai konkrēto summu, kuru uzņēmums ir samaksājis poligonam. Priekšlikuma būtība, ņemot vērā, ka atkritumu noglabāšanas izmaksas ne pašvaldība, ne atkritumu apsaimniekotājs nevar ietekmēt, ir mainīt maksas noteikšanas kārtību par sadzīves atkritumu apsaimniekošanu – paredzēt maksājumu aprēķināt kā summu, ko sastāda pašvaldības noteiktā atkritumu savākšanas tarifa daļa (8,98 eiro/m3), kam pieskaitītas atkritumu noglabāšanas faktiskās izmaksas katrā mēnesī, kas izdalītas ar šajā mēnesī savākto atkritumu daudzumu kubikmetros, – skaidroja Āris Vilšķērsts.

Domas dalās
Izpilddirektora ierosināto modeli aicināja atbalstīt gan Madonas novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Andrejs Ceļapīters, gan viņa vietnieks Agris Lungevičs.
– Šis ir veids, kā, saglabājot esošo tarifu, varam maksimāli precīzi izdevumus par atkritumiem novirzīt uz konkrēto klientu, nevis rēķināt gada vidējo kubikmetra cenu. Šīs nav izmaiņas tarifā, bet gan izmaiņas atkritumu maksas piemērošanas kārtībā, kas ir saskaņā ar faktisko situāciju, – sacīja Agris Lungevičs.
Pretējs viedoklis sēdē bija deputātam Andrim Saknem, kas lūdza piedāvātās izmaiņas neatbalstīt.
– Paskaidrošu, kādēļ neatbalstu piedāvātās izmaiņas. 2012. gada maijā uzņēmums iesniedza domē tarifa aprēķinu, kurā tika uzrādīts, ka ir uzstādīti 1038 konteineri ar kopējo tilpumu 2819 m3. 2012. gadā uzņēmumam ar klientiem bija noslēgti 2790 līgumi. Šajā laikā klāt nākuši vēl 2929 līgumi, taču kubatūra palikusi 2012. gada līmenī. Ja aplūko datus par gadiem saistībā ar nodotajām tonnām, tikai 2015. gadā kubikmetra svars ir bijis lielāks par noteiktajiem 96 kg/m3. Pērn tie bija 97 kg/m3, taču visos pārējos gados, sākot ar 2012. gadu, kubikmetra svars ir bijis zemāks par 96 kg/m3 – summā pa gadiem pat par 12 kg mazāks. Atsevišķs stāsts ir par „zaļajiem maisiem", kas arī tiek likti pie konteineriem un iemesti kopējā mašīnā, līdz ar to palielinot svaru. Manuprāt, iepriekšminētais pierāda reālu faktu, ka līdz šim iedzīvotāji daudzos gadījumos, maksājot par kubikmetriem, maksāja par tukšu gaisu. Kamēr mums nebūs pilnvērtīgas informācijas ar datiem par visu gadu, aicinu neatbalstīt priekšlikumu, kurš, lai arī neceļ tarifu, tomēr atļauj iekasēt vairāk naudas, – uzsvēra Andris Sakne.
Viņš arī norādīja uz uzņēmuma vājo uzskaiti un apšaubāmajiem rēķiniem, kā, piemēram, gadījums, kad kādas daudzdzīvokļu mājas (mājā dzīvo 25 cilvēki) iedzīvotājiem rēķins par atkritumu apsaimniekošanu bijis 0,16 eiro mēnesī.
Deputāts Modris Zomerovskis minēja, ka cita rezultāta, slēdzot konteinerus, nemaz nevarēja būt, jo liela daļa atkritumu nonāk vai nu citos konteineros, vai dabā.
Agris Lungevičs, atbildot uz Andra Saknes iebildēm, aicināja nejaukt kopā mehānismu, kā tiek piemērota maksa par nodoto atkritumu daudzumu, ar citiem jautājumiem.
– Daudzos jautājumos, tostarp arī par nepilnībām uzskaitē, varu piekrist, taču tie nebūtu jājauc kopā ar citu šodien skatāmo problemātiku. Ja paliekam pie esošās kārtības, cilvēkiem, kuri, šķirojot atkritumus, vēlas ietaupīt, zūd motivācija to darīt. Manuprāt, ir jādod iedzīvotājiem iespēja maksāt par to, ko viņi reāli ir nodevuši, vienlaikus motivējot viņus šķirot atkritumus, – sacīja domes priekšsēdētāja vietnieks.
To, ka, palielinot kubikmetra svaru, nepalielināsies kopējais noglabāto atkritumu svars un līdz ar to arī izmaksas iedzīvotājiem neaugs, akcentēja deputāts Valentīns Rakstiņš.
Viņš gan piebilda, ka pašreizējā sistēma rada ne mazums problēmu pašvaldībai un tās iestādēm, tostarp arī viņa vadītajai Madonas pilsētas 2. vidusskolai, pie kuras esošie konteineri netiek slēgti.
– Kaut kur jau tiem atkritumiem ir jāpaliek, un tie parasti nonāk divās vietās – konteineros, kuri netiek slēgti, un dabā, – minēja Valentīns Rakstiņš.
Andrejs Ceļapīters, aicinot atbalstīt izpilddirektora piedāvāto kārtību, uzsvēra, ka tā ļaus veidot precīzāku uzskaiti un mazinās pieņēmumus gan par savāktajiem, gan nodotajiem atkritumiem.
Deputāti Jeuženiju Adamoviču interesēja, cik lieli ir iedzīvotāju parādi uzņēmumam. SIA „Madonas namsaimnieks" valdes loceklis Osvalds Lucāns atzina, ka neiekasētā summa sastāda aptuveni 80 000 eiro.

Divi balso „pret"
Ne pārāk garo diskusiju noslēgumā domes deputāti, diviem – Andrim Saknem un Jeuženijai Adamovičai – balsojot „pret", atbalstīja priekšlikumu un nolēma ar šā gada 1. aprīli noteikt jaunu maksas par sadzīves atkritumu apsaimniekošanu aprēķināšanas kārtību, kas paredz, ka maksa par atkritumu savākšanu tiek noteikta kā iepriekšējā mēnesī savākto atkritumu daudzuma kubikmetros reizinājums ar pašvaldības 2012. gada maijā apstiprināto atkritumu savākšanas tarifu 8,98 EUR/m3, papildus aprēķinot PVN. Savukārt maksa par atkritumu noglabāšanu tiek noteikta, dalot par iepriekšējā mēnesī Vidusdaugavas atkritumu apsaimniekošanas poligonā nodoto atkritumu svaru faktiski samaksāto summu (nodotās tonnas x 46,16 EUR) ar savākto atkritumu daudzumu kubikmetros, papildus aprēķinot PVN.
Andris Sakne pēc sēdes sarunā neslēpa, ka centīsies nepieļaut šīs kārtības stāšanos spēkā.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px