Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaines pils
Meža taka Madonas apkārtnē
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaine ziemā
Reklāma — × 150 px

Atkritumu apsaimniekošana

ŽEŅA KOZLOVA

Autors • 25.02.2016.

Burtu lielums

Madonas novada pašvaldība „ministriju gaiteņos" risina jautājumu, lai, ieviešot nodevu, atkritumu apsaimniekošanā iesaistītu visus novada iedzīvotājus. Viedokli, vai šādas nodevas ieviešana beidzot no dienaskārtības noņemtu ar atkritumu apsaimniekošanu saistītās peripetijas Madonas pilsētā, lūdzu izteikt Madonas novada domes priekšsēdētāja vietnieku Agri Lungeviču un Madonas novada domes deputāti Jeuženiju Adamoviču.

Raisīs nopietnu diskusiju
– Šis priekšlikums politiski, cik vien iespējams, tiek virzīts, bet pat tad, ja mēs politiski to dabūsim cauri, es nedaudz šaubos par to, vai spēsim Madonas novadā to apstiprināt un ieviest. Kopš vasaras, piemērojot jauno samaksas kārtību, kad iedzīvotāji maksā pēc faktiski izvesto atkritumu daudzuma mājai piesaistītajā konteineru laukumā, daļai maksa ir samazinājusies, bet daļa maksā vairāk nekā līdz tam, – atzīst Agris Lungevičs. – Turpretī, ieviešot nodevu, visi maksās vienādi, arī tie, kuri tagad maksā mazāk. Es šeit redzu āķi un arī pretestību, kāpēc par atkritumiem vairāk būtu jāmaksā tiem, kuriem to ir mazāk. Tā būs ļoti nopietna diskusija, jo daudzi ir jau pārliecinājušies, ka, šķirojot un sekojot izvesto konteineru skaitam, par atkritumiem jāmaksā mazāk. Šādas iebildes būs pamatotas, jo kāpēc kādam būtu jāmaksā par to, ko nav saražojis. Ieviestajai jaunajai kārtībai gan ir arī daudz ēnas, kā, piemēram, konteineru slēgšana. Toties iespēja maksāt par faktiski saražotajiem atkritumiem ir liels ieguvums.

Nebūs vienkārši
– Madonas novada domes priekšsēdētājs Andrejs Ceļapīters mūs, deputātus, ir informējis par šādu ministrijās iesniegto priekšlikumu, ka tas ir pieņemts izskatīšanai. Taču šī ideja nav tik viennozīmīgi vērtējama, to būs grūti ieviest, jo deklarēto iedzīvotāju skaits nesakrīt ar reāli te dzīvojošajiem, – uzskata Jeuženija Adamoviča. – Piemēram, mūsu mājā, Gaujas ielā 28, no deklarētajiem iedzīvotājiem nedzīvo 29, tai pašā laikā dzīvo, nedeklarējot jauno dzīvesvietu, 17-19 cilvēku. Pie tam tie ir ne tikai Madonas novada iedzīvotāji, bet arī no Cēsīm, Lubānas, Varakļānu un citiem novadiem. Kā, ieviešot vienotu nodevu, maksu varēs iekasēt arī no viņiem, un vai tā būs jāmaksā tiem, kuru deklarētā dzīvesvieta ir Madonas novadā, bet kuri strādā ārzemēs vai citur Latvijā? Iedzīvotāju skaitam ir liela nozīme, sadalot izvesto atkritumu daudzumu un aprēķinot maksu, tāpēc neatkarīgi no tā, kas ir māju apsaimniekotājs, ir jābūt vismaz vienam vai diviem iedzīvotājiem, kas tam sekotu līdzi. Tāpat kādam ir jāraugās, vai tiek izvesti pilni vai pustukši konteineri.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px