Baltie loki Madonas parkā
Cesvaine ziemā
Meža taka Madonas apkārtnē
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaines pils
Reklāma — × 150 px

Janvārī rēķini lielāki, bet vidēji mēnesī – mazāki

ŽEŅA KOZLOVA

Autors • 23.02.2016.

Janvārī rēķini lielāki, bet vidēji mēnesī – mazāki
Burtu lielums

SIA „Madonas siltums" ar siltumu nodrošina dzīvojamās mājas un citus objektus ne tikai Madonas pilsētā, bet nu jau divas sezonas arī Liezēres un Dzelzavas pagastā. Līdzīgi kā Madonā, arī Liezēres un Dzelzavas pagastā rēķini par patērēto siltumenerģiju janvārī, salīdzinot ar pirmajiem apkures sezonas mēnešiem, ir krietni lielāki.

Taču, kā sarunā ar „Staru" pamatoti norādīja Liezēres pagasta pārvaldes vadītājs Viktors Abramovs, iedzīvotājiem uz apkures izmaksām būtu jāpaskatās, izvērtējot arī to, cik vidēji mēnesī par viena kvadrātmetra apsildi bija jāmaksā iepriekšējos gados un cik – šajā apkures sezonā.
– Janvārī apkures rēķini būtiski palielinājās, jo visu mēnesi – no 26. decembra līdz 26. janvārim – pieturējās sals, it sevišķi auksts laiks bija naktīs. Saņemot rēķinus pirmajos trijos mēnešos, cilvēki gan Liezērē, gan Ozolos bija ļoti priecīgi, jo par siltumu bija jāmaksā daudz mazāk nekā pirms gada, kad spēkā vēl bija vidējā maksa mēnesī – 1,42 eiro par kvadrātmetru. Janvārī maksa par patērēto siltumenerģiju, salīdzinot ar pērnā gada novembri un decembri, palielinājās gandrīz divas reizes. Cilvēki pauda lielu neapmierinātību, taču, ja sarēķina, cik vidēji ir jāmaksā šīs apkures sezonas pirmajos četros mēnešos, tad sanāk, ka kvadrātmetrs tomēr izmaksā par aptuveni 40 eirocentiem mazāk nekā pirms gada, kad vidēji par kvadrātmetru bija jāmaksā 1,42 eiro. Tas nozīmē, ka vēl nav sasniegts izmaksu līmenis, kāds bija iepriekšējās apkures sezonās, līdz ar to var secināt, ka kopējais rezultāts, nododot siltumapgādi SIA „Madonas siltums", ir labs, – uzskata Viktors Abramovs.

Apkures maksa mājās
To apstiprina arī SIA „Madonas siltums" siltuma tehnoloģijas inženiera Andra Lielvaloža sagatavotā informācija. Daudzdzīvokļu mājā Ozolos Jaunatnes ielā 2 par siltumu oktobrī bija jāmaksā (bez PVN) 0,58 EUR/m2, novembrī un decembrī – 0,91 EUR/m2, šāgada janvārī – 1,74 EUR/m2 jeb vidēji mēnesī – 1,03 EUR/m2. Mājā Ozolu ielā 3 attiecīgi bija jāmaksā 0,56 EUR/m2, 0,88 EUR/m2, 0,87 EUR/m2, 1,51 EUR/m2 jeb vidēji mēnesī – 1,05 EUR/m2. Mājā Ozolu ielā 10 attiecīgi bija jāmaksā 0,61 EUR/m2, 0,97 EUR/m2, 0,86 EUR/m2, 1,74 EUR/m22 jeb vidēji mēnesī – 1,05 EUR/m2.
Daudzdzīvokļu mājā Liezērē Vid­zemes ielā 3 pērnā gada oktobrī bija jāmaksā 0,73 EUR/m2, novembrī – 1,23 EUR/m2, decembrī – 1,31 EUR/m2, šāgada janvārī – 1,88 EUR/m2 jeb vidēji mēnesī – 1,29 EUR/m2. Savukārt mājā Vidzemes ielā 7 attiecīgi bija jāmaksā 0,66 EUR/m2, 1,02 EUR/m2, 1,05 EUR/m2 ,1,73 EUR/m2 jeb vidēji mēnesī – 1,11 EUR/m2.
Kā atzīmēja Andris Lielvalodis, siltumenerģijas patēriņu mājās lielā mērā ietekmē gaisa temperatūra. Oktobrī vidējā gaisa temperatūra Madonā bija +3,7°C, novembrī +4,7°C, decembrī +4,2°C, bet janvārī -9,9°C.

Palielinājusies iedzīvotāju interese
Liezēres pagasta pārvaldes vadītājs Viktors Abramovs sarunā atzina, ka beidzamajos gados – pēc tam, kad siltumapgādi pagastā pārņēma SIA „Madonas siltums", un tagad, kad ūdenssaimniecību gatavojas pārņemt AS „Madonas ūdens", – ir sarosījušies arī daudzdzīvokļu māju iedzīvotāji un izrāda lielāku interesi gan par sniegtajiem pakalpojumiem, gan mājas apsaimniekošanas iespējām. Piemēram, kad tika apspriests jaunā ūdens un kanalizācijas tarifa projekts, īpaši daudz iedzīvotāju uz apspriešanas sanāksmi bija ieradušies Ozolos – vairāk nekā 30, bet parasti sapulces apmeklējot ap 15-20 iedzīvotāju.
– „Madonas ūdens" piedāvātais tarifs mums ir izdevīgāks nekā tad, ja līdzšinējā kārtība netiktu mainīta un atbilstoši regulatora metodikai jaunajā tarifā saliktu visas izmaksas, ņemot vērā pakalpojuma lietotāju skaitu tikai Liezēres pagastā. Tad par kanalizāciju vien būtu jāmaksā 3 eiro par m3. Bet kāpums salīdzinājumā ar to, ka līdz šim par ūdeni vienam cilvēkam bija jāmaksā 1,42 eiro, protams, būs būtisks, jo pēc tarifa stāšanās spēkā 1,20 eiro būs jāmaksā par vienu m3 ūdens. Ja nav skaitītāju, vienam cilvēkam būs jāmaksā par 3 m3 plus kanalizācija. Daļa to, kāpēc palielinājums ir tik liels, gan saprot. Kā daži ir izteikušies – līdz šim maksa par ūdeni bijusi simboliska un gandrīz bijis jādomā, vai maksāt katru mēnesi vai visu samaksāt gada beigās, – akcentēja Viktors Abramovs.
Viņš uzsvēra, ka tā bezgalīgi nevarēja turpināties.
– Kad ieņēmumi par sniegtajiem ūdens un kanalizācijas pakalpojumiem ir 6000 eiro, bet izdevumi – ap 20 000, kādam tā starpība ir jāsedz. Turklāt naudu maksā arī ērtības. Laukos, lai tiktu pie ūdens, ir krietni vairāk jāpiepūlas, nekā mājā vai dzīvoklī ar centralizēto ūdensapgādi, kur vienkārši ir jāpagriež krāns. Es kā cilvēks, kas pusi dzīves ir nodzīvojis laukos, no akas stiepis ūdeni un domājis, kā aku iztīrīt, lai vispār būtu ūdens, to ļoti labi zinu. Arī sūkņu iegāde maksā pietiekami lielu naudu. Tāpat problēmas, ja tādas rodas, katram ir jānovērš pašam. Turpretī dzīvoklī vai privātmājā ar centralizēti piegādāto ūdeni pietiek ar telefona zvanu, lai par tā trūkumu vai kvalitāti izteiktu pretenzijas. Manuprāt, AS „Madonas ūdens" piedāvātais tarifs ir reāls un izmaksām atbilstošs. Es ticu arī AS „Madonas ūdens" vadībai, ka, palielinoties apkalpes zonai un sadalot administratīvās izmaksas, uzņēmums pēc kāda laika tarifu varēs nedaudz samazināt. Mēs ceram, ka arī „Madonas siltums", palielinot apkalpes zonu, siltumenerģijas tarifu nepalielinās, bet gan samazinās, – uzsvēra Viktors Abramovs.

Patērējam vairāk, un arī zudumi – lielāki
To, ka apkures rēķini janvārī, salīdzinot ar pagājušā gada novembri un decembri, ir daudz lielāki Dzelzavas pagastā, sarunā atzina arī Dzelzavas pagasta pārvaldes vadītājs Andrejs Jankovskis: – Piemēram, mājā, kurā es dzīvoju, viena kvadrātmetra apsilde janvārī mums ir izmaksājusi tuvu diviem eiro. Te vēl jāņem vērā, ka tarifs Dzelzavā ir mazāks nekā Madonā. Tas nozīmē, ka mēs siltumenerģiju patērējam vairāk un arī siltuma zudumi gan ēkās, gan dzīvokļos mums ir lielāki. Kāpēc tā, daļa iedzīvotāju nāk skaidrot uz pagasta pārvaldi, bet masveidā sūdzēties nenāk. Bet tas ir arī saprotams, jo laiks bija aukstāks un sals turējās gandrīz visu mēnesi. Šī iemesla dēļ, piemēram, mājā, kurā pats dzīvoju, secinājām, ka dzīvokļos ir par aukstu, tāpēc lūdzām mājas vecāko palielināt siltuma režīmu mājā. Februāris jau ir siltāks, līdz ar to var diezgan droši prognozēt, ka rēķini būs mazāki, varbūt – nedaudz lielāki kā pagājušā gada decembrī. Protams, cilvēkiem ir grūti tos apmaksāt, it sevišķi tiem, kuri neizmanto SIA „Madonas siltums" piedāvāto iespēju maksāt avansu vasarā. Jāņem vērā, ka daļa iedzīvotāju gan Dzelzavā, gan Aizpurvē dzīvo lielos dzīvokļos. Nav viegli samaksāt komunālo pakalpojumu rēķinus diviem pensionāriem, kuri dzīvo četristabu dzīvoklī.
Dzelzavas pagasta pārvaldes vadītājs uzskata, ka SIA „Madonas siltums" attieksme pret iedzīvotājiem, kuri laikus nespēj norēķināties par patērēto siltumenerģiju, ir ļoti demokrātiska, jo ikviens var noslēgt vienošanos par atlikto maksājumu, un tad soda procenti netiek rēķināti. Vienīgi nevar iekrāt lielu parāda summu un par to nelikties ne zinis.
– Pirms gada lielākie rēķini bija decembrī, tie patiešām saviļņoja visu Dzelzavu un Aizpurvi, bet toreiz tos ietekmēja arī tas, ka patērētās megavatstundas siltummezglā pēc Ziemassvētkiem tika nolasītas 30., nevis 25. datumā, tas nozīmē, ka nāca piecas dienas klāt, savukārt nākamajā mēnesī attiecīgi bija jāmaksā par piecām dienām mazāk.
Daži mums ir sūdzējušies, ka dzīvokļos ir par aukstu. Ja neko citu nevar darīt, gala dzīvokļos uzliekam papildu radiatorus. Patlaban mēs meklējam apsaimniekotāju. Ceram, ka arī mums, līdzīgi kā Liezēres pagastā, izdosies atrast apsaimniekotāju, kas uzņemsies vismaz dažu māju apsaimniekošanu. Ceram, ka arī mums izdosies izveidot sadarbību ar Normunda Arama vadīto biedrību „Raiņi", par kuru no Liezēres pagasta pārvaldes vadītāja Viktora Abramova esam saņēmuši pozitīvas atsauksmes, – piebilda Andrejs Jankovskis.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px