Cesvaine ziemā
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaines pils
Meža taka Madonas apkārtnē
Baltie loki Madonas parkā
Reklāma — × 150 px

Ceļā uz savu pirmo albumu

EGILS KAZAKEVIČS

Autors • 18.02.2016.

Ceļā uz savu pirmo albumu
Burtu lielums

Pagājušajā gadā, pateicoties skatītāju balsojumam, Madonas novadā bāzētajai grupai „Melns uz Balta" izdevās uzstāties vienā no lielākajiem Latvijas mūzikas festivāliem „Ondo.lv STUDENTU PARADĪZE", savukārt pirms nedēļas viņi Madonā iesildīja grupu „Forte" tās atvadu koncertā.

„Melns uz Balta" ir četri vietējie jaunieši (viens gan dzīvo Rīgā): basģitārists un arī kā vokāls – Maikls Drobins, soloģitārists un vokāls – Alvis Kozuls, bundzinieks – Armands Runcis un grupas līderis ģitārists un vokāls – Kristers Rudzītis.
Grupa radās 2014. gada vasarā. Trīs no četriem tās dalībniekiem ir beiguši mūzikas skolu, un kā jau daudziem jauniešiem šis ir brīdis, kad iekšā kņud vēlme pašam veidot savu grupu un ar savu mūziku iekarot tūkstošiem, miljoniem klausītāju. Protams, katras grupas sākums ir pieticīgs, taču „Melns uz Balta" var palepoties ar koncertiem gan mūsu puses skolu ballītēs (īpaši silti viņi tika uzņemti Dzelzavas pamatskolā, kur „Melns uz Balta" uzstāšanās bija pirmā pamatskolas disene trīs gadu laikā), gan ar dalību jau minētajos koncertos un grupas „Dzelzs vilks" iesildīšanu.
Par savu mūzikas žanru, kurā paši jūtas vislabāk, visi grupas dalībnieki uzskata roku. Tam līdzi nāk arī atbilstoša izturēšanās uz skatuves. Puiši atzīst, ka ir vieni no nedaudzajiem, kas nebaidās arī lieku reizi uzstāšanās laikā paārdīties uz skatuves un spēlēt mūziku, kas ir bagāta kontrastiem – no smagākiem gabaliem pāriet uz viegliem un otrādi. Tas atspoguļojas arī pašā grupas nosaukumā.
Janvāra beigās grupa nelielu koncertu rīkoja arī radošo darbnīcu centra „MCity" telpā Madonā. Pēc koncerta grupas dalībnieki atzina, ka ir patīkami uzstāties un spēlēt sev tīkamu mūziku nepiespiestā atmosfērā. Bieži vien grupai, kas vēl tikai sper savus pirmos nopietnos soļus, jāmeklē kompromiss starp savu un publikas gaumi, taču pat koncertos, kur lielāks pieprasījums ir pēc popmūzikas vai šlāgera, „Melns uz Balta" cenšas iestumt arī sev tīkamāku repertuāru.
Kā jau vairums mūzikas grupu, arī „Melns uz Balta" sāka ar citu mūziķu dziesmu kaverversiju spēlēšanu, taču laika gaitā ir radītas arī vairākas oriģināldziesmas. Sešas no tām, pēc grupas dalībnieku domām, ir atskaņojamas koncertos, bet par vēl tikpat dziesmām, kas radušās pašā sākumposmā, pašiem tagad nāk smiekli. Kā pieprasītākos gabalus var minēt grupas populārāko dziesmu „Greznā dzīve", kā arī nedaudz dumpiniecisko „Pajāt". Dziesmas rašanās stāsts ir līdzīgs tās nosaukumam. Pēc kāda ne pārāk veiksmīga koncerta puiši devušies mājās. Kamēr visi vēl piecos no rīta pārdomājuši aizvadīto vakaru un kaut ko savā nodabā darbojušies, Armands mierīgi gulējis. Pārējie, to redzot, sākuši prātot, kā lai precīzāk raksturo viņa šābrīža vienaldzīgo attieksmi. Nonākuši pie slēdziena, ka vārds „pajāt" ir ļoti iederīgs. Pamazām tapusi dziesmas lirika, vēlāk arī pavadījums, un nu „Pajāt" ir kļuvusi par neatņemamu „Melns uz Balta" repertuāra sastāvdaļu. Tiesa, nereti klausītāji pārprot tās vēstījumu, jo uzsvars dziesmā nav uz vienaldzību, bet gan aicinājumu tai nepadoties. Šo aicinājumu droši var attiecināt arī uz pašu grupu. Kaut arī koncertēts tiek Latvijā un arī pašu dziesmas, kuru teksti un melodija top, iesaistoties visiem grupas dalībniekiem, ir latviešu valodā, nav atmests sapnis par plašākiem apvāršņiem. Tiks veidots repertuārs arī angļu valodā (viena dziesma jau ir) un meklētas koncertēšanas iespējas ārpus valsts robežām.
Vaicāti, kā viņiem pietrūkst, lai izsistos tālāk, grupas dalībnieki neslēpj, ka būtisks faktors ir naudas līdzekļi, kas nepieciešami grupas darbībai, kā arī lielais attālums. Jau zināmākas mūzikas grupas pārsvarā koncertē Rīgā, tādēļ arī vairāk atrodas mūzikas apritē. Puiši atzīst, ka, iespējams, vēl nav iemācījušies sevi reklamēt tā, kā to dara citi. Tā kā viens no grupas dalībniekiem – Alvis Kozuls – dzīvo Rīgā, arī vienkopus mēģinājumus iespējams sarīkot tikai reizi nedēļā.
Muzicēšanu „Melns uz Balta" dalībnieki neuzskata par hobiju, ja tas būtu tikai hobijs, grupa nerautos uz mēģinājumiem, necenstos izsisties, kā arī nerakstītu oriģināldziesmas, taču visi patur prātā arī to, ka līdzās mūzikai jābūt plānam „B" gadījumā, ja mūzika nav bijis īstais karjeras ceļš. Pirmais nopietnais pakāpiens grupas darbībā būs albuma ierakstīšana, līdz kam gan vēl jāpaciešas.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px