Cesvaine ziemā
Cesvaines pils
Meža taka Madonas apkārtnē
Baltie loki Madonas parkā
Madonas novada ezeri un lauki
Reklāma — × 150 px

Tik lielus rēķinus šoziem vairs neprognozē

ŽEŅA KOZLOVA

Autors • 15.02.2016.

Burtu lielums

SIA „Madonas siltums" rēķini par patērēto siltumenerģiju šāgada janvārī daļu Madonas pilsētas iedzīvotāju, kā to uzskatāmi parāda arī madonietes Birutas Rudzītes vēstule redakcijai, ir šokējuši, jo, salīdzinot ar decembri, tie ir palielinājušies pusotras reizes vai par siltumu ir jāmaksā pat divas reizes vairāk.

Izmisuma sauciens
Ar laikraksta „Stars" starpniecību vēršamies pie Jums, visiem vadošajiem darbiniekiem, kas mums var palīdzēt un viest skaidrību ar mūsu dzīvokļu apkuri saistītajā jautājumā.
Gribam aicināt „Madonas siltuma" vadību, lai viņi visiem iedzīvotājiem saprotamā valodā izskaidro, pēc kādiem parametriem vadās, aprēķinot šīs „mežonīgās" summas par dzīvokļu apkuri. Vai, izkurinot tās milzīgās kaudzes šķeldas, tiek ņemts vērā arī iedzīvotāju viedoklis, iedzīvotāju maksātspēja un arī laikapstākļi, kādi ir pie mums, Madonā?
Ja ārā ir ļoti zema temperatūra, tad, jā, mēs saprotam, vajag kurināt, bet ne tā, ka čurkst radiatori. Par janvāri – temperatūra ārā tikai vienu nedēļu bija zem -10°C, bet, ja ārā tikai -1…-10°C, tad, nodrošinot apkuri, vajadzētu tomēr regulēt temperatūru mājās.
Lūdzam gan SIA „Madonas siltums" vadību, gan Madonas novada domi izskaidrot iedzīvotājiem, vai ir kāds nolikums, pēc kura vadoties un ņemot vērā āra temperatūru, jāveic dzīvokļu apsildīšana.
Rūpniecības ielas 20/6 iedzīvotāju vārdā –
Biruta Rudzīte

Atkarīgs no pašiem iedzīvotājiem
Komentēt janvāra apkures rēķinus gan madonietes Birutas Rudzītes mājā, kur maksa par siltumu, salīdzinot ar decembri, ir palielinājusies gandrīz divreiz, gan Madonas pilsētā kopumā lūdzu SIA „Madonas siltums" valdes locekli Uldi Lielvalodi.
– Mēs esam pārsteigti, ka uz uzņēmumu skaidrot, kāpēc saņemtais rēķins par janvāri ir tik liels, nāk samērā maz iedzīvotāju. Lielākā daļa tomēr saprot, ka maksa par apkuri jau daudzus gadus ir atkarīga no patērētās siltumenerģijas konkrētajā mājā. Arī komforta līmeni, vidējo temperatūru dzīvokļos izvēlas iedzīvotāji. Pēc mājas vecākā pieprasījuma tas tiek pazemināts vai paaugstināts. Tajos namos, kur iekšējos tīklus apkalpo mūsu uzņēmums, to darām mēs. Savukārt pārējiem iedzīvotājiem, kuru mājās šo pakalpojumu sniedz cits uzņēmums, ir jāvēršas pie tā vai savas mājas apsaimniekotāja, jo iekšējos tīklus Madonas pilsētā atbilstoši iedzīvotāju izvēlei apkalpo ne tikai SIA „Madonas siltums", bet arī SIA „Madonas namsaimnieks", SIA „Halle B", biedrība „Raiņi". Daudzās mājās tam lielu uzmanību pievērš arī māju vecākie, kuri siltuma režīmu atbilstoši laikapstākļiem regulē paši, tādējādi apkures rēķini ir salīdzinoši mazāki. Patvaļīgi, pēc savas iniciatīvas „Madonas siltums" siltuma režīmu nevienā mājā nepazemina un arī nepaaugstina. Protams, maksu ietekmē arī citi faktori – kādi ir siltuma zudumi ēkā, vai ir nomainīti logi un durvis dzīvokļos un kāpņu telpās, vai ir siltinātas komunikācijas pagrabā un veikti citi pasākumi zudumu samazināšanai. Tās ir vispārzināmas lietas, un nekādu jaunu ābeci šai ziņā mēs nevaram izgudrot. Katrā ziņā nejūtamies vainīgi, ja kādā mājā nav, kas regulē siltumu. Mēs jutīsimies vainīgi, ja kādā mājā mūsu vainas dēļ iedzīvotājiem būs jāsalst. Mūsu pienākums ir nodrošināt attiecīgu temperatūru siltummezglā, bet tas, cik daudz siltumenerģijas izmantot mājas apsildei, ir atkarīgs no iedzīvotājiem – jo vairāk paņems, jo lielāks būs apkures rēķins. Šai ziņā lielākās problēmas gan sagādā tas, ka iedzīvotājiem par to ir ļoti grūti vienoties – vieni grib dzīvot lielākā, citi, lai mazāk būtu jāmaksā, – pieticīgākā siltumā, – akcentēja Uldis Lielvalodis.
Viņš uzsvēra, ka patērētās megavatstundas katrā mājā tiek nolasītas reizi mēnesī.
– No 26. decembra līdz 26. janvārim sanāca pilns mēnesis, kad gaisa temperatūra turējās zem nulles. Līdzīgi kā par elektrību, arī par siltumu ir jāmaksā tik, cik uzrāda skaitītājs. Patērēto megavatstundu (MWh) skaits tiek pareizināts ar vienas MWh cenu (50,68 EUR/MWh) un sadalīts proporcionāli apkures platībai katrā dzīvoklī. Arī rēķinā katrs var izlasīt par siltumenerģijas patēriņu pēc mājas kopējā skaitītāja un to salīdzināt ar iepriekšējiem mēnešiem, pārliecināties, ka, jo lielāks ir patērēto MWh skaits mājā, jo apkures rēķins ir lielāks.
Beidzamā reize, kad realizējām tik daudz siltumenerģijas kā šāgada janvārī, bija 2012. gadā. Šajā apkures sezonā janvāris ir pirmais mēnesis, kad tika kurināts, kā ziemā vajadzētu arī būt. Mēs saprotam, ka cilvēkiem lielu rēķinu apmaksa rada problēmas, bet jāsaprot, ka ne jau mēs to laiku pasūtām. Mēs ļoti labi apzināmies, ka lielie rēķini daļai iedzīvotāju, it īpaši pensionāriem, mūsu uzņēmuma apzinīgākajiem klientiem, sagādā lielas problēmas. Bet mēs esam klientiem ļoti pretimnākoši – piedāvājam maksāt avansu vasarā, un tad ziemā, saņemot arī nelielu atlaidi, ir vieglāk samaksāt apkures rēķinus. Ir iespējams arī noslēgt vienošanos par atlikto maksājumu, un tad soda nauda netiek rēķināta. Trūcīgie un maznodrošinātie iedzīvotāji pēc palīdzības var griezties Madonas novada pašvaldībā, – atzīmēja uzņēmuma vadītājs.
Viņš atzina, ka uzņēmums, protams, ir ieinteresēts, lai iedzīvotāji pirktu lielāku siltumenerģijas daudzumu un dzīvotu komfortablos apstākļos, kad dzīvokļos nebūtu jāsēž siltos džemperos vai zem segas un vilnas zeķēs.
– Kā siltuma ražotājiem mums nebūtu iebildumu, ja apkures sezonā tik ziemīgi auksts kā šogad janvāris būtu vēl kāds mēnesis, lai tarifā paredzētie ieņēmumi atbilstu reālajiem. Gatavojoties apkures sezonai, mēs kurināmo taču iepērkam, ņemot vērā mūsu klimatiskajai joslai atbilstošus laikapstākļus ziemā, lai iedzīvotājiem kurināmā trūkuma dēļ nebūtu jāsalst. Taču pēdējos gados apkures sezonas ir bijušas siltākas, nekā pirms tam tika prognozēts. Izskatās, ka arī šoziem tik auksta mēneša kā janvāris vairs nebūs, līdz ar to visai droši var prognozēt, ka iedzīvotāji tik lielus rēķinus šoziem vairs nesaņems un nākamie rēķini, salīdzinot ar janvāri, būs mazāki, – šāda uzņēmuma vadītāja prognoze, cerams, daudzus madoniešus iepriecinās.

Maksa ļoti atšķirīga
Viņš piebilda, ka laikapstākļi pagājušā gada decembrī un šāgada janvārī bijuši atšķirīgi. To apstiprina arī Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra dati. Atbilstoši tiem, Latvijā 2015. gada janvārī vidējā gaisa temperatūra bija -1,2 grādi, savukārt šāgada janvārī vidējā gaisa temperatūra bijusi -8,3 grādi.
Uzņēmuma vadītājs minēja arī vairākus piemērus, cik konkrētajā mājā par viena kvadrātmetra apsildi bija jāmaksā 2015. gada janvārī un cik – šāgada janvārī (bez PVN).
Ērgļu ielā 7 attiecīgi bija jāmaksā 1,77 un 2,44; Saules ielā 18 – 1,92 un 2,43; Augu ielā 24 – 1,27 un 1,75; Vestienas ielā 18 – 0,92 un 1,73; Rūpniecības ielā 18a – 1,27 un 1,61; Rūpniecības ielā 20/5 – 1,21 un 1,56; Raiņa ielā 19b (siltināta) – 0,76 un 1,20; Raiņa ielā 19a (siltināta) – 0,83 un 1,11; Gaujas ielā 24 (siltināta) – 0,65 un 0,95; Gaujas ielā 28 – 0,91 un 1,19 eiro par kvadrātmetru (bez PVN).
– Izteikti lielāki rēķini ir tajās mājās, kur iedzīvotāji grib dzīvot komfortablos apstākļos, kad temperatūra dzīvokļos ir 22-24 grādi un pat lielāka, bet vēlreiz īpaši gribu akcentēt, ka siltuma režīmu mēs mājās neizvēlamies, tas ir atkarīgs no pašiem iedzīvotājiem un toni šai ziņā nosaka mājas vecākais, – sacīja Uldis Lielvalodis.

Viens no zemākajiem
– Vēl viens jautājums, kam gribētu pieskarties, ir siltumenerģijas tarifs. SIA „Madonas siltums" tas ir viens no zemākajiem valstī. Madonas pilsētā tas nav mainījies kopš 2008. gada un ir 50,68 EUR/MWh; savukārt Rēzeknē – 54,40; Gulbenē – 55,71; Jēkabpilī – 56,53; Alūksnē – 57,75; Cēsīs – 62,93; bet rekordliels tas ir „Lielvārdes Rentei" Lēdmanē – 77,73 EUR/MWh, – informēja SIA „Madonas siltums" valdes loceklis.

Aicina skaidrot uzņēmumā
Sarunas nobeigumā uzņēmuma vadītājs uzsvēra: – Mums būtu liels lūgums iedzīvotājiem neskaidrību gadījumā vispirms nākt uz mūsu uzņēmumu. Mēs ikvienu laipni uzklausīsim un atbildēsim uz visiem jautājumiem. Visus ciparus varam parādīt datorā, jo viss ir fiksēts, tai skaitā, cik katrā mājā ir patērēts megavatstundu; konsultēsim, kā iespējams samazināt maksu par apkuri, samazinot siltuma zudumus un arī temperatūru dzīvokļos, jo, ja tādā mēnesī, kāds šogad bija janvāris, temperatūra dzīvoklī ir 22 grādi un vairāk, nav jābrīnās, ka arī rēķins ir ļoti liels. Attiecībā uz māju Rūpniecības ielā 20/6 varu pateikt, ka 2015. gada janvārī siltumenerģijas patēriņš pēc kopējā mājas skaitītāja bija 31,73 MWh un par viena kvadrātmetra apsildi bija jāmaksā 1,26 eiro, savukārt 2015. gada decembrī mājā tika patērētas 21,99 MWh un bija jāmaksā 0,89 eiro par kvadrātmetru, bet šāgada janvārī tika patērēta 42,71 MWh un bija jāmaksā 1,72 eiro par kvadrātmetru.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px