Baltie loki Madonas parkā
Meža taka Madonas apkārtnē
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaines pils
Cesvaine ziemā
Reklāma — × 150 px

Skaidras naudas norēķiniem nav nākotnes

ŽEŅA KOZLOVA

Autors • 21.01.2016.

Burtu lielums

Pagājušā gada pavasarī lielu rezonansi daļā Madonas pilsētas iedzīvotāju raisīja SIA „Madonas namsaimnieks" lēmums ar 1. jūniju iekasēt komisijas naudu 50 eirocentu apmērā par katru apmaksāto rēķinu uzņēmuma kasē. Pret to iebilda Madonas novada domes deputāti, un, pamatojoties uz pašvaldības kapitāla daļu turētāja pārstāvja rīkojumu, tas tika atcelts.

Tagad ir noticis jauns pavērsiens. Par to „Staru" informēja kāda madoniete, kura, veicot kārtējo komunālo pakalpojumu rēķinu apmaksu SIA „Madonas siltums" kasē, uzzinājusi, ka no 1. februāra te varēs nomaksāt tikai apkures un karstā ūdens rēķinus un vairs nebūs iespējams samaksāt par AS „Madonas ūdens" un SIA „Madonas namsaimnieks" sniegtajiem pakalpojumiem.

Tikai par apkuri un karsto ūdeni
Kāpēc šādas izmaiņas, to komentēt lūdzu SIA „Madonas siltums" valdes locekli Uldi Lielvalodi.
– Šāds lēmums tika pieņemts, ņemot vērā, ka AS „Madonas ūdens" ar 1. februāri lauž līgumu par savstarpējo maksājumu iekasēšanu, līdz ar to arī mūsu uzņēmums pārtrauks iekasēt naudu par AS „Madonas ūdens" un SIA „Madonas namsaimnieks" izrakstītajiem rēķiniem. Mūsuprāt, 2001. gadā visām trim pašvaldības kapitālsabiedrībām izveidotā kopīgā norēķinu sistēma ir spējīga pilnvērtīgi darboties tikai tajā gadījumā, ja klientam ir iespēja norēķināties par visu triju kapitālsabiedrību sniegtajiem pakalpojumiem jebkurā no trim uzņēmumiem. Jāatzīst, ka skaidras naudas iekasēšana par citu uzņēmumu sniegtajiem pakalpojumiem neatmaksājas un rada zaudējumus arī mums, neraugoties uz to, ka pie mums maksājumus veic visvairāk klientu un savstarpējos norēķinos gūtie ienākumi ir lielāki nekā abiem pārējiem uzņēmumiem (0,14 eirocentu par katru maksājumu), bet ar to pietiek vien Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) nodevas samaksai, kas jāmaksā tajā gadījumā, ja tiek pieņemti skaidras naudas maksājumi arī par citu uzņēmumu sniegtajiem pakalpojumiem. Turklāt FKTK nodeva šogad ir palielinājusies, un tagad ir jāmaksā 500 eiro (līdz tam – 426 eiro). Klientus, kuri par pašvaldības uzņēmumu sniegtajiem pakalpojumiem līdz šim maksāja pie mums, esam informējuši un arī izlikuši paziņojumu, ka no 1. februāra uzņēmuma kasē skaidrā naudā varēs samaksāt tikai rēķinus par siltumu un karsto ūdeni. Par to esmu informējis pašvaldības kapitāla daļu turētāja pārstāvi uzņēmumā – domes priekšsēdētāju Andreju Ceļapīteru. Klientiem būs pieejams arī dators, lai tie, kuri vēlēsies, varētu elektroniski apmaksāt AS „Madonas ūdens" un SIA „Madonas namsaimnieks" rēķinus. Nepieciešamības gadījumā tos, kam vēl nav nepieciešamo iemaņu vai kuri, izmantojot internetbanku, jūtas nedroši, konsultēsim, kā rēķinus apmaksāt elektroniski, – uzsvēra Uldis Lielvalodis. Viņš piebilda, ka aizvien vairāk iedzīvotāju rēķinus apmaksā elektroniski, tai skaitā SIA „Madonas siltums" rēķinus par patērēto siltumenerģiju, izmantojot internetbanku, apmaksā jau ap 80% klientu.

Pagaidām pieņems
Sazinoties ar SIA „Madonas namsaimnieks" valdes locekli Osvaldu Lucānu, noskaidroju, ka viņa vadītajā uzņēmumā vismaz pagaidām nekādas izmaiņas netiek plānotas.
– Mēs turpināsim pieņemt maksājumus tāpat kā līdz šim, un SIA „Madonas namsaimnieks" vismaz pagaidām viss paliek pa vecam. Iedzīvotāji varēs samaksāt gan par apsaimniekošanas, gan SIA „Madonas siltums" un AS „Madonas ūdens" sniegtajiem pakalpojumiem, ja vien programmas to ļaus darīt un tehniski tas būs iespējams pēc tam, kad abi pārējie uzņēmumi pieņems maksājumus tikai par pašu sniegtajiem pakalpojumiem. Cik man ir zināms, pret to, ka mēs turpināsim pieņemt rēķinu apmaksu par visos trijos pašvaldības uzņēmumos sniegtajiem pakalpojumiem, iebildumu nav ne SIA „Madonas siltums", ne AS „Madonas ūdens", un mums tiks samaksāti savstarpējos norēķinos paredzētie 0,14 eirocentu par katru pieņemtu maksājumu. Savulaik mēs gribējām ieviest nelielu komisijas maksu, jo skaidras naudas maksājumu pieņemšana nenosedz visus ar to saistītos izdevumus, uzņēmumam tas ir jāsponsorē, bet neguvām atbalstu, – akcentēja Osvalds Lucāns.

Nav nākotnes
Savukārt AS „Madonas ūdens" valdes priekšsēdētājs Guntars Dambenieks sarunā atzina, ka skaidras naudas darījumiem nav nākotnes un tie tāpat reiz beigsies.
– Viss ir atkarīgs no finansējuma. Ja ir, kas finansē skaidras naudas norēķinus pašvaldības uzņēmumos, mēs, tāpat kā līdz šim, varam turpināt pieņemt maksājumus no iedzīvotājiem par visos trijos uzņēmumos sniegtajiem pakalpojumiem. Tarifā šos izdevumus iekļaut nevar, bet beidzamajos gados, lai to nodrošinātu, izdevumi ir neadekvāti lieli. Ar katru gadu iedzīvotāju skaits, kuri rēķinus apmaksā skaidrā naudā, samazinās. Piemēram, mūsu uzņēmumā vidēji mēnesī to dara 65 cilvēki. Taču beidzamajos trijos gados ir jāmaksā arī FKTK nodeva, kas šogad ir palielinājusies līdz 500 eiro. Izdalot šīs izmaksas vien uz apkalpoto cilvēku skaitu, var pārliecināties, ka šis pakalpojums uzņēmumam izmaksā visai dārgi, nemaz nerunājot par kases aparāta uzturēšanu, kasiera darba samaksu, programmu iegādi utt. Prasības pret tiem, kas veic skaidras naudas norēķinus ne tikai par saviem, bet arī citu sniegtajiem pakalpojumiem, ir lielas. Ir jāizstrādā nolikums, regulāri jāsniedz dažādas sarežģītas atskaites FKTK un grāmatvežiem jātērē laiks. Ja mēs turpināsim pieņemt maksājumus par visos trijos pašvaldības uzņēmumos sniegtajiem pakalpojumiem, atbilstoši prasībām būs jāiegādājas arī jauns kases aparāts. Galīgo lēmumu mēs pieņemsim pēc šī jautājuma izskatīšanas Madonas novada domes uzņēmējdarbības, teritoriālo un vides jautājumu komitejas sēdē piektdien, 22. janvārī. Taču jebkurā gadījumā iedzīvotājiem mūsu uzņēmumā būs iespējams skaidrā naudā apmaksāt AS „Madonas ūdens" rēķinus. Mēs iedzīvotājiem skaidrojam, ka agri vai vēlu norēķini skaidrā naudā beigsies, tāpēc aicinām izmantot internetbanku. Jau kādu mēnesi mūsu uzņēmumā klientiem ir pieejams dators, kuru var izmantot rēķinu elektroniskai apmaksai. Nepieciešamības gadījumā uzņēmuma darbinieki iedzīvotājiem palīdzēs apgūt rēķinu veikšanu internetā, – uzsvēra Guntars Dambenieks.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px