Dzīvojamo māju pārvaldīšanas un apsaimniekošanas maksas aplikšana ar 21% PVN, sākot ar nākamā gada 1. jūliju, iecirtīs robu daudzu maciņos. Viedokli par izmaiņām Pievienotās vērtības nodokļa likumā lūdzu izteikt Madonas novada pašvaldības izpilddirektoru Āri Vilšķērstu un Liezēres pagasta pārvaldes vadītāju Viktoru Abramovu.
Meklēs izdevīgāko risinājumu
– Dzīvojamo māju pārvaldīšanas likuma 6. pantā ir uzskaitītas visas tās darbības, ko mājas pārvaldnieks veic un kuras līdz šim ar PVN netika apliktas, tai skaitā arī kārtējais remonts, ja to veica pats pārvaldnieks. Taču, sākot ar nākamā gada 1. jūliju, šādu izņēmumu vairs nebūs, – akcentē Āris Vilšķērsts.
– Tagad cilvēki jau sākuši visādi gudrot, kā juridiski apiet jaunās prasības. Līdz šim dzīvokļu īpašnieki bija ieinteresēti, lai remontu mājās veiktu pārvaldnieks.Pēc pieņemtajiem likuma grozījumiem izdevīgāk līgumus par dažādu darbu izpildi būs slēgt nevis ar savas mājas apsaimniekotāju, bet gan ar saimnieciskā darba veicējiem vai mikrouzņēmumiem, kuri nav PVN maksātāji un kuru apgrozījums gada laikā nepārsniedz 50 000, jo tad remontdarbi ar PVN netiks aplikti. Pieņemtie likuma grozījumi gan lielā mērā ir skaidrojami ar ES prasībām, kas neparedz nekādus izņēmumus arī attiecībā uz namu pārvaldīšanu.
Iespaidos maksājumus
– Protams, tas iespaidos iedzīvotāju maksājumus, ja izvēlētais apsaimniekotājs būs PVN maksātājs, bet ja ne – tad iedzīvotājiem par dzīvojamo māju pārvaldīšanu un apsaimniekošanu PVN nebūs jāmaksā arī turpmāk. Acīmredzot iedzīvotājiem ir jānāk kopā un jālemj, kā rīkoties šajā situācijā, – dibināt savas biedrības, mājas apsaimniekot pašiem un, nepārsniedzot likumā noteikto apgrozījumu, nemaksāt PVN vai arī palikt pie līdzšinējiem pārvaldniekiem un maksāt PVN, – uzsver Viktors Abramovs. – Es redzu dažādas iespējas, bet uzkraut iedzīvotājiem papildus vēl vienu maksājumu, PVN slogu arī par māju apsaimniekošanu, manā skatījumā, nav pareizi. Iedzīvotāji jau tā knapi tiek galā ar līdzšinējo komunālo maksājumu slogu. Latvija taču nav dienvidu valsts, kur visiem pakalpojumiem var tādus PVN pielikt. Katrā ziņā iedzīvotājiem to ir grūti izskaidrot. Droši vien tā ir viena no kārtējām ES prasībām, uz kurām mēs visu gribam norakstīt, bet tā tikai pierādām, ka mums nav sava mugurkaula un ka mēs esam tikai priekšzīmīgi tās prasību un direktīvu izpildītāji.