Meža taka Madonas apkārtnē
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaines pils
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaine ziemā
Reklāma — × 150 px

Gaismas vest-nešu reids Madonas ielās

LAURA KOVTUNA

Autors • 16.11.2015.

Gaismas vest-nešu reids Madonas ielās
Burtu lielums

Lāčplēša dienas vakarā Madonas apkārtnē norisinājās reģionālais gājēju drošības reids CSDD, biedrības „Latvijas Samariešu apvienība" un Valsts policijas organizētās kampaņas „Esi gaismas vest-nesis!" ietvaros.

„Tumšo gājēju" glābšanas misijas dalībnieki devās uz neapgaismotiem ceļiem, ārpus apdzīvotām vietām, kur sastaptajiem gājējiem un velosipēdistiem bez jebkādiem atstarojošajiem elementiem dāvināja atstarojošās vestes.
– Tam ir jāieietas kā algoritmam: „Ja taisās uz lietu, jāņem līdzi lietussargs" – „Ja sanāks iet pa tumsu, jāņem līdzi atstarojošā veste." Kāpēc mēs aizsargājamies no lietus, kas mūs tikai samērcēs, bet neaizsargājamies no tumsas ar gaismu atstarojošo vesti, kas pat var paglābt mūsu dzīvību? Pats atminos pāris reižu, kad esmu mierīgi braucis, un pēkšņi no malas – kāds tēls. Tad tikai saproti, ka tas bija cilvēks, kas gar mašīnas stikliem pazibēja. Tajā brīdī ir ļoti neomulīgi, jo viņu taču neredzēji. Labi, ka viss labi, ka gājējs neuzstreipuļoja uz brauktuves vai ko tamlīdzīgu. Diemžēl republikā tā statistika ir diezgan bēdīga, tāpēc cilvēkiem ir jāstāsta, jāstāsta un vēlreiz jāstāsta, lai tas ieietos automātiski un netiktu meklētas atrunas. Atceros, kad tika pieņemts lēmums, ka automašīnām jābrauc ar ieslēgtiem dienas gaismas lukturiem, sākumā bija tādas diskusijas – „Kāpēc? Man elektrosistēma būs noslogota, ātrāk izdegs lampiņas". Bet tagad, ja kāds brauc ar neieslēgtiem uguņiem, šķiet – nu dunduks! Jo visi ir pieņēmuši un saprot, ka auto ar ieslēgtām dienas gaismām ir vieglāk pamanāms un ir skaidrs, ka auto ir kustībā. Tad nu tāpat būtu jāmainās situācijai saistībā ar atstarojošajām vestēm, jo arī – tikai ar tām gājējs un velosipēdists tumsā ir labi pamanāms. Turklāt pēc idejas atstarojošajai vestei jābūt arī katrā automašīnā, jo transportlīdzekļa šoferis, izkāpjot no auto, kļūst par gājēju, vai, piemēram, ja pēkšņi jānomaina riepa. Tumsā notupies šoferis bez atstarojošās vestes ir vēl bīstamāks nekā „tumšie gājēji", – pārdomās dalās CSDD Madonas nodaļas vadītājs Aigars Kreicbergs.
Tāpēc kampaņas dalībnieki likumsakarīgi uzskata – ikviena akcija ir vērtīga ar to, ka sasniedz arvien jaunus gājējus un padara viņus tumsā redzamus. VP Vidzemes reģiona pārvaldes Kārtības policijas biroja Patruļpolicijas nodaļas Satiksmes uzraudzības rotas vecākais inspektors Jānis Freijs atklāj, ka VP darbinieki arī nu jau divas nedēļas Madonas apkārtnē dala atstarojošās vestes, un šis darbs tiks turpināts: – Sākoties tumšajam laikam, vestu vēl nebija, tāpēc tikām galā ar atstarotājiem, cilvēkus brīdinot. Bet, kolīdz saņēmām vestes, tās uzsākām izdalīt. Tas notiek ikdienas darbā – ja vien ekipāžas darbinieki fiksē kādu „tumšo" gājēju vai velosipēdistu, ar viņiem tiek veiktas pārrunas un uzdāvinātas atstarojošās vestes – ir gan pieaugušo, gan bērnu izmēra. Piemēram, aizpagājušajā nedēļā tika fiksēti astoņi gājēji bez vestēm. Visbiežākās atrunas ir šādas: „Man jau tepat vien jāiet", „tikai pāri ceļam jāpāriet", „es autobusu gaidu", „galīgi nebija plānots šodien atrasties uz ceļa, nokavēju autobusu" – tad nu iet cilvēks pa ceļa nomali pilnīgi nepamanāms un stopē automašīnas. Dāmas mēdz satraukties – kā tad uz sava skaistā mētelīša vilks atstarojošo vesti? Diemžēl to mētelīti tumsā jau tāpat neviens neredz, bet vesti gan, un tā var paglābt dzīvību.
Taču kopumā, kā novērojuši Aigars Kreicbergs un Jānis Freijs, cilvēki tomēr sadzird šīs akcijas un kampaņas un „tumšo gājēju" skaits lēnām samazinās.
– Novembra sākumā visā Vidzemes reģionā bija akcija par „tumšajiem" gājējiem un velosipēdistiem. Biju patīkami pārsteigts, ka pat, piemēram, Stalīdzānos velosipēdistiem bija lukturīši un vestes, tāpat arī gājējiem.
Laukos cilvēki daudz nēsā darba apģērbu, kur jau ir iestrādātas atstarojošās joslas. Domāju, tas ir ļoti veiksmīgi, un cilvēks ir pasargāts, – vērtē Jānis Freijs.
Kampaņa „Esi gaismas vest-nesis!" akcentē, ka autovadītājs gājēju bez gaismu atstarojošas vestes uz ceļa pamana tikai 25-40 metru attālumā. Ja vadītājs brauc ar ātrumu 90 km/h, šo ceļa posmu viņš veiks 1-2 sekundēs. Tas ir neiespējami mazs laiks, lai pienācīgi reaģētu un spētu nepieciešamības gadījumā nobremzēt vai apbraukt gājēju, ja tas, piemēram, atrodas uz brauktuves vai bīstami tuvu tai. Savukārt atstarotāju autovadītājs var pamanīt 140 metru (ar iedegtiem tuvās gaismas lukturiem) vai 400 metru attālumā (ar iedegtiem tālās gaismas lukturiem). Tikmēr atstarojošās vestes gājēju vai velosipēdistu tumsā padara vēl 5-10 reizes pamanāmāku.
Tiem, kuriem vēl nav savas gaismu atstarojošās vestes, kampaņas ietvaros ir iespēja to iegādāties vest-niecības punktos visā Latvijā par īpašu cenu – „Latvijas Pasta" nodaļās, „Statoil" DUS un veikalos „Maxima". Kampaņa „Esi gaismas vest-nesis!" daļēji tiek finansēta no OCTA līdzekļiem.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px