Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaine ziemā
Meža taka Madonas apkārtnē
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaines pils
Reklāma — × 150 px

Labiekārto laukumus, iegādāsies arī konteinerus

ŽEŅA KOZLOVA

Autors • 12.11.2015.

Labiekārto laukumus, iegādāsies arī konteinerus
Burtu lielums

Madonas novada pašvaldības dome kārtējā sēdē 29. oktobrī izskatīja vairākus ar atkritumu apsaimniekošanu saistītus jautājumus.
Priecē, ka domes deputāti piešķīra līdzekļus jaunu dalīto atkritumu konteineru iegādei. Iespēja šķirot atkritumus Madonā gan ir jau daudzus gadus. Dalīto atkritumu konteineri ir izvietoti gan dzīvojamo māju rajonos, gan pie Madonas autoostas un citām ēkām, līdz ar to iespēja tajos izmest tukšās plastmasas pudeles, papīra iepakojumu, stikla burciņas utt. ir arī pilsētas viesiem.

Taču atkritumu šķirošana beidzamajā laikā, it sevišķi pēc jaunās samaksas sistēmas ieviešanas „pēc fakta", ir gājusi plašumā. Pilsētā izvietotos dalīto atkritumu konteinerus iedzīvotāji piepilda ātri, tāpēc jau vasarā tika aktualizēta nepieciešamība palielināt to skaitu, kā arī izveidot jaunus dalīto atkritumu konteineru laukumus.
Lai uzlabotu atkritumu savākšanu, šķirošanu un labiekārtotu šķiroto atkritumu laukumus, Madonas novada dome nolēma piešķirt finansējumu 12 978 eiro apmērā SIA „Madonas namsaimnieks" pamatkapitāla palielināšanai no dabas resursu budžeta līdzekļiem. Deputātu izvērtēšanai uzņēmums bija iesniedzis priekšlikumu piešķirt 6500 eiro 14 dalīto atkritumu konteineru iegādei (papīrs, stikls, PET), 1650 eiro 15 konteineru iegādei nošķirotā papīra uzkrāšanai, 3000 eiro šķiroto atkritumu savākšanas konteineru laukumu labiekārtošanai, kā arī 1828 eiro datubāzes programmu maiņai sakarā ar pārrēķiniem.
Dome piešķīra finansējumu arī sadzīves atkritumu laukumu labiekārtošanai un izbūvei 5625,68 eiro apmērā Madonas novada pašvaldības īpašumu uzturēšanas nodaļai. Tika izskatīts un ņemts vērā biedrības „Raiņi" iesniegums par Veidenbauma ielas 6 konteineru laukuma izbūvi par 400 eiro, mājas Madonā, Saules ielā 41a valdes priekšsēdētāja Ivara Grandāna un valdes locekles Marijas Miglones, mājas Madonā, Saules ielā 41b biedrības „Raiņi" pilnvarotās personas Maijas Ančupānes un mājas Madonā, Veidenbauma ielā 9 vecākās Vijas Cēbergas iesniegums par sadzīves atkritumu laukuma labiekārtošanu par 2203,39 eiro, kā arī SIA „Madonas namsaimnieks" lokālās tāmes par Kalēju, Cesvaines, Priežu ielas sadzīves atkritumu laukumu labiekārtošanu par 3133,61 eiro.
Deputāti nolēma arī segt mājas Saules ielā 41a apsaimniekotāju apmaksāto „B & L projekti SIA" projektēšanas pakalpojumu 111,32 eiro apmērā. Savukārt līdzekļi pakalpojumu apmaksai elektroniskās atslēgas ierīkošanai netika piešķirti.
Vai SIA „Madonas namsaimnieks" ir jau iegādājusies jaunus dalīto atkritumu konteinerus, to jautāju uzņēmuma valdes loceklim OSVALDAM LUCĀNAM.
– Nē, mēs tos vēl neesam iegādājušies. Izvērtējam, kāds būtu labākais risinājums – rīkot cenu aptauju vai iegādāties tos no Ērgļu novada pašvaldības, kā tas jau izskanēja vasarā.

– Kur Madonas pilsētā, jūsu skatījumā, visvairāk būtu nepieciešams palielināt dalīto atkritumu konteineru skaitu?
– Dalīto atkritumu konteineru skaits tiks palielināts Blaumaņa ielas noslēgumā (uz kapu pusi), noteikti arī Ezera ielā, Dārza ielā, lai palielinātu iespēju šķirot atkritumus arī privātmāju iedzīvotājiem, tāpat Priežu ielā, Gaujas ielā un pēc konsultācijām ar māju vecākajiem, iespējams, arī citviet. Tos piedāvāsim arī pagastiem. Interesi jau ir izrādījusi Liezēres pagasta pārvalde. Jauni dalīto atkritumu konteineri pēc tās lūguma tiks uzstādīti Liezēres pagasta Ozolos.

– Kā būs ar Raiņa ielas dzīvojamo māju kvartālu Madonā, varbūt tos, piemēram, paredzēts uzstādīt arī pie mājas Raiņa ielā 39, kur to nav? Līdz graviņai, kur atrodas konteineri šķirotajiem atkritumiem, ir tāls ceļš ejams…
– Iespēja šķirot atkritumus Raiņa ielas iedzīvotājiem ir jau tagad, bet, protams, ne pie visām mājām. Šis priekšlikums ir jāpārrunā ar šīs un tuvāko māju vecākajiem. Ja būs tāda vēlme, to ņemsim vērā, jo tur atkritumu savācējmašīna atpakaļgaitā var ļoti labi iebraukt, vismaz šoferi neko nav teikuši, ka iebraukšanas dēļ Raiņa ielā 39 būtu apgrūtināta atkritumu izvešana. Ja jau ir iespējams piebraukt un izvest sadzīves atkritumus, kāpēc nevarētu izvest dalītos?

– Iesniedzot priekšlikumus domei atkritumu apsaimniekošanas uzlabošanai, jūsu vadītajam uzņēmumam bija labs ierosinājums. Lai popularizētu atkritumu šķirošanu, ierosinājāt izdot bukletus. Spriežot pēc lasītāju vēstulēm, daži nemaz nav informēti par atkritumu šķirošanas iespējām Madonā.
– Tāda doma mums patiešām bija, bet pagaidām tā nav guvusi domes atbalstu. Deputāti, pirms lemt par līdzekļu piešķiršanu, vēlējās, lai tiktu izgatavots un prezentēts iecerēto bukletu makets, bet arī tā izgatavošana taču maksā naudu. Un ja nu deputātiem nepatiks un piedāvājums negūs atbalstu, tad veltīgi būsim iztērējuši līdzekļus. Savukārt uzņēmuma rīcībā tādu līdzekļu, kurus varētu atvēlēt informēšanas kampaņai, aicinot iedzīvotājus aktīvi iesaistīties atkritumu šķirošanā, pašlaik nav.
Pārejot uz jauno samaksas kārtību „pēc fakta", mēs daudz līdzekļu esam ieguldījuši atkritumu apsaimniekošanas sistēmas sakārtošanā, iegādājoties jaunus konteinerus. Pēc visām aktivitātēm un diskusijām vasarā esam noslēguši ap 600 jaunu līgumu gan ar fiziskām, gan juridiskām personām Madonas pilsētā un pagastos. Bet viena konteinera iegāde izmaksā ap 13 eiro vai vēl vairāk.
Tas darbs, ko Madonas pilsētā ir ieguldījuši iedzīvotāji, sekojot notiekošajam mājām piesaistītajos konteineru laukumos, ir devis rezultātu. Daļa juridisko personu, kuras bija noslēgušas līgumus par minimāla apjoma izvešanu vai līguma nebija vispār, saprata, ka turpmāk atkritumus vienā konteinerā mest nevarēs, katram būs jābūt atsevišķam konteineram, un arī vecos logus, durvis utt. pēc to nomaiņas firmas vairs nevarēs novietot konkrētām mājām piesaistītajos laukumos. Manuprāt, pašvaldībai saistošajos noteikumos būtu jāpastiprina prasības un atbildība juridiskām personām, lai tās maksātu par visiem saviem saražotajiem atkritumiem, nevis to uzveltu uz iedzīvotāju pleciem.

– Šai ziņā Madonas pilsētā patiešām ir panākts uzlabojums, ko atkritumu izvešanas dienās var labi pamanīt arī no malas, kad atkritumu savācējmašīnas regulāri piestāj arī pie juridiskām personām piederošām ēkām.
– To jau es vasarā uzsvēru visās sanāksmēs, kurās tika diskutēts par pāreju uz jauno samaksas kārtību „pēc fakta", proti, ka, sakārtojot atkritumu apsaimniekošanas sistēmu, lielai daļai Madonas pilsētas daudzdzīvokļu māju iedzīvotāju būs jāmaksā pat mazāk nekā līdz šim un ka nevajag „mālēt to velnu tik melnu". Vienīgi katram ir roka vai pirkstiņš jāpieliek, lai, Raiņa vārdiem runājot, „lielais darbs uz priekšu tiek". Tā ir sena tautas gudrība, un par to esam pārliecinājušies arī šajā situācijā. Tīrāki paliek konteineru laukumi, palielinājies to skaits, kuri noslēguši līgumus par atkritumu izvešanu, arī pašvaldības kārtībnieki tam ir pievērsuši lielāku uzmanību, un daļa iedzīvotāju jau tagad maksā mazāk.

– Vairākās vietās Madonā, kā, piemēram, Priežu, tāpat Kalēju ielā, konteineru laukumi oktobrī gan izskatījās briesmīgi. Tagad blakus konteineriem izmestie atkritumu kalni ir izvesti. Kas tos izved un par tiem maksā?
– Priežu ielas konteineru laukums ir viena no sāpīgākajām vietām. Tur nepievilcīga aina bija ne tikai oktobrī, bet arī iepriekšējos mēnešos. Par šo atkritumu izvešanu esam vienojušies ar Madonas novada pašvaldības īpašumu uzturēšanas nodaļu, kam ir nepieciešamā tehnika, ar ko savākt pie konteineriem izmētātus atkritumu maisus, lielgabarīta priekšmetus utt., bet to izvešana un noglabāšana tiek apmaksāta no SIA „Madonas namsaimnieks" līdzekļiem. Pagaidām uz konteineru laukumam piesaistīto māju iedzīvotājiem šādi izvesto atkritumu daudzums netiek dalīts. Bet bezgalīgi jau uzņēmums to izvešanu neapmaksās.

– Tas arī nebūtu taisnīgi pret tiem iedzīvotājiem, kuri godīgi sadzīves atkritumus izmet tiem paredzētajā konteinerā un atbilstīgi samaksā, nevis sakrauj blakus.
– Jā, tam es arī piekrītu, un mūžīgi, kā jau minēju, uz uzņēmuma rēķina tas netiks darīts.

– Cik bieži no daudzdzīvokļu mājām tiek izvesti konteineri? Dažviet atkritumu savācējmašīnas tiek izsaukti kā taksometri pēc tam, kad konteiners ir piepildīts.
– Šādu iespēju mēs devām daudzdzīvokļu mājām, lai māju vecākie apjaustu, cik bieži atkritumus ir nepieciešams izvest. Mēs pilsētu izbraucam trīs reizes nedēļā, un iedzīvotāji var izvēlēties optimālāko atkritumu izvešanas dienu. Pirms pusotra mēneša mēs optimizējām atkritumu izvešanas grafiku pilsētā tā, lai mazāk būtu jābraukā pa Madonas ielām un daudzdzīvokļu māju pagalmiem. Šis jautājums ir dienas kārtībā, esmu pārliecināts, ka viss ar laiku sakārtosies un nostāsies savās vietās.
Mēs gatavojam arī priekšlikumus domei, lai precizētu atkritumu izvešanas biežumu Madonas novada pašvaldības sadzīves atkritumu apsaimniekošanas noteikumos un, līdzīgi kā citās pilsētās, tajos noteiktu, cik reižu mēnesī atkritumi jāizved daudzdzīvokļu mājām, privātmājām, veikaliem un citām juridiskām personām.

– Dome ir piešķīrusi līdzekļus arī vairāku konteineru laukumu labiekārtošanai.
– Laukums Kalēju ielā ir jau sakārtots, tāpat Saules ielā 42. Pašvaldība līdzekļus ir piešķīrusi arī Priežu un Cesvaines ielas konteineru laukumu labiekārtošanai. Tad, kad arī uzņēmumam būs līdzekļi, pakāpeniski sakārtosim arī pārējos konteineru laukumus pilsētā un pagastos.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px