Kopš daudzdzīvokļu māju iedzīvotājiem par atkritumiem jāmaksā „pēc fakta", visa Madona ir nonākusi atkritumu jūgā.
Gan iedzīvotāji, kuriem tagad kā lielākais dārgums ir jāglabā konteinera atslēga vai arī, ja tas joprojām ir brīvi pieejams, jārēķinās, ka maksa par atkritumiem, visticamāk, palielināsies diezgan būtiski. Gan atkritumu savācēji, kam ierastais maršruts ir kļuvis krietni sarežģītāks, jo tagad ir jāpiestāj ne tikai konteineru laukumos, bet jāiebrauc arī daudzu daudzdzīvokļu māju pagalmos un vēl precīzi jāpiefiksē konteineru piepildījums, bet dažviet arī jāparakstās par izvesto konteineru skaitu. Arī rēķinu sagatavošana atkritumu apsaimniekotājam ir kļuvusi nesalīdzināmi sarežģītāka, jo maksa katrai mājai jāaprēķina atbilstīgi izvesto atkritumu daudzumam. Gan Madonas novada pašvaldība, kam izmētātie atkritumi ārpus mājām piesaistītajiem konteineru laukumiem tāpat ir jāsavāc un jānogādā atkritumu poligonā.
Neizpratnē par šādas kārtības ieviešanu joprojām ir liela daļa pilsētas iedzīvotāju. Daudzi, piezvanot uz redakciju, pauž gan lielu sašutumu, gan arī atbalstu iecerei ieviest nodevu, lai par atkritumiem maksātu visi iedzīvotāji un nebūtu iespējams no tā izvairīties vai – vēl ļaunāk – neslēdzot līgumu par atkritumu izvešanu, tomēr pamanīties tos allaž kaut kur izmest, tādējādi maksājumu slogu uzkraujot uz citu pleciem.
Par ieviesto jaunievedumu Madonā jau klīst dažādi nostāsti un smieklīgi atgadījumi. Žēl, ka tautā iemīļotā seriāla „Sirdsmīļā Monika" jaunākās sērijas ir jau uzņemtas. Apsviedīgajai Monikai, izspēlējot dažādas situācijas, Madonā būtu, kur izvērsties, – gan meklējot konteineram vietu mājas pagalmā, gan piemeklējot atslēgu vai izmēģinot čipu, to salaužot vai pazaudējot, gan, protams, „ņemot pie dziesmas" visus, kuri atkritumus met svešajos konteineros, tādus varbūt pat arestējot un aizvedot uz policijas iecirkni. No malas tas viss un vēl daudz kas cits šarmantās aktrises Mirdzas Martinsones izpildījumā noteikti izskatītos atraktīvi un raisītu smieklus visā Latvijā, neraugoties uz to, ka arī citur it kā maksā „pēc fakta", tikai ar to atšķirību, ka tāpēc jau konteineri masveidā netiek aizslēgti, jo maksa daudzdzīvokļu māju iedzīvotājiem katru mēnesi tomēr nemainās. Acīmredzot citur „papīrus" prot labāk noformēt.
Tiesa, jaunievedums dažu daudzdzīvokļu māju iedzīvotājiem ļauj par atkritumiem maksāt ievērojami mazāk. Kā, piemēram, Jeuženijas Adamovičas apsaimniekotajā mājā Gaujas ielā 28, kur par izvestajiem atkritumiem augustā katram iedzīvotājam bija jāmaksā 75 eirocenti, bet septembrī – 82 eirocenti. Un tā nav vienīgā šāda daudzdzīvokļu māja Madonā.