Iestājoties gada tumšākajam laikam, vēlējāmies noskaidrot, kāda ir situācija saistībā ar pastrādātajiem noziedzīgajiem nodarījumiem un kopējo drošību Madonas reģionā. Valsts policijas Madonas iecirkņa priekšnieks Gundars Trops vērtē, ka noziedzības tendences būtībā ir saglabājušās iepriekšējās.
– Salīdzinot ar pagājušo gadu, ir mazliet samazinājušies noziedzīgi nodarījumi (NN) pret personas veselību – no 33 pērn uz 27 šogad. Savukārt NN pret īpašumu iepriekš bija 160, tagad -166. Ir krietni pieaudzis NN skaits tautsaimniecībā; 2014. gadā to bija 30, šobrīd ir 55. Šo nodarījumu skaitā ir krāpšanās ar kredītiem; lai gan regulāri par to esam ziņojuši, brīdinājuši. Pēdējā laikā jo sevišķi daudz tiek noformētas automašīnas līzingā, pēc tam pārdotas, un cilvēkiem ir jāuzņemas atbildība par šo automašīnu. Ieskaidro viņiem, ka nekas par to nebūs – tomēr tā nav. Tāpat ir palielinājies NN skaits pret vispārējo drošību, sabiedrisko kārtību – no 6 uz 14. Arī satiksmes drošības pārkāpumu skaits ir pieaudzis par 5 gadījumiem (40 – 2014. gadā, 45 – šogad). Tajos ietilpst gan automašīnas vadīšana alkohola reibumā, gan bez autovadītāja tiesībām un tamlīdzīgi. Vardarbība ģimenē ir krietni pieaugusi – NN pret ģimeni un nepilngadīgajiem pērn bija tikai 5 gadījumi, šogad – jau 21. Daļēji šis pieaugums skaidrojams ar to, ka cilvēki izmanto iespēju noteikt liegumu varmākam tuvoties. Ja tas tiek pārkāpts, tiek ierosināta krimināllieta. Šis mehānisms strādā efektīvi, tāpēc arī rezultāti ir, – ar šābrīža situāciju un NN tendencēm iepazīstina Gundars Trops.
Izmeklēšana turpinās
Saistībā ar skaļākajiem šā gada notikumiem Gundars Trops komentē: – Šogad slepkavība ir bijusi tikai viena, bet tas arī ir smagākais un nepatīkamākais šā gada notikums. Pirmkārt, tas bija ļoti sāpīgs un nepatīkams gadījums pašiem Praulienas iedzīvotājiem, tuviniekiem. Nenoliegšu – arī operatīvajiem darbiniekiem, kas uz notikuma vietu devās izsaukumā. Redzēt šādus šaušalīgus skatus – tas nepaliek bez sekām. Tāpēc skatīsimies, vērtēsim, ja būs nepieciešams, darbiniekiem tiks sniegta psihologa palīdzība. Aizdomās turamais atrodas apcietinājumā, visas nepieciešamās ekspertīzes noteiks, kāpēc tā noticis, kādi tam varēja būt cēloņi. Izmeklēšana turpinās, tāpēc plašāk patlaban neko pateikt nevar. Tāpat izmeklēšanas stadijā šobrīd ir viena krimināllieta par smagu miesas bojājumu nodarīšanu konflikta laikā. Vēl jāizvērtē, vai tas noticis tīšām, netīšām vai aizstāvoties. Kas attiecas uz nesen nozagto automašīnu no Iekšlietu ministrijas stāvlaukuma, tās īpašnieks neatļauti iekļuva stāvlaukumā, izmantojot rezerves atslēgas, iedarbināja auto un, taranējot stāvlaukuma vārtus, aizbrauca. Pusotras diennakts laikā policijas darbinieki atrada auto un aizturēja vainīgās personas, šobrīd viena no personām atrodas apcietinājumā.
Par satiksmes drošību
Šogad norisinājušās arī jau divas pakaļdzīšanās automašīnām, kuras vadīja iereibuši autovadītāji, cenšoties izvairīties no soda. Šķiet, šoferi pārskatījušies asa sižeta filmas vai videospēles, jo realitātē par šādiem pārkāpumiem tomēr būs jāatbild.
– Sabiedrības komentāri pēc notikušā bija visdažādākie, bet, protams, uz katru lietu var paraudzīties divējādi. Daļa saprata, ka nesodīti šie braucēji rada apdraudējumu gan satiksmes, gan cilvēku drošībai, taču daļa cilvēku uz policijas darbu vienmēr raugās negatīvi. Bet jāatceras, ka ir prioritātes arī satiksmes drošībā, piemēram, auto vadīšanas alkohola reibumā un ātruma, mobilo tālruņu, drošības jostu lietošanas kontrole. Tam arī turpmāk pievērsīsim uzmanību. Tas nav pārspīlēts terors no policijas puses, bet gan kontrole, lai satiksmes drošība būtu augstāka un mazinātu negadījumu skaitu. Gana bargas soda sankcijas mums ir spēkā jau vairākus gadus, diemžēl dažus cilvēkus nekas nebaida. Domāju, šeit ir jārunā par audzināšanu, attieksmi. Policija jau cīnās tikai ar sekām – konstatē faktu. Ja tam jaunietim vai personai, kas pārkāpj satiksmes noteikumus un sēžas alkohola reibumā pie stūres, jau no bērna kājas nav ieaudzināta atbildības izjūta, mēs to vairs nepāraudzināsim, bet gan varam saukt pie atbildības, – secina Gundars Trops.
Viņš piebilst, ka patruļpolicijas mērķis ir kļūt mobilākiem, jo ir viss nepieciešamais aprīkojums, lai, piemēram, ātruma pārkāpējus atklātu, arī pašiem esot kustībā. Viņš turpina: – Ir mērķis dežūras laikā būt pēc iespējas vairākās vietās un aptvert lielāku reģiona teritoriju. Šomēnes tas jau ir izdevies, līdz ar to parādās arī vairāk pārkāpēju. Cenšamies ekipāžas vairāk norīkot arī ārpus pilsētas, lai cilvēki mūs redz arī lauku pagastos, attālākajos reģiona nostūros. Tāpat šomēnes notiks 15 papildu reidi, darbiniekiem strādājot ārpus darba laika. Kā jau laikrakstā bija rakstīts, griezos novada domē ar lūgumu palīdzēt, bet šobrīd atbalsts ir tikai vārdos, reāli darbi diemžēl nenotiek. Ko varēsim, to darīsim arī turpmāk; protams, būtu vieglāk, ja būtu atbalsts no pašvaldības ar kārtībniekiem, kopīgiem reidiem. Bet grūti, tas ledus nav izkustējies, tāpēc patlaban varam paļauties tikai uz saviem spēkiem.
Bez sadarbības neiztikt
Saprotams, ka liela nozīme vainīgo notveršanā un NN skaita samazināšanā ir arī sabiedrības ieinteresētībai par likumpārkāpumiem ziņot.
– Ja cilvēki redz kādas nelikumības, nestāviet malā – ziņojiet, zvaniet. Tikai kopīgiem spēkiem mēs varam panākt kādu rezultātu. Tad visiem būs mierīgāk un drošāk dzīvot. Jau zināms, ka, zvanot uz 110, pieteikumi tiek saņemti Valmierā, tālāk informāciju nodod mums. Bija arī doma, ka cilvēki var griezties pie iecirkņa inspektora, lai risinātu kādu situāciju. Bet, būsim reāli, šī sistēma nav sevi attaisnojusi un nedarbojas. Ir ļoti maz tādu pagastu, kur iecirkņa inspektors dzīvo turpat, līdz ar to viņš reizēm nevar ātri, operatīvi darboties. Tāpēc, ja ir problēmas, vislabāk zvanīt uz 110 – visi notikumi tiek reģistrēti, izskatīti. Atkarībā no situācijas nopietnības un NN prioritātes noteiktā laikā ekipāža noteikti ieradīsies, jo neviens gadījums netiek atstāts bez ievērības, – teic Gundars Trops. Viņš uzsver arī policijas darbinieku nozīmi drošas vides uzturēšanā Madonas reģionā: – Paldies darbiniekiem, kolektīvs ir tiešām profesionāls, stabils, uz to var paļauties. Tāpēc arī, izvērtējot darba rezultātus, Madonas iecirknis ir viens no labākajiem ne tikai reģionā, bet arī republikā. Esam parādījuši, ka varam un mākam strādāt – tā arī turpināsim.