Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaine ziemā
Cesvaines pils
Baltie loki Madonas parkā
Meža taka Madonas apkārtnē
Reklāma — × 150 px

Policija aicina uz ciešāku sadarbību

EGILS KAZAKEVIČS

Autors • 08.10.2015.

Policija aicina uz ciešāku sadarbību
Burtu lielums

Jau kopš 20. augusta Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes (VP VRP) Madonas iecirkni vada līdzšinējais iecirkņa Kriminālpolicijas nodaļas priekšnieks pulkvežleitnants Gundars Trops, kas šajā amatā nomainīja Vasiliju Himuļu.

22. septembrī Madonas novada pašvaldības domes ārkārtas sēdē Gundars Trops jau kā iecirkņa vadītājs ar domes deputātiem pārrunāja jautājumus, kas saistīti ar turpmāko VP un pašvaldības sadarbību.

Darboties varētu vēl efektīvāk
Gundars Trops līdzšinējo VP un Madonas novada pašvaldības sadarbību vērtēja kā ļoti pozitīvu un pauda cerību, ka tāda tā būs arī turpmāk, abām pusēm ar sapratni uzklausot vienai otras viedokli jautājumos, kas skar sabiedrisko drošību. Viņš gan atzina, ka ar pašreiz VP rīcībā esošajiem resursiem nodrošināt sabiedrisko kārtību un drošību tādā līmenī, kā vēlētos, pagaidām nav iespējams, tādēļ cerēts tiek uz pašvaldības palīdzību.
– Tā varētu izpausties kārtībnieku skaita palielināšanā, kā arī nākotnē, iespējams, arī pašvaldības policijas izveidē. To, ka mūsu spējas ir ierobežotas, pierādīja kaut vai 19. septembra notikumi, kad Madonas ielās 20 minūšu garumā tika vajāts jaunietis, kurš, vadot automašīnu, nepakļāvās policijas prasībām. Šaujamieročus lietot nevarējām, jo apkārt bija cilvēki. Ja mūsu rīcībā būtu vairāk ekipāžu, nepatīkamā situācija tiktu novērsta ātrāk. Jāatgādina, ka mūsu iecirknis apkalpo ne tikai Madonas, bet vēl četrus bijušā rajona teritorijā izveidotos novadus – Ērgļu, Lubānas, Cesvaines un Varakļānu. Visur ir jāpagūst un jānokļūst, – pastāstīja Gundars Trops.
Raksturojot situāciju ar noziedzīgiem nodarījumiem, VP VRP Madonas iecirkņa vadītājs atklāja, ka tā ir uzlabojusies. Policijas darba prioritāte ir sevišķi smagi noziedzīgi nodarījumi.
– Viens no pēdējā laika zināmākajiem notikumiem ir nelaimes gadījums Varakļānu veselības aprūpes centrā, kur, iekrītot lifta šahtā, gāja bojā mazgadīgs bērns. Saistībā ar šo notikumu tiek veikta pārbaude, izvērtēti būvniecības dokumenti, kā arī noskaidrota katras iesaistītās puses vainas pakāpe. Šis ir viens no gadījumiem, kas arī citiem, tai skaitā pašvaldībām, var kalpot par mācību un likt aizdomāties. Tiek rīkoti iepirkumi, naudas kā vienmēr nepietiek, tādēļ izvēlēti lētāki materiāli un risinājumi, taču vienlaikus jāapzinās, ka tas var novest pie ļoti bēdīgām sekām. Otrs skaļākais gadījums saistās ar slepkavību Praulienā. Vainīgā persona ir aizturēta, un notiek izmeklēšana. Policijai, laicīgi ierodoties nozieguma vietā, iespējams, izdevās novērst lielāku traģēdiju, jo neilgi pirms aizturēšanas vainīgā persona ar draudiem vērsās pret neatliekamās medicīniskās palīdzības brigādes darbiniekiem. Šie gadījumi pierāda, ka mūsu darbības joma skar ne vien sabiedrisko kārtību, bet arī smagus noziegumus, taču, kā jau minēju, ne viss ierobežoto resursu dēļ ir paveicams. 2009. gadā mūsu iecirknī bija 127 štata vietas. Tagad ir palikušas vien 70. Neraugoties uz to, strādājam labi, un rezultāti turpina uzlaboties. Atklāšanas procents ir 63%, – norādīja Gundars Trops.
Viņš akcentēja, ka no pašvaldības puses vēlētos ciešāku sadarbību tieši ar kārtībniekiem. Tā kā kārtībnieki vienlaikus ir arī VP darbinieki, ikdienā komunikācija notiek, taču trūkst datu par to, ko īsti šajos gados kārtībnieki Madonā ir paveikuši, kas arī VP ļautu jau daudz konkrētāk dot savus priekšlikumus un vērst uzmanību uz problēmām, kuras būtu novēršamas tieši kārtībniekiem. Pašlaik, pēc VP VRP Madonas iecirkņa vadītāja rīcībā esošās informācijas, kārtībnieki to vien dara, kā nodarbojas ar atkritumu sistēmas sakārtošanu.

Neredz pamatojumu pašvaldības policijas izveidei
Domes deputāti, noklausījušies Gundara Tropa sniegto informāciju, bija visai skeptiski noskaņoti pret nepieciešamību izveidot Madonas pašvaldības policiju.
– Manuprāt, pašvaldības policija nebūtu jāveido. Tiklīdz to izveidosim, varu garantēt, ka jūsu iecirknī tiks samazinātas štata vietas, kā to pierāda Rēzeknes gadījums. Šobrīd, kad ir likvidēta arī pašvaldības policija, Rēzeknē brīvdienu vakaros par kārtību tikpat kā neviens nerūpējas. Daudz labāks risinājums būtu pašvaldībā palielināt par divām vai trim štata vietām kārtībnieku skaitu, – ierosināja deputāts Andris Sakne, piebilstot, ka vienu kārtībnieka štata vietu būtu iespējams izveidot, jau skatot nākamā gada pašvaldības budžetu.
Viņa viedoklim pievienojās arī Madonas novada domes priekšsēdētājs Andrejs Ceļapīters, norādot, ka nav nepieciešams veidot paralēlu institūciju, tā vietā jāizmanto jau esošie resursi un jāstiprina VP Madonas iecirknis.
– Pašvaldībai izveidojot paralēlo struktūru VP, radīsies nesaprašanās, kā arī pašvaldības policijas izveide maksās daudz dārgāk, nekā mums ieguldot līdzekļus konkrētās aktivitātēs, sadarbojoties ar VP. Neuzskatu, ka arī efekts no tā būtu lielāks, – savu viedokli pauda Andrejs Ceļapīters.
Gundars Trops gan oponēja, ka nav pamata bažām par iecirkņa štatu samazināšanu, jo jau šobrīd darbavietu skaits ir samazināts līdz galējai robežai. Viņš arī atsaucās uz Cēsu piemēru, kur, izveidojoties pašvaldības policijai, VP darbinieku skaits netika samazināts, taču, pēc Gundara Tropa domām, arī kārtībnieku skaita palielināšana pozitīvi atsauktos uz sabiedriskās kārtības un drošības nodrošināšanu novadā.

Ir, kur atskurbt
Andris Sakne aktualizēja arī jautājumu par atskurbtuvēm, kuru ierīkošana visā Latvijā ir izvērsusies teju par iepriekšējā ceturtdaļgadsimta lielāko problēmu. Deputāts rosināja apsvērt iespēju slēgt sadarbības līgumu ar Cēsīm, kur šobrīd speciāli atskurbtuves funkcijas sniegšanai tiek renovēta kāda no ēkām, un vest skurbināt Madonas žūpas uz 100 km tālo pilsētu, jo mūsu pilsētā atskurbtuves nav. Gundars Trops gan norādīja, ka pozitīvs piemērs ir Balvi, kur atskurbtuve izveidota policijas iecirkņa telpās. Arī Madonas iecirknī ir speciāli pielāgota telpa ar nesen remontētu sanitāro mezglu, kurā iereibušus cilvēkus, lai tie nenosaltu, iespējams ievietot, un tas arī tiek darīts. – Vienīgais, kā pagaidām pietrūkst, ir mediķis, un tas būtu jautājums, ko mēs sadarbībā ar pašvaldību varētu risināt, – sacīja Gundars Trops.
Tam piekrita arī Andrejs Ceļapīters, atkārtojot iepriekšminēto, ka efektīvi jāizmanto resursi, kas jau ir pieejami, šajā gadījumā atskurbtuves vajadzībām atbilstoša telpa policijas iecirknī. Pašvaldība ar savu līdzfinansējumu varētu piedalīties trūkstošo elementu, kā, piemēram, mediķa algošanā un nodrošināšanā.
Sarunas noslēgumā gan Gundars Trops, gan domes deputāti vienojās par tālāku sadarbību, pašvaldībai detalizēti izzinot VP vēlmes un VP savukārt sniedzot savus ierosinājumus, kas vēl būtu nepieciešams, lai sabiedriskās kārtības nodrošināšana sekmētos labāk.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px