Nesen laikraksta lasītājus informējām par Madonas novada pašvaldības vēlmi iesaistīties Eiropas Sociālā fonda un Latvijas valsts finansētajā projektā „Publisko pakalpojumu sistēmas pilnveidošana", kas paredzēja Valsts un pašvaldības vienoto klientu apkalpošanas centru izveidi Kalsnavā un vēlāk arī Madonā.
Centros iedzīvotāji varētu iesniegt dokumentus vairākām valsts iestādēm, kā arī saņemt pašvaldību darbinieku konsultācijas par valsts pakalpojumiem, taču, kā jau iepriekš informējām, šī iecere neīstenojās. Kaut arī „vienas pieturas aģentūras" principiem atbilstošas pakalpojuma sniegšanas vietas izveide nav realizējusies, Madonas novada pašvaldības administrācijas ēkā Saieta laukumā 1, pirmajā stāvā, ir iekārtota darbavieta iedzīvotājiem, kur iespējams gan elektroniski veikt maksājumus, gan uzrakstīt iesniegumu vai arī citu dokumentu.
– Iesākumā pašvaldība pieteicās projektā „Publisko pakalpojumu sistēmas pilnveidošana", jo jau sen ir sapnis uzlabot klientu apkalpošanas telpu. Diemžēl neatbildām prasībām, kas tika izvirzītas. Sākotnēji plānojām, ka par projektā paredzētajiem 10 000 eiro varēsim uzlabot klientu pieņemšanas un apkalpošanas telpu, taču izrādījās, ka saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem Madona ir reģionālas nozīmes klientu apkalpošanas centrs, kas ļautu piesaistīt 50 000 eiro, taču vienlaikus administrācijas ēkā mums būtu jānodrošina telpas, kurās varētu atrasties deviņu valsts iestāžu darbinieki. To nekādi nevaram nodrošināt, tādēļ arī pašvaldības dalība projektā pagaidām ir apturēta. Lai kaut nedaudz uzlabotu situāciju un atvieglotu gan apmeklētāju, gan mūsu darbinieku darbu, pašvaldība ir iekārtojusi ar datortehniku un interneta pieslēgumu aprīkotu darbavietu. Kā zināms, dome vasarā nolēma atcelt komisijas maksu cilvēkiem, kas skaidrā naudā norēķinās pašvaldības kapitālsabiedrību – SIA „Madonas namsaimnieks", SIA „Madonas siltums" un AS „Madonas ūdens" – kasēs, taču vienlaikus izskanēja aicinājums strādāt pie tā, lai iedzīvotāji vairāk izmantotu bezskaidras naudas norēķinus. Aicinu iedzīvotājus to izmantot un norēķinus veikt šeit. Cilvēkiem, kam tas pagaidām sagādā grūtības, mūsu darbinieki sniegs palīdzību, – pastāstīja Madonas novada pašvaldības administratīvās nodaļas vadītāja Laima Liepiņa.
Viņa norādīja, ka pirms divām nedēļām aprīkotajā darbavietā iedzīvotāji varēs ne tikai bez maksas norēķināties par Madonas pašvaldības uzņēmumu sniegtajiem pakalpojumiem, bet vienlaikus arī elektroniski aizpildīt veidlapas, rakstīt iesniegumus vai arī uzrakstīt un izdrukāt citus nepieciešamos dokumentus.
– Dokumentu aprite ikdienā pašvaldībā ir ļoti liela, un nereti grūtības sagādā ar roku rakstīti vai aizpildīti dokumenti, kas var radīt neprecizitātes. Dažkārt lēmumos pēc tam tiek minēti kļūdaini māju, zemes nosaukumi un cilvēku vārdi un uzvārdi. Aicinu iedzīvotājus dokumentus mazāk aizpildīt ar roku, bet biežāk izmantot datoru. Klientu ērtībai uzstādītajā darba datorā ir pieejamas dažādas veidlapas, atliek tikai izvēlēties piemērotāko vai arī izmantot universālo veidlapu. Apmeklētājs var izmantot arī savu e-pastu gadījumā, ja kāds no dokumentiem tiek glabāts tajā, un pie mums to izdrukāt. Šādi it kā nelieli, taču nozīmīgi pakalpojumi atvieglos dzīvi gan iedzīvotājiem, gan mums, – uzsvēra administratīvās nodaļas vadītāja.
Viņa piebilda, ka pašvaldības dators būtu jāizmanto iepriekšminētajiem mērķiem, nevis interneta pārlūkošanai vai kādu spēļu spēlēšanai.
Šai līdzīgas darbavietas plānots iekārtot arī novada pagastu pārvaldēs, jo lielie pašvaldības uzņēmumi savus pakalpojumus sāk piedāvāt arī iedzīvotājiem pagastos, līdz ar to nepieciešamība pēc bezskaidras naudas norēķiniem par to sniegtajiem pakalpojumiem tikai pieaug.
– Neesam arī pilnībā atmetuši domu par vienotā klientu apkalpošanas centra izveidi, taču, ja nekas nemainīsies Ministru kabineta noteikumos, diemžēl piedalīties projektā nevarēsim. Jāņem vērā arī tas, ka Madonā valsts iestāžu filiāles atrodas savstarpēji ļoti tuvu. Arī pašu iestāžu pārstāvji tikšanās laikā gan atzina, ka ideja par „vienas pieturas aģentūru" ir laba, taču šobrīd nevar nodalīt vienu no saviem darbiniekiem funkcijas sniegšanai pašvaldības administrācijas ēkā, jo šiem darbiniekiem līdztekus klientu apkalpošanai filiālēs ir jāveic arī citi pienākumi. Tas nenoliedzami sarežģī vienotā klientu apkalpošanas centra izveidi Madonā. Neraugoties uz to, ja reiz nevarējām piedalīties lielajā klientu apkalpošanas projektā, esam vismaz centušies kaut nedaudz uzlabot apstākļus cilvēkiem, kuri ierodas pašvaldībā pēc palīdzības, – atzina Laima Liepiņa.