Cesvaine ziemā
Cesvaines pils
Meža taka Madonas apkārtnē
Madonas novada ezeri un lauki
Baltie loki Madonas parkā
Reklāma — × 150 px

Tik stipri, cik stipras ir mūsu saknes

Madoniete ILGA BĒRZIŅA

Autors • 01.10.2015.

Tik stipri, cik stipras ir mūsu saknes
Burtu lielums

Tautas tēlotājmākslas studijā „Madona" pašlaik darbojas vairāk nekā divdesmit dalībnieku, kas pārsvarā glezno eļļas tehnikā, kā arī izmanto akvareli un akrila krāsas. Viņi sevi neuzskata par profesionāliem māksliniekiem, bet par vienkāršiem cilvēkiem ar mākslinieka dvēseli, gleznojot galvenokārt savam priekam.

Kā jau „Starā" izskanējis, tēlotājmākslas studijai šogad aprit 40 gadu, un šosestdien, 3. oktobrī, tās dalībnieki pulcēsies uz jubilejas pasākumu. Tās dibinātājs 1975. gadā bija mākslinieks Jānis Simsons, kas studiju vadīja līdz pat 1989. gada jūnijam, kad notika traģēdija un mākslinieks kļuva par Latvijas neatkarības cīņu upuri. Pēc tam studijas vadību pārņēma māksliniece Līga Kalniņa. Klusi, profesionāli, neuzkrītoši skolotāja sniedz padomus gleznu tapšanas procesā, un visi studijas dalībnieki tiek iedrošināti, uzmundrināti, tiek stāstīti visi sīkie knifiņi, kas nepieciešami, lai uzburtu gleznu. Gleznošanas prasmes studijā apguvuši vairāk nekā 100 interesentu, no tiem daudzi arī profesionāli pievērsušies glezniecībai. Studija aktīvi iesaistās radošajos procesos, ir neatņemama Madonas pilsētas un novada māk­slas un kultūras sastāvdaļa, kas dod iespēju šeit pulcēties noteiktam mākslas interesentu lokam. Studijas darbi pastāvīgi ir redzami Madonas kultūras nama telpās, kā arī citviet dažādās Latvijas pilsētās. Tā 2013. gada martā tautas tēlotājmākslas studiju „Madona" un darbu izstādi „Mēs tikāmies martā" viesmīlīgi sagaidīja jaukā, sirsnīgā Indra Lapčenoka Rīgā, kultūras centrā „Iļģuciems", kur notika radoša tikšanās ar Tautas glezniecības studijas „Grīva" vadītāju mākslinieku Juri Ģērmani un Daigu Simsoni.
Uzrunājot Olitu Briedi Imantas kultūras centrā par iespējām izstādīt Jāņa Simsona un Madonas studijas darbus, šis priekšlikums tika uzņemts ar lielām emocijām, vislielāko atsaucību, jo 1989. gadā Olita strādāja „Madonas poligrāfistā", kur tika iespiesta arī „Madonas Atmoda" (tās redaktors bija Jānis Simsons), un tieši Olita bija tā, kas tipogrāfijā uz linotipa salika „Atmodas" tekstus. 2014. gada oktobrī Imantas kultūras centrā tika atklātas divas izstādes – gleznotāja, dzejnieka un domātāja Jāņa Simsona gleznu izstāde un Madonas tautas mākslas studijas izstāde. Jāņa Simsona gleznas ilgstošā laika posmā tika izstādītas arī kultūras un atpūtas centrā „Imanta", Pārdaugavas izpilddirekcijā un LELB Diakonijas centra struktūrvienības sociālo pakalpojumu dienas centrā „Mēs". Dienas centra vadītāja Rudīte Kumsāre stāsta, ka bija ļoti priecīga par iespēju, uzsākot jaunu dzīves un darba posmu Rīgā, jaunajā darbavietā pirmo izstādi atklāt ar Jāņa Simsona gleznām: – Jānis Simsons savulaik kopā ar manu dzīvesbiedru Arti Kumsāru bija mākslas un mūzikas dzīves veicinātāji Madonā. Šī iespēja savu jauno dzīves posmu uzsākt, paņemot līdzi viņu atziņas par dzīves pamatvērtībām un gara lielumu, bija laba ceļamaize turpmākajam.
Savukārt šogad novembrī ir ieplānota Jāņa Simsona gleznu izstāde renovētajā kultūras pilī „Ziemeļblāzma".
Madonas studijas darbi, pateicoties Olitai Briedei, tika izstādīti arī Vecrīgā, kultūras un tautas mākslas centrā „Ritums". Pie izstādes veidošanas ļoti rūpīgi strādāja Evija Lūse, un šajā vietā izstāde izskatījās pavisam citādi nekā Imantas kultūras centrā. „Ritumā" gleznu izstāde ar nosaukumu „Madonu meklējot" radīja pavisam citas emocijas un sniedza citu enerģiju, un iepazīstināja Vecrīgas viesus un rīdziniekus ar Madonas un tās apkārtnes neparasto burvību.
Tautas tēlotājmākslas studijas „Madona" skaistās gleznas aizceļoja arī uz kultūras centra filiāli Laimdotas ielā 42. Tika saņemtas daudzas pozitīvas atsauksmes par studijas dalībnieku radītajām gleznām, un paši dalībnieki stāsta, ka vienmēr ir liels gandarījums, ja darbi rada prieku un iedvesmo arī citus.
Izstādēs piedalījās Agita Auziņa, Ligija Bodniece, Agnese Briede, Ilga Bērziņa, Marija Dauģe, Rita Jakovele, Irita Galeja, Mārīte Jagmane, Dzidra Lapsa, Laima Lupiķe, Ausma Piroga, Jolanta Pūpola, Kristiāna Rozentāle, Elita Staune, Alda Stepanova, Olita Šlesere, Regīna Šulmane, Ivars Veigurs, Maija Žube.
Kultūras un tautas mākslas centrā „Ritums" pēc gleznotāju izstādes nākamā bija Tautas lietišķās mākslas studijas „Bārbele" smalko rokdarbu izstāde „Viņa augstība – kabatlakatiņš", kurā piedalījās trīs madonietes – Vanda Podiņa, Laima Garā un raksta autore.
Madonas studijas vārdā pateicos par atsaucību, uzņemot madoniešus Rīgā, kultūras un atpūtas centra „Imanta" mākslinieciskās daļas vadītājai Olitai Briedei un galvenajai speciālistei Ievai Strazdiņai. Pateicos kultūras un tautas mākslas centra „Ritums" direktores vietniecei Evijai Lūsei par rūpīgo darbu, veidojot izstādes „Ritumā", tāpat arī dienas centra „Mēs" vadītājai Rudītei Kumsārei par sirsnību, uzņemot Jāņa Simsona gleznu izstādi, un par apsolījumu sadarboties arī turpmāk.
Es minēju daudzus, bet nav iespējams pateikt paldies visiem. Paldies ikvienam, kurš nenogurstoši strādā, lai uzturētu dzīvas vērtības, kuras ir radījuši cilvēki pirms daudziem gadu desmitiem. Īpašs paldies tiem, kuri atrod laiku un spēku šodien veidot mākslu un rādīt citiem ārpus savām mājas sienām. Vislielākais paldies tiem, kuri nodod savas zināšanas jaunajai paaudzei, vai nu mācot bērnus un mazbērnus, vai arī kopā apmeklējot šīs brīnišķīgās izstādes.
Mēs būsim tik stipri, cik stipras ir mūsu saknes – mūsu atmiņas. Un, protams, mēs būsim tik stipri, cik stipri ir mūsu zari – rokas, kuras rada, veido šodienu un rītdienu.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px