Cesvaines pils
Cesvaine ziemā
Meža taka Madonas apkārtnē
Baltie loki Madonas parkā
Madonas novada ezeri un lauki
Reklāma — × 150 px

Iecerētie valdības soļi

ŽEŅA KOZLOVA

Autors • 03.09.2015.

Burtu lielums

Šonedēļ koalīcija vienojās minimālo algu nākamgad palielināt līdz 370 eiro, kā arī par diferencētā neapliekamā minimuma ieviešanu. Viedokli par iecerētajiem valdības soļiem lūdzu izteikt Madonas novada domes priekšsēdētāju Andreju Ceļapīteru un Sarkaņu pagasta pārvaldes vadītāju Andri Simtnieku.

Jādara katru gadu
– Kā ir jau izskanējis diskusijās, svarīgi, lai, augot ekonomikai, neaizvērtos šķēres starp mazkvalificēto darbinieku algām un tiem speciālistiem, kuri veic kvalificētu darbu, ar augstāko izglītību, tāpēc, protams, minimālā alga valstī ir jāpalielina viennozīmīgi, turklāt tas jādara katru gadu. Mēs vēl neesam izrēķinājuši, kā tas varētu ietekmēt nākamā gada pašvaldības budžetu, bet skaidrs, ka šī izdevumu sadaļa palielināsies, –
akcentē Andrejs Ceļapīters. – Madonas novada pašvaldībai tā jau iepriekšējos divos gados, lai izpildītu prasības sakarā ar minimālās algas palielināšanu, bija galvenā prioritāte no budžeta izdevumu pieauguma viedokļa. Katrā ziņā darba algas fonds salīdzinoši palielinājās visvairāk. Jāņem vērā, ka krīzes gados darba algas fonds pašvaldības budžetā tika samazināts par 20, 30 un pat 40 procentiem. Bet inflācija un dzīves dārdzība nestāv uz vietas, un tas ir jāievērtē, arī nosakot darba samaksu.

Solījumu nepilda
– Ko te lai saka. Solīja palielināt par 40 eiro, bet tagad – vairs tikai par 10 eiro, tātad solījumu nepilda. Premjere gan tagad taisnojas, ka labāk tā, nekā nemaz. Protams, jautājums par minimālās algas palielināšanu ir komplicēts, un spiediens vairāk tiek izdarīts uz uzņēmējiem, palielinot jau tā ne mazo slogu. Valsts iestādēm sakarā ar minimālās algas palielināšanu nepieciešamos līdzekļus paredzēs valsts budžetā, un tas tām sarežģījumus neradīs. Savukārt pašvaldībām vajadzīgais finansējums būs jārod savos budžetos, – uzsver Andris Simtnieks. – Diemžēl vairs netiek runāts par darbaspēka nodokļa samazinājumu, kas būtu jārisina vienlaikus ar minimālās algas celšanu. Lai visu sabalansētu, „gudrām galvām" būtu daudz jādomā un pie tā jāstrādā. Attiecībā uz ieceri par diferencētu neapliekamā minimuma ieviešanu –
tas būtu pareizi, jo tiem, kam ir lielas algas, arī nodokļos būtu jāmaksā vairāk. Pašreiz noteiktais neapliekamais minimums 75 eiro mēnesī ir ļoti svarīgs tieši mazo algu saņēmējiem, viņi savos maciņos to izjūt, bet ne jau tie, kuriem alga sniedzas vairākos tūkstošos mēnesī. Un, protams, aktualitāti nav zaudējusi ēnu ekonomika. Šai jomā vēl ir liels darbs veicams, lai, nemaksājot nodokļus, cits citu nekrāptu un „aplokšņu" saņēmēji nebūtu jāuztur un jāstutē godīgajiem nodokļu maksātājiem, no budžeta līdzekļiem maksājot tiem dažādus pabalstus.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px