Meža taka Madonas apkārtnē
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaines pils
Cesvaine ziemā
Baltie loki Madonas parkā
Reklāma — × 150 px

Apgūst dažādas dzīves prasmes nometnē

LAURA KOVTUNA

Autors • 01.09.2015.

Apgūst dažādas dzīves prasmes nometnē
Burtu lielums

Vēl pēdējā nedēļā pirms skolas sākuma, laikā no 24. līdz 29. augustam, Madonā norisinājās Latvijas bērnu un jauniešu diabēta biedrības rīkota nometne –
radošās darbnīcas „Kopā esam stiprāki".

Latvijas bērnu un jauniešu diabēta biedrības valdes priekšsēdētāja Ināra Pužule informēja, ka nometne tika organizēta projekta „Latvijas Diabēta federācijas sociālās rehabilitācijas pakalpojumu attīstība" ietvaros un to līdzfinansēja Eiropas ekonomikas zonas finanšu instrumenta 2009.-2014. gada perioda programmas „NVO fonds" apakšprogramma NVO projektu programma. – No biedrības ir izveidojusies Latvijas Diabēta federācija, kā arī ar mūsu atbalstu ir izaugušas 16 biedrības Latvijā, tai skaitā arī Madonas Diabēta biedrība. Ikdienā nodarbojamies ar dažādu pasākumu, tai skaitā arī nometņu, organizēšanu, tiek izgatavoti un izplatīti būtiski materiāli par cukura diabētu, pārdomāta uztura nozīmi, tiek izdota bezmaksas avīze, dienasgrāmata, ko bērniem aizpildīt, un tamlīdzīgi. Negatīvā tendence Latvijā ir tāda, ka, kolīdz bērnam konstatē saslimšanu ar diabētu, viņš it kā nodalās no skolas, sabiedrības. Ar saviem pasākumiem cenšamies aktualizēt jauniešu kopābūšanu, nebaidīšanos runāt par savu slimību, lai bērni un jaunieši integrētos sabiedrībā, atvērtos, kļūtu drošāki, – sīkāk par biedrības darbību pastāstīja Ināra Pužule.
Nometne, kur uzsvars tika likts uz sociālo un darba prasmju attīstības darbnīcām, pulcēja 18 jauniešu vecumā no 16 līdz 20 gadiem no visas Latvijas, tai skaitā divus madoniešus.
Nometnes daudzveidīgā programma sevī ietvēra gan pārrunas par insulīna devu korekciju un pieskaņošanu dienas pasākumiem, gan nodarbību par uzturu, karjeras izvēli u. c. Tāpat netrūka dažādu spēļu un fizisko aktivitāšu, bija izbraukums uz Smeceres silu, kā arī Cesvaines pili. Ik dienu tika vadīta kāda radošā darbnīca, par ko plašāk pastāstīja Madonas BJC skolotāja Ieva Repša: – Interešu pulciņos mēdz būt, ka bērni kaut ko negrib darīt vai izgatavot. Taču šajā nometnē jaunieši visu veica ar interesi – apgleznoja iepirkumu maisiņus, izgatavoja magnētiņus no māla masas, vārīja paši savas ziepes, apguva digitālās prasmes 3D darbnīcā.
Tāpat ar jauniešiem strādāja daktere endokrinoloģe Una Lauga-Tuņina, kas regulāri pārbaudīja bērnu pašsajūtu, veica cukura līmeņa kontroli, kā arī rīkoja pārrunas par aktuālākajiem pamatnosacījumiem diabēta kontrolei.
– Bērni jau ir lieli, nav pats mazākais vecums, tāpēc daudz medicīnas problēmu nebija, jo viņi jau māk savu pašsajūtu kontrolēt. Gribētu teikt, ka šī ir vienīgā tāda iespēja, kur bērniem un jauniešiem ar diabētu būt kopā dabiskos apstākļos ārpus slimnīcas. Ģimene, protams, ir ģimene, bet cita lieta – būt vienaudžu vidū, aktīvā un darbīgā gaisotnē. Paldies biedrībai, kas jau daudzus gadus šīs nometnes regulāri organizē. Madonā nometne tika rīkota pirmo reizi; šeit ir ļoti atsaucīgi vietējie cilvēki, kas pielika daudz pūļu, lai nometne izdotos, – pauda Una Lauga-Tuņina.
Nometnes laikā bija padomāts arī par jauniešu psiholoģisko labsajūtu; psihoterapeite Elīna Ābele vadīja komunikācijas prasmju darbnīcu, pārrunājot psiholoģiskās problēmas, kas rodas, sadzīvojot ar diabētu. Elīna Ābele secināja, ka iesākumā jaunieši bijuši vairāk savā čaulā vai dalījušies mazās grupiņās, taču nodarbības laikā izdevies viņus atvērt plašākai komunikācijai un sadarbībai savā starpā.
Uzrunātie jaunieši no Madonas, Rīgas, Baldones un Kuldīgas vērtēja, ka nometnes aktivitātes šķitušas interesantas un kopumā viss bijis noorganizēts veiksmīgi. Jaunieši dalījās iespaidos: – Patika gan ekskursijas, piemēram, uz Cesvaines pili, gan radošās darbnīcas, kur paši izgatavojām praktiskus priekšmetus, gan improvizācijas teātris. Nometne bija labs veids, kā iepazīt jaunus draugus, ar kuriem noteikti centīsimies uzturēt kontaktus.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px