No šā gada 1. augusta pieaugs akcīzes nodokļa likmes visu veidu alkoholiskajiem dzērieniem. Atbilstoši likuma „Par akcīzes nodokli" Saeimā pieņemtajiem grozījumiem likme no 3,1 eiro par 100 litriem alus palielināta līdz 3,8 eiro, bet vīnam no 64,03 līdz 70 eiro. Savukārt attiecībā uz raudzētajiem dzērieniem akcīzes nodokļa likme tiks diferencēta. Likmju palielināšana nepieciešama, samērojot valsts fiskālos un veselības aizsardzības mērķus, nodrošinātu papildu ieņēmumus pamatbudžetā, ko plānots novirzīt izglītības jomai, galvenokārt brīvpusdienu nodrošināšanai ceturto klašu skolēniem.
Komentēt likuma grozījumus un to, kādu iespaidu tie varētu atstāt un alkohola apriti, lūdzām Ošupes pagasta pārvaldes vadītāju AIGARU ŠĶĒLU un Lazdonas pagasta pārvaldes vadītāju JĀNI RIEKSTU.
Var panākt pretēju efektu
– Viss būs atkarīgs, kā izdosies šo procesu iedzīvināt. Pieredze rāda, ka ne vienmēr, ceļot cenu, seko lielāki ieņēmumi valsts budžetā. Ļoti iespējams, ka samazināsies legālā alkohola aprite. Lielākais risks saistās tieši ar nelegālā alkohola aprites apjoma pieaugumu, kas jau šobrīd ir gana liels, – norādīja Aigars Šķēls. – Nav izslēgts, ka pozitīva efekta vietā tiks panāks gluži pretējais un mums vairāk būs jāuztraucas par veselībai nodarīto kaitējumu, kas radies, pastiprināti lietojot nelegālo alkoholu. Arī šādu alkoholu tirgojošu vietu, ļoti iespējams, kļūs vairāk. Pati ideja gan ir apsveicama, jo alkohola patēriņa ziņā uz vienu cilvēku Latvija ir starp līderiem un ir jāmeklē veidi, kā ar šo problēmu cīnīties, taču akcīzes nodokļa celšana alkoholam diezin vai ir veids, kā mazināt tautas dzeršanas paradumus. Te drīzāk nepieciešami izglītojoši pasākumi.
„Jācīnās ar citām metodēm"
– Šī lēmuma rezultātā pieaugs nelegālā alkohola tirdzniecība. Viennozīmīgi. Es prognozēju, ka arī cilvēki paši gatavos dažādus brīnumus. Varbūt valstij būs kādi papildu ienākumi, taču arī tas nav garantēti, jo nezinām, vai cilvēki, kuri šobrīd iegādājās legālo alkoholu, to turpinās iegādāties arī turpmāk, – minēja Jānis Rieksts. – Manuprāt, cīnīties pret pārāk lielo alkohola patēriņu sabiedrībā ir bezcerīgi. Ar šādām metodēm to iznīdēt neizdosies – jāmeklē citas. Ir cilvēku kategorija (un ar tiem mēs diendienā sastopamies), kas jau paaudzēs ir bezdarbnieki un no valsts vai pašvaldības gaida tikai pabalstus. Šie cilvēki nedzīvo, lai strādātu, bet drīzāk dzīvo, lai ierautu.