Šovasar aprit pieci gadi, kopš darbību uzsāka Madonas novada bērnu un jauniešu ārpusģimenes aprūpes un atbalsta centrs „Ozoli". Piecgades svinības tika atzīmētas pasākumā ar moto „Tikšanās zem lietussarga".
Kā atzina centra vadītāja Sarmīte Pabērza, pasākums tika veidots ar vēlmi pateikties visiem tiem cilvēkiem un iestādēm, ar ko piecu gadu pastāvēšanas laikā centram izveidojusies ciešāka sadarbība, un tādu ir ne mazums.
– Sadarbības partneru un labvēļu mums ir diezgan daudz – sākot jau ar Madonas novada domi, jo esam novada pašvaldības institūcija. Pamatīgi, vairākus mēnešus gatavojāmies šim pasākumam, gribējām, lai audzēkņi parādītu, cik daudzpusīgi un apdāvināti viņi ir, jo katrs kaut ko prot: dejot, dziedāt, spēlēt teātri vai kā citādi izteikt savas izjūtas. Koncertu veidojām tā, lai ikviens no bērniem varētu tajā piedalīties un parādīt sevi caur kādu aktivitāti, visi kopā veidojot pateicības mirkli tiem cilvēkiem, kuri par mums domā, mūs apciemo, uzņem ciemos vai kā citādi atbalsta. Atbalstītāju vidū ir dažādas sabiedriskās iestādes, privātpersonas – gan tuvākas, gan tālākas: gadu gaitā ir izveidojušās sirsnīgas draugu attiecības ar Mairu un Andri
Liepām, uzņēmēju rīdzinieku Loginu ģimeni, Vizmu un Ēvaldu Markusiem, teātra sporta cienītājiem no Madonas BJC (Nadjas Niedrītes) un Kusas pamatskolas (Laimas Vanagas vadībā); gaidīti viesi vienmēr ir no Bērzaunes jauniešu centra „Rīts", Gulbenes 2. vidusskolas jaunieši. Protams, gluži visi ierasties nevarēja, jo svētkus svinējām darbdienā – piektdienā, – iezīmēja Sarmīte Pabērza, sakot paldies sponsoriem, kuri snieguši daudzveidīgu atbalstu šajos gados, jo īpaši – Latvijas Sarkanā Krusta Madonas komitejai, Somijas, Zviedrijas, Vācijas un Amerikas Savienoto Valstu labvēļiem, kā arī Madonas novada pašvaldības institūcijām un visiem citiem ļaudīm, kas snieguši atbalstu.
Secinot, ka centra jubilejas svinības atstājušas daudz jauku, fotogrāfijās iemūžinātu mirkļu un labu atmiņu, centra vadītāja pauž gandarījumu, ka koncerts izdevies pozitīvā un dzīvespriecīgā atmosfērā, un svarīgākais, ka paši bērni priecājušies par koncertu, tikšanos un iespēju uzņemt viesus, pielietojot apgūtās prasmes viesmīlībā un viesu uzņemšanā.
Tuva sadarbība
Starp tuvākajiem draugiem, ar ko centram izvteidojusies brīnišķīga sadarbība, vadītāja min arī Latvijas Republikas Iekšlietu ministrijas darbinieku arodbiedrību (LIDA), kuras pārstāvji centrā viesojas regulāri. Ar Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes Madonas iecirkni centrs „Ozoli" sadarbojas kopš dibināšanas pirmsākumiem – tātad visus piecus gadus.
Ņemot vērā, ka ikdienā policijas darbiniekiem, īpaši – nepilngadīgo lietu inspektoriem, nereti uz jauniešiem sanāk vērties ne no tā gaišākā skatpunkta – viņi redz kā pārkāpumus, tā arī citas nebūšanas, dalība pasākumā deva iespēju uz bērniem un jauniešiem paraudzīties citādā gaismā.
– Bērni un jaunieši ļoti patīkami pārsteidza. Priekšnesumi bija jauki, bērni bija centušies un domājuši, kā sevi parādīt. Malači! – koncertā gūtās emocijas rezumēja nepilngadīgo lietu inspektore Iveta Vāvere. Ar kolēģi vienisprātis bija arī nepilngadīgo lietu inspektors Gatis Kušķis: – No pasākuma atgriezāmies pilni patīkamu emociju, ar gūtu pozitīvu lādiņu. Pasākums bija skaists, un galvenais, ka bērni tajā bija ielikuši sirdi un dvēseli. Priekšnesumi bija visdažādākie, un, cik sapratām, līdz pašam pēdējam brīdim pat centra vadība nezināja, ko bērni ir sagatavojuši. Kopumā vērtējot – cepuri nost!
Policijas darbinieki apstiprināja, ka ar centra audzēkņiem iznācis tikties visdažādāko iemeslu dēļ kopš centra pastāvēšanas pirmsākumiem: – Braucam uz centru ne tikai tad, ja kaut kas atgadās, bet arī preventīvi: kopā ar bērniem pārrunājam visdažādākos jautājumus, kas skar drošību, ko drīkst un ko aizliegts darīt, kā arī citus. Nekad neatsakām tikties, ja mūs aicina ciemos.
Rit darbīga vasara
Vasara bērnu un jauniešu ārpusģimenes aprūpes un atbalsta centrā „Ozoli" ir īpaši aktīvs laiks, kad notiek ne vien tikšanās un pasākumi, bet arī nometnes un citas aktivitātes. Šīs nedēļas nogalē viesos plāno ierasties astoņu jauniešu grupa no Amerikas Savienotajām Valstīm, kam ar Liezēres jauniešiem ir ilggadēja un noturīga sadarbība, kurai pateicoties mūsu jauniešiem vasarās ir iespēja ne vien uzņemt viesus no ASV, bet arī piedalīties Amerikas latviešu organizētās nometnēs. – Patlaban viena centra audzēkne viesojas viesģimenē ASV, kur nokļuva, pateicoties dalībai amerikāņu jauniešu ieteiktā programmā „Jauni horizonti bērniem", nesen jaunieši piedalījās nometnē „Otrā elpa", ko mums sponsorēja sadarbības partneri. Mazākie bija nometnē Turaidā – arī tas, pateicoties sponsoru finansējumam. Vasara ir laiks, kad bērni var izpausties. Kāds ar Nodarbinātības valsts aģentūras starpniecību ir atradis darbiņu, divas meitenes tika pie auklītes palīdzes darba centram blakus esošajā bērnudārzā, iesaistoties pašvaldības veidotajā jauniešu vasaras nodarbinātības projektā, citi savukārt lasa ogas un sēnes, palīdz vietējiem vai ir atraduši kādu citu nodarbi, – pastāstīja Sarmīte Pabērza.