Baltie loki Madonas parkā
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaines pils
Cesvaine ziemā
Meža taka Madonas apkārtnē
Reklāma — × 150 px

Ēst gatavošana ir patīkams process

LAURA KOVTUNA

Autors • 16.07.2015.

Ēst gatavošana ir patīkams process
Burtu lielums

Šobrīd Madonas novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste EDĪTE MIĶELSONE bauda atvaļinājumu un atzīst, ka brīvos mirkļus labprāt izmanto arī kādas neierastākas receptes izmēģināšanai, kam ikdienā neatliek laika.

Izrādās, pusaudzes gados Edīte vienubrīd pat nopietni apsvērusi iespēju izmācīties par pavāri. – Ēst gatavošana noteikti aizsākās ģimenē, un man vienmēr ir ļoti paticis gatavot. Kad ar māsu bijām mazas, mamma visu ko garšīgu taisīja. Arī pie vecmammas vienmēr pirmais jautājums bija: „Ko tad ēdīsiet?" Ar māsu spēlējām kafejnīcu, cepām briesmīgus pīrāgus no miltiem un ūdens, ko nesām mammai uz darbu, – ar smaidu atceras Edīte.

Uzsākot dzīvot atsevišķi kopā ar draugu Edgaru, arī vēl reizēm šis tas neizdodas, kā iecerēts, jo ir jāpierod pie jaunās cepeškrāsns – katra saimniece zina, cik tas ir būtiski. Edīte Miķelsone pastāsta: – Sevišķi tagad, kad ir atvaļinājums, varu vairāk pievērsties jaunu recepšu izmēģināšanai. Nākamnedēļ esmu iecerējusi iemācīties cept īsto lauku torti – ar biskvītu, vārīto krēmu. Tikko nomēģināju plovu pēc uzbeku receptes. Tas sanāk pilnīgi citādāks, nekā esam ieraduši. Piemēram, plovā klāt jābūt nevis kečupam, bet gan šai receptē ir pilnīgi citas
garšvielas, ķiploki. Arī tas pagatavošanas veids, kā sākumā cep gaļu, pievieno rīsus – tas ir tik interesanti. Azarts rodas brīdī, kad domā: sanāks vai nesanāks? Kad jau māja sāk patīkami smaržot, tad, protams, prieks. Man ēdiens nav tikai ēšanas pēc, visam ir jābūt vienlaikus – gan garšai, gan izskatam, gan procesam. Ir svarīgi arī, lai maltīte ir skaisti noformēta – tas jau neko daudz neprasa. Man ir prieks citiem sagādāt svētku izjūtu.
Šādās svētku vai tikšanās reizēs Edīte ģimeni, draugus un kolēģus mēdz lutināt ar savām gaisīgajām kūkām. Bet eksperimentēt viņai patīk ar dažādu ēdienu receptēm – iecienīta ir arī austrumu un indiešu virtuve, kur receptes ir gana pikantas un to pagatavošana – laikietilpīga.
Jautāta, cik ļoti pievērš uzmanību tam, lai ēdieni būtu veselīgi un gatavoti no dabiskām sastāvdaļām, Edīte Miķelsone atklāj, ka kopumā uz to skatās, bet ne pedantiski. – Ikdienā gatavoju pēc izjūtām. Piemēram, vienu dienu sagribas ko treknāku, tad pagatavoju makaronus saldā krējuma mērcē ar piedevām, pāri pārrīvēju cieto sieru – tas jau nav nekas diētisks. Vasarā gan prasās vieglus ēdienus – salātiņus, ogas, augļus un tamlīdzīgi. Nelietoju vegetas, arī rasols man ir neizprotams, jo šķiet tik smaga pārtika. Reizēm jau gan sagribas arī ko neveselīgu uzēst – pelmenīšus, frī kartupelīšus ar majonēzi. Bet galvenais, ka to nevajadzētu ēst ikdienā, jo tas ir tavs ķermenis un katra šūna reaģē uz ēdienu. Ir taču tik daudz variantu, ko pagatavot! Pusfabrikātiem noteikti nevajadzētu būt biežāk lietotajiem uzturā. Mums taču ir dārzi, un mēs pat reizēm nenovērtējam šo iespēju, bet citi cilvēki tā nevar iziet ārā, salasīt upenes, ērkšķogas, gurķus, lociņus. Pati jau arī agrāk to nesapratu, bet nu sāku novērtēt. Dārziņš mums ir pie vecmammas un arī maniem vecākiem. Par laimi, nav vairs plašo kartupeļu lauku, jo kartupeļus arī mazāk esam pasākuši lietot uzturā, bet tā viss pašu ēšanai tiek izaudzēts, – teic jauniete.
Paralēli darbam Madonas novada pašvaldībā Edītei Miķelsonei šogad vēl jāpabeidz studijas. Pavasaris bijis ļoti spraigs, jo dzīvoklī noticis remonts, katru nedēļu bijusi jāizbraukā skola, jākārto eksāmeni. Nu kursa darbs ir gandrīz pabeigts, jāsāk rakstīt bakalaura darbu. – Ceru uz izlaidumu ziemā. Vēl jau atvaļinājumā gribas atvēlēt laiku sev, pabaudīt atpūtu. Šajā nedēļas nogalē pat ar mammu dosimies uz sieviešu nometni, kur pasniegs jogu, garīgās prakses. Garīgie meklējumi mani arī ir aizrāvuši, gribas kaut ko ārpus ikdienišķā, – viņa atklāj. Uz jautājumu, vai aizsākto dzīves ceļu plāno turpināt Madonā arī pēc studiju beigām, Edīte atbild apstiprinoši. Viņa arī neesot atmetusi bērnības sapni kādreiz darboties ēdināšanas jomā: – Šķiet, ka Madonā pietrūkst tādas patīkamas vietiņas, kur aiziet un kompānijā pasēdēt, pabaudīt ēdienu – ar āra terasīti, dzīvo mūziku, daudziem ziediem, skaisti klātiem galdiem, gardu ēdienu. Tas ir tāds klusais sapnītis par kaut ko savu, kura īstenošanai, protams, vajadzētu vēl izkopt ēst gatavošanas prasmes un receptes.

Jaunie kartupelīši

Aptuveni 1 kg jauno kartupeļu, 2 ēdamkarotes sviesta, sāls, timiāns, 5 ķiploka daiviņas.
Vislabāk, ja ir tā saucamie „cūku" kartupelīši – pavisam maziņie. Jaunos kartupeļus tikai noskalo, noberž melnumus, nosusina. Pannā ieklāj cepampapīru, saber kartupelīšus. Pa virsu saliek sviesta pikucīšus, pārber diezgan daudz sāls, tad miziņa sanāk kraukšķīgāka. Bagātīgi ber arī timiānu. Vietām sabaksta arī ķiploka daiviņas. Var variēt un kopā ar kartupeļiem cept arī kāļus, burkānus vai citus dārzeņus pēc izvēles. Cep aptuveni stundu, 210 grādos, ik pa laikam apmaisot.
Piedevās pasniedz svaigos vasaras salātus: salātlapas, gurķus, tomātus, papriku u. c. dārzeņus pēc izvēles, sajauc ar olīveļļu, citrona sulu, daudzām garšvielām – sāli, pipariem, raudeni, baziliku.
Var pasniegt klāt biezpienu: 2-3 paciņas biezpiena sajauc ar krējumu, sagrieztiem lociņiem, dillēm, sāli, piespiež kādas 2 ķiploka daiviņas.

Kūka „Pavlova"

4 olu baltumi istabas temperatūrā, 200 g pūdercukura, 1 ēdamkarote baltā vīnogu etiķa, 1 ēdamkarote kartupeļu vai kukurūzas cietes.
Putukrējumam: 200 ml saldā krējuma, pavisam nedaudz cukura.
Garnēšanai: augļi, ogas.
Kuļ olu baltumus, pa vienai ēdamkarotei pievienojot pūdercukuru, līdz masa kļūst spīdīga, ķepīga un bieza – aptuveni 10 minūtes. Tad beigās pievieno etiķi un cieti, sakuļ. No olbaltuma putām pannā uz cepampapīra izveido apli 23-25 cm diametrā ar zemāku viduci, kā seklā zupas šķīvī.
Cep 145-150 grādos vidējā krāsns nodalījumā aptuveni 50 minūtes, stundu. Šai laikā krāsni nedrīkst virināt. (Tā kā katra krāsns ir citādāka, katrai saimniecei jāatrod sava temperatūra un gatavošanas laiks.) Kūkas pamatnei jāsanāk tādai, lai no ārpuses būtu kraukšķīga, bet iekšpusē – mīksta, staipīga.
Tad pamatni atdzesē un pirms pasniegšanas liek virsū sakultu putukrējumu un augļus, ogas – kādas kārojas. Pārkaisa ar mazliet pūdercukura.

Šokolādes kūka

200 g žāvēto melno plūmju, 125 ml brendija, 175 g tumšās šokolādes, 125 g sviesta, 125 g cukura, 4 olas, 50 g lazdu riekstu, 75 g miltu, 1 tējkarote cepampulvera, šķipsniņa sāls.
Garnējumam: 200 ml saldā krējuma, ogas, augļi.
Katliņā uzvāra sagrieztas melnās plūmes ar brendiju, atstāj ievilkties 15 minūtes. Ūdens peldē izkausē šokolādi. Traukā saputo sviestu ar cukuru, pievieno olu dzeltenumus, uzputo, pieliek izkausēto šokolādi un plūmes, izmaisa. Masai pieliek riekstus, cepampulveri un miltus, samaisa. Olu baltumus ar sāls šķipsniņu saputo stingrās putās. Saputotos olbaltumus iecilā mīklā. Cepamformā ieliek cepampapīru, ietauko, ielej mīklu, cep 180 grādos 30 minūtes. Gatavai kūkai malas ir izceptas, bet viducis nedaudz mitrs. Garnē ar saputotu putukrējumu un izrotā ar ogām, augļiem.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px