Pēc kārtējā zvana redakcijai vēlreiz guvu pārliecību tam, ka iedzīvotāju informēšana joprojām klibo. Par daudziem jautājumiem un jaunievedumiem, kas ietekmē mūsu katra dzīvi, bieži vien uzzinām jau pēc notikušā fakta vai pieņemtā lēmuma.
Joprojām iedzīvotājiem aktuālus jautājumus arī izskatīšanai domes sēdē iekļauj beidzamajā brīdī, tā liedzot tiem, kam tas interesē, iesaistīties to apspriešanā un izsvērtu lēmumu pieņemšanā. Arī iebilst pēc tam un kaut ko mainīt ir ļoti grūti, bet ne neiespējami.
SIA „Madonas namsaimnieks" ieviestā komisijas maksa par katru apmaksājamo rēķinu uzņēmuma kasē tam ir uzskatāms piemērs. Ar rīkojumu tās turpmākā iekasēšana ir apturēta, un, iespējams, diskusijās dzims arī kāds abpusēji pieņemamāks risinājums.
Nav jābūt apveltītam ar lielām finansista vai ekonomista zināšanām, lai saprastu, ka rēķinu apmaksas nodrošināšana ir papildu izmaksas uzņēmumam. Lielāko neizpratni šai gadījumā jau izraisīja tas, ka iedzīvotāji netika laikus informēti. To, ka iedzīvotājus iepriekš tomēr vajadzējis informēt, tagad atzīst arī SIA „Madonas namsaimnieks" valdes loceklis Osvalds Lucāns, lai gan likumdošana to neprasot, jo tas neskar uzņēmuma pamatdarbību.
Bet pie tā, ka par visu ir jāmaksā un aizvien dārgāk, protams, ir jau pierasts. Salīdzinājumā ar banku noteikto komisijas maksu skaidras naudas norēķiniem 50 eirocentu jau tāds „sīkums" vien ir. Turklāt šādas maksas ieviešanas mēģinājumam ir arī pozitīvs efekts, jo tas vismaz dažus ir rosinājis pievērsties mūsdienīgākiem rēķinu apmaksas veidiem.
Acīmredzot būtu jāapsver iespēja noteikt arī maksu par rēķinu sagatavošanu un piegādi papīra formātā, to, protams, neattiecinot uz pensionāriem, maznodrošinātiem un trūcīgiem iedzīvotājiem, kuriem nav ne datora, ne interneta, ne e-pasta, kā to jau labu laiku praktizē arī citi lielie pakalpojumu sniedzēji uzņēmumi, kā, piemēram, „Lattelecom". Citādi pagātnes ēnas vēl ilgi sekos.
Katrā ziņā jau nevar prasīt no pašvaldības uzņēmumiem segt visus ar kases uzturēšanu saistītos izdevumus, ja bankās, kuru peļņa sniedzas miljonos, komisijas maksa skaidrās naudas norēķiniem tuvojas jau teju pieciem eiro par katru rēķinu. Patīkams izņēmums šai ziņā ir „Norvik" banka, kur, apmaksājot pašvaldības uzņēmumu sniegtos pakalpojumu rēķinus, papildus jāšķiras no viena eiro.
Savukārt attiecībā uz maksājumu pieņemšanu Madonas novada pašvaldības uzņēmumos varētu rīkot „Pensionāru dienas" vai maksājumus no pensionāriem, maznodrošinātiem un trūcīgiem iedzīvotājiem, neiekasējot papildu komisijas maksu, pieņemt dažas stundas dienā.
Esmu pārliecināta, ka iedzīvotāji tam pieskaņotos.