Par SIA „Madonas namsaimnieks" ieviesto komisijas maksu mēs redakcijā uzzinājām, kad piezvanīja kāda sieviete. Viņa pauda lielu neizpratni gan par ieviesto komisijas maksu, gan to, ka uzņēmums iepriekš par šādu jauninājumu iedzīvotājus nav informējis. Atnākot uz uzņēmumu ar precīzi saskaitītu naudu (no mazās pensijas jau nekas pāri nepaliekot) kārtējo komunālo pakalpojumu rēķinu veikšanai, viņa jutusies ļoti neērti, jo nevarējusi apmaksāt rēķinus pilnā apjomā, kā to bija radusi līdz šim, tā kā par katru rēķinu tika aprēķināta komisijas nauda 0,50 EUR apmērā un kopējā maksājuma summa bijusi lielāka, nekā bijis naudiņas maciņā.
Gūstam apstiprinājumu
Sazinoties ar SIA „Madonas namsaimnieks" speciālistiem, uzzinājām, ka šāda komisijas maksa uzņēmumā ar šāgada 1. jūniju patiešām ir ieviesta. Taču informācija, kā par to pārliecinājāmies paši, iepriekš netika publicēta pat SIA „Madonas namsaimnieks" mājas lapā internetā. Kā uzsvēra uzņēmumā, paziņojums par to esot izlikts maksājumu pieņemšanas vietā, bet tas nozīmē, ka par ieviesto jauninājumu iedzīvotāji uzzināja tikai pēc tam, kad ieradās uzņēmumā veikt kārtējos maksājumus.
Pēc mūsu sarunas tapa SIA „Madonas namsaimnieks" paziņojums laikrakstā „Stars", un informācija par noteikto komisijas maksu 19. jūnijā tika ievietota arī uzņēmuma mājas lapā.
Uzmanību pievērš arī deputāti
Šāds jauninājums, kā jau to varēja gaidīt, izraisīja neapmierinātību ne tikai iedzīvotājos, bet arī vairākos deputātos, un uzmanība tam tika pievērsta arī pagājušajā ceturtdienā kārtējā Madonas novada domes sēdē.
Deputāts, sociālo un veselības jautājumu komitejas priekšsēdētājs Andris Sakne atgādināja, ka savulaik pašvaldība piekritusi norēķinu centra slēgšanai Madonas pilsētas centrā – Saules ielā 13a – ar nosacījumu, ka visi trīs pašvaldības uzņēmumi –
SIA „Madonas namsaimnieks", SIA „Madonas siltums" un AS „Madonas ūdens" – turpinās pieņemt maksājumus par pašvaldības uzņēmumu sniegtajiem komunālajiem pakalpojumiem, neiekasējot no iedzīvotājiem par to papildu maksu. Arī deputāte Jeuženija Adamoviča pauda līdzīgu viedokli, uzsverot, ka noteiktā komisijas maksa ir jāatceļ.
Viņa informēja par Madonas pilsētas iedzīvotāju interešu aizstāvības biedrības adresētu iesniegumu Madonas novada pašvaldības uzņēmuma SIA „Madonas namsaimnieks" kapitāla daļu turētāja pārstāvim, Madonas novada pašvaldības domes priekšsēdētājam Andrejam Ceļapīteram, Madonas novada domes deputātiem, SIA „Madonas namsaimnieks" valdes loceklim Osvaldam Lucānam, kā arī laikrakstam „Stars".
Notikušajā Madonas pilsētas iedzīvotāju interešu aizstāvības biedrības valdes sēdē tika izskatīti vairāki jautājumi, tai skaitā iesniegumi par neizskaidrotu komisijas maksas iekasēšanu SIA „Madonas namsaimnieks" par katru pašvaldības uzņēmumu sniegto pakalpojumu (ūdens, siltums, apsaimniekošana, īre, lielai daļai – arī gāze), kaut gan iepriekšējie pašvaldības lēmumi noteica citu kārtību un tā nav atcelta. Biedrības valde ir nolēmusi lūgt pašvaldības domes un SIA „Madonas namsaimnieks" skaidrojumu, kādā sakarībā, pēc kādiem aprēķiniem un juridiski pamatotiem lēmumiem šī komisijas nauda tiek iekasēta, kā arī atbildes uz šo un vēl dažiem citiem jautājumiem publicēt laikrakstā „Stars", lai ar tām varētu iepazīties visi iedzīvotāji. Biedrības valde aicina jebkuru izmaiņu gadījumā, kas saistītas ar uzņēmumu un iedzīvotāju savstarpējām attiecībām, ievērot likumdošanā noteiktos termiņus. Komisijas maksas iekasēšana par katru apmaksājamo rēķinu kasē Madonā, Augu ielā 29, tika noteikta ar 1. jūniju, bet paziņojums laikrakstā „Stars" publicēts 19. jūnijā.
Savukārt Madonas novada domes priekšsēdētājs, pašvaldības uzņēmuma SIA „Madonas namsaimnieks" kapitāla daļu turētāja pārstāvis Andrejs Ceļapīters akcentēja, ka viņš ar rīkojumu apturēs komisijas maksas 0,50 EUR iekasēšanu uzņēmuma kasē.
Izvērtēs komitejā un domē
Sarunā „Staram" domes priekšsēdētājs uzsvēra, ka lūgs uzņēmuma vadību iekasēto komisijas naudu iedzīvotājiem atmaksāt.
– Cilvēki iepriekš ir jābrīdina. Nākamajā domes sēdē šo jautājumu izvērtēsim un vienosimies par turpmāko rīcību. Katrā ziņā sistēmai visos trijos pašvaldības uzņēmumos vajadzētu būt vienādai – vai nu noteikt komisijas naudu visos, vai atstāt līdzšinējo kārtību, kad pašvaldības uzņēmumi par pieņemtajiem maksājumiem norēķinās savstarpēji, par katru rēķinu cits citam maksājot 14 centu, bet no iedzīvotājiem papildus neiekasējot nekādu maksu, – atzīmēja Andrejs Ceļapīters.
Viņš neslēpa, ka saruna par iespējamo komisijas maksas noteikšanu ar SIA „Madonas namsaimnieks" valdes locekli Osvaldu Lucānu iepriekš ir bijusi un uzņēmuma vadītāja argumenti viņu esot pārliecinājuši.
– Visām vienībām, tai skaitā arī kases operācijām, ir maksimāli jābūt pašapmaksājošām. Arī tam cilvēkam, kas sēž kasē un pieņem maksājumus, būtu sevi jāatpelna. Tāpēc uzņēmuma vēlmi, nosakot komisijas naudu, pilnībā vai vismaz daļēji kompensēt šo izdevumu kopumu, kuru nevar ielikt nevienā citā uzņēmuma sniegto pakalpojumu tarifā, var saprast. No uzņēmējdarbības viedokļa tas ir pareizs lēmums, bet no sociālā viedokļa – nepareizs, līdz ar to esmu nolēmis apturēt komisijas naudas iekasēšanu, lai nākamajā domes finanšu un attīstības komitejas, kā arī domes sēdē varētu izrunāt visus aspektus un vienoties, kā rīkoties, – atzina Andrejs Ceļapīters.
Šo tēmu turpināsim arī nākamajā laikraksta numurā, kad publicēsim pašvaldības uzņēmumu – SIA „Madonas namsaimnieks" valdes locekļa Osvalda Lucāna, SIA „Madonas siltums" valdes locekļa Ulda Lielvaloža un AS „Madonas ūdens" valdes priekšsēdētāja Guntara Dambenieka – viedokļus.