Madonieši noteikti būs ievērojuši, ka šovasar pilsētā krietni biežāk manāmas kaijas – tās lidinās dzīvojamo māju pagalmos, pastaigājas pa leknajiem zālājiem zaļajās zonās, kā arī konkurē ar pīlēm dīķos – kura pirmā paķers maizes kumosu.
Šādas ainiņas pilsētā, kaut kaijas karjera ezerā ligzdo jau vairākus gadus, iepriekš nebija tik ierastas, tāpēc daudzus iedzīvotājus interesē, kāds iemesls ir tam, ka kaijas tādos baros pulcējas apdzīvotās vietās, cilvēku tuvumā.
Ornitologs Uģis Bergmanis uzsver, ka, nezinot sīkāk situāciju, protams, grūti spriest, taču pēc vispārējās kaiju uzvedības viņš secina, ka primārais iemesls varētu būt papildu barības avota parādīšanās. – Pilsētā ir atkritumu konteineri, ap tiem nereti atrodamas kādas ēdiena paliekas, varbūt kaut kur cilvēki baro putnus ar maizi, un kaijām arī patīk pulcēties turpat, kur baloži. Kaija ir tāds putns, kas ļoti ātri reaģē uz to, ja kaut kur parādās barības avots. Tā kā putni ligzdo Madonas teritorijā, karjera ezerā, tas ir gana likumsakarīgi, vien grūti pateikt, kāpēc agrāk kaiju lidināšanās pilsētā varbūt nebija tik izteikta. Katrā ziņā neko sliktu kaiju klātbūtnē nesaskatu, nekādu ļaunumu tās videi nenodara, drīzāk jau kaijas noēd kukaiņus, kā arī pilsētā vairo putnu daudzveidību, – komentē Uģis Bergmanis. Viņš piebilst, ka arī aiz braucošas lauksaimniecības tehnikas bieži esot ievērojis, ka cītīgi seko lielais ķīris: – Tā ir balta kaija ar melnu galvu; arī tā ir ielāgojusi, ka aiz tehnikas tīrumā var tikt pie barības, kukaiņiem. Arī uz lauka šīs kaijas neko sliktu nenodara.