19. jūnijā pieredzes apmaiņas braucienā uz Anīkščiem (Lietuvā) dosies Madonas, Cesvaines, Ērgļu, Lubānas un Varakļānu bibliotēku darbinieki.
Kā informē Madonas novada bibliotēkas direktore Imelda Saulīte, reizi gadā bibliotēku darbinieki dodas pieredzes apmaiņā, un šī konkrētā brauciena mērķis ir apskatīt jauno bibliotēku Anīkščos: – Gribam redzēt, kā kolēģi ir iekārtojušies un kā jaunajos apstākļos strādā. Apskatīsim arī Zirgu muzeju, Puntukas akmeni, baudīsim gastronomisko tūrisma programmu „Anīkšču novada vēsturiskie ēdieni". Pagājušajā gadā atjaunojām līgumu starp bibliotēkām un vienojāmies, ka visas trīs valstis (tai skaitā Rapla Igaunijā) oficiālā delegācijā tiksies ik pa diviem gadiem reizi. Šāda trīspusējā tikšanās plānota nākamajā gadā.
Savukārt 10. jūnijā uz Anīkščiem devās Madonas novada tūrisma pakalpojumu sniedzēji un muzeju darbinieki. Kā informē tūrisma darba organizatore Sanita Soma, braucienu organizēja Madonas novada pašvaldības uzņēmējdarbības un tūrisma attīstības nodaļa. Brauciena dalībnieki apskatīja Anīkšču mākslas inkubatoru, kurā iekārtotas darbavietas radošo nozaru uzņēmējiem (šuvēji, mašīnadītāji, somdari, rokdarbnieki, keramiķi, fotogrāfs, ekokosmētikas ražotāji). Mākslas inkubatorā notika tikšanās ar Anīkšču novada tūrisma klāstera vadītāju.
Delegācija apskatīja Anīkšču dabas parka apmeklētāju centru, iepazinās ar tur interaktīvi iekārtoto ekspozīciju. Aplūkoja Eņģeļu muzeju, viesojās lauku sētā „Laimes pakavs", kas ir Eiropas reģionālā kulinārā mantojuma tīkla dalībniece. Cienastā dominēja senie kartupeļu ēdieni (klimpas, cepelīni), savdabīgu garšu buķeti veidoja ķimeņu kvass un ozolzīļu kafija.
Interesanti bija paviesoties Zirgu muzejā, kas ir viens no Lietuvas neparastākajiem muzejiem. Teritorijā izvietotas Lietuvai tik raksturīgās koka skulptūras, iekārtotas dažādas seno amatu prasmju demonstrēšanas vietas.
Izzinoša ekskursija notika arī vecākajā Lietuvas vīna darītavā „Anīkšču vīns". Šobrīd anīkščieši var lepoties ar veiksmīgu uzņēmumu pilsētā, kur no vietējām izejvielām ražo dažādus ogu un ābolu vīnus, liķierus un brendiju.
No 33 metru augstuma – Anīkšču Sv. Mateja baznīcas torņa – latvieši aplūkoja pilsētas panorāmu. Dievnams ir augstākā dvīņutorņu baznīca Lietuvā, būvēta 1909. gadā.
Visbeidzot delegācija apskatīja Puntukas akmeni un iespaidīgu jaunbūvi – netradicionālu dabas taku „Koku vainagu taka", kas no šīs vasaras vidus tiks atklāta un apmeklētājus vedīs pa koku galotnēm līdz pat 25 metru augstumam.
Sanita Soma piebilst, ka tie, kas vēlas doties uz omulīgo Lietuvas mazpilsētu, var pievienoties braucienam uz Anīkščiem (no Madonas) 29. augustā.