Vakar LR Saeimas budžeta un finanšu (nodokļu) komisija izskatīja ierosinājumu samazināt PVN apkurei no 12 līdz 5 procentiem, kā tas bija pirms tā saucamās krīzes. Šīs komisijas vadītājs Kārlis Šadurskis pirms sēdes LTV gan atzina, ka situācija valsts budžetā nav tik spoža, lai spertu šādu soli. Turklāt esot bijusi maiga ziema un energoresursu cenas nav tik augstas kā krīzes un pirmskrīzes gados. Viedokli, vai būtu jāsamazina PVN apkurei, lūdzu izteikt Madonas novada pašvaldības izpilddirektoru Āri Vilšķērstu un Dzelzavas pagasta pārvaldes vadītāju Andreju Jankovski.
Valsts budžetā rastos robs
– Tas, protams, samazinātu maksājumus par apkuri tiem iedzīvotājiem, kuri izmanto centralizētās siltumapgādes pakalpojumus, bet tai pašā laikā, ja valsts budžetā ir ierēķināta summa, ņemot vērā pašreiz spēkā esošo PVN likmi, ir jādomā, kā papildināt ieņēmumus vai kādas izdevumu pozīcijas samazināt, lai aizpildītu šo robu budžetā, – akcentē ?ris Vil???rstsĀris Vilšķērsts. – Citiem vārdiem, vienai daļai tas palīdzētu, savukārt citiem tas nebūtu ieguvums, jo varētu ietekmēt citus maksājumus vai programmas. Turklāt arī šis ieguvums daļai drīzāk būtu īslaicīgs, jo, ja uz to paskatās kompleksi, ir jāsaprot, ka nekādi brīnumi nenotiek un nauda budžetā no gaisa nerodas. Ja vienā pozīcijā ienākumi samazinās, ir jādomā, kā to kompensēt.
Jāizvērtē visi aspekti
– Principā jebkurš samazinājums ir divpusējs. PVN likmes samazināšana būtu ieguvums cilvēkiem, kuri maksā par apkuri, bet zaudējums – budžetam, jo samazinātos plānotie ieņēmumi. Katrā ziņā speciālistiem nopietni ir jāizvērtē visi šī priekšlikuma aspekti, lai precīzi noteiktu visus ieguvumus un zaudējumus, – uzskata Andrejs Jankovskis. – Protams, dzirdot par iecerētajiem maksājumu samazinājumiem, mēs visi balsojam „par". Tie iepriecina jebkuru cilvēku, taču ne jau katrs redz kopainu, to, kā tas ietekmētu budžetu, kuras jomas – sociālā sfēra, izglītība, ceļi vai kas cits -saņemtu mazāk līdzekļu. Bet ir jābūt līdzsvaram, izdevumiem un ieņēmumiem taču jābūt sabalansētiem. Samazinoties ieņēmumiem, kaut kam jau būtu jāņem nost. Protams, arī es kā iedzīvotājs, kurš maksā par siltumenerģiju, kā saka, ar abām rokām balsotu, lai apkurei samazinātu PVN, bet, ja iedziļinās šajā jautājumā, tik viennozīmīgi uz to nevar atbildēt. Nav pārliecības, vai ieguvums atsvērs zaudējumus budžetā. Turklāt ne vienmēr, samazinot kādu nodokli, samazinās arī pakalpojuma vai preces cena, dažkārt tā pat pieaug.