Trešdien pēc Saeimas deputātu balsošanas gandrīz vai visas dienas garumā uzzinājām, kurš būs nākamais mūsu valsts prezidents. Viedokli par Latvijas Valsts prezidenta vēlēšanām un to iznākumu – Raimonda Vējoņa ievēlēšanu – lūdzu izteikt Varakļānu novada domes priekšsēdētāju Māri Justu un Madonas novada domes priekšsēdētāju Andreju Ceļapīteru.
Nedaudz varēja prognozēt
– Prezidenta ievēlēšanas procesam, protams, sekoju, un tā iznākums nepārsteidz. Valsts prezidenta amata kandidāti tika izvirzīti un darīti zināmi labu laiku pirms vēlēšanām, līdz ar to vēlēšanu procesu, to, kādi kandidāti piedalīsies nākamajā vēlēšanu kārtā, varēja nedaudz prognozēt, – uzsver Māris Justs. – Bet jebkurā gadījumā ir prieks, ka nākamais prezidents ir no Madonas puses. Jaunajam prezidentam jānovēl, lai viņš domātu par Latvijas līdzsvarotu attīstību gan pilsētās, gan laukos. Cerams, ka jaunais prezidents izprot lauku problēmas un jaunajā amatā tajās iedziļināsies vēl vairāk.
Iznākums ir labs
– Valsts prezidenta vēlēšanu iznākums, manuprāt, ir labs, bet domas, vai Raimondam Vējonim pietiks balsu, man, kā jau droši vien visiem, bija dažādas. Simtprocentīgas pārliecības par to, ka viņam pietiks balsu, lai kļūtu par prezidentu, nebija, bet es ticēju politologiem, ka Raimonds prezidenta vēlēšanu balsošanas kārtās būs līderis. Raimondu Vējoni ar ievēlēšanu augstajā amatā apsveicu jau ievēlēšanas dienas vakarā, nosūtot īsziņu, – atklāja Andrejs Ceļapīters. – Es sekoju arī jaunā Valsts prezidenta pirmajai preses konferencei. Manā skatījumā, viņš perfekti ir uztvēris šodienas problemātiku Latvijā – gan attiecībā uz valsts drošību, gan ekonomikas attīstību, gan demogrāfiju un cilvēku aizplūšanu. Jaunā prezidenta izvirzītie mērķi ir diezgan drosmīgi, tai skaitā sekmēt to jomu sakārtošanu, kurās iecerētās reformas ir iestrēgušas. Raimonds Vējonis vienmēr ir bijis atvērts. Vismaz es neesmu dzirdējis, ka viņam būtu bijušas kādas komunikācijas problēmas. Vienmēr atzvana un ir satiekams, sniedz intervijas un izsaka savu viedokli. Prieks, ka madonieši, kā saka, no sava vidus ir uzaudzinājuši tādu personību, kuru Saeimas vairākums ir ievēlējis par mūsu valsts prezidentu. Viņa lielā politiskā darba pieredze un rūdījums nāks tikai par labu, pieņemot izsvērtus lēmumus, jau Valsts prezidenta statusā.
Man simpatizē arī tas, ka Raimonds nebaidās no jauniem izaicinājumiem, un jānovēl, lai viņam, pildot prezidenta pienākumus, veicas tikpat labi, kā strādājot valdībā un veicot uzticētos ministra pienākumus.